Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

Jarní terénní monitoring nové divočiny na pomezí Horních Měcholup a Uhříněvsi byl zahájen

24.4.2018 - Praha (Mgr. Lubomír Bartoš ) - Podle harmonogramu projektu Výzkum nové divočiny na pomezí Horních Měcholup a Uhříněvsi byl v průběhu dubna zahájen jarní terénní monitoring nové divočiny v zájmovém území. Konkrétně na Prostorovém krajinném prvku, což je masivní val na pomezí Horních Měcholup (Praha 15) a Uhříněvsi (Praha 22). Val vznikal od roku 2009 do roku 2015 a začal být budován jako ochrana sídliště před hlukem z nedalekého kontejnerového překladiště. Plocha valu je 57 000 m2
Hlavním cílem projektu je realizace terénních biologických a ekologických průzkumů nové divočiny na Prostorovém krajinném prvku a návrh vhodných opatření k jeho využívání, správě, případně i managementovým zásahům k podpoře zvláště chráněných druhů planě rostoucích rostlin a volně žijících živočichů a k ochraně jejich biotopů.
Součástí hlavního cíle projektu je také aktivní příspěvek k naplňování strategických cílů ochrany přírody, krajiny a biologické rozmanitosti stanovených na úrovni Evropské unie (Strategie Evropské unie v oblasti biologické rozmanitosti do roku 2020), České republiky (Strategie ochrany biologické rozmanitosti České republiky /2005/, Státní politika životního prostředí ČR 2012 – 2020) a hl. m. Prahy (Prognóza, koncepce a strategie ochrany přírody a krajiny v Praze).

Dílčí cíle projektu:

• Inventarizace ohrožených, zvláště chráněných a z přírodovědeckého hlediska významných rostlinných a živočišných druhů na těchto lokalitách.
• Zmapování výskytu nepůvodních invazních druhů planě rostoucích rostlin a volně žijících živočichů.
• Zhodnocení biologické kvality a významu těchto lokalit.
• Návrh opatření pro podporu udržitelného využívání lokalit.
• Návrh vhodných a šetrných postupů a způsobů managementu těchto lokalit.
• Seznámení veřejnosti s problematikou nové divočiny.

Jedním z očekávaných přínosů projektu je zjištění výskytu ohrožených, zvláště chráněných a z přírodovědeckého hlediska významných druhů rostlin a živočichů na lokalitě nové divočiny na pomezí Horních Měcholup a Uhříněvsi. Tato zjištění budou využitelná pro další management a rozhodování o využití těchto lokalit. Případně jako jeden z podkladů jejich možné ochrany.

Dalším přínosem bude návrh vhodných a šetrných postupů a způsobů managementu a využívání, použitelný i pro ostatní podobné lokality na území hl. m. Prahy, ale i celé ČR.
Významným přínosem projektu bude také zvýšení environmentálního a ekologického uvědomění širší veřejnosti, zejména prostřednictvím tiskových zpráv a popularizačního článku na internetových portálech věnovaných životnímu prostředí.


Projekt Výzkum nové divočiny na pomezí Horních Měcholup a Uhříněvsi realizuje Mgr. Lubomír Bartoš a trvá od září 2017 do prosince 2018 a je financován z grantových prostředků Hlavního města Prahy.


Grafická verze tohoto článku