Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

Dozorčí rada ČEZ právě odmítla prodej uhelné elektrárny Počerady Pavlu Tykačovi. Daniel Beneš neuspěl proti občanům s pokusem prosadit pro stát nevýhodný obchod. ČEZ by měl pokračovat v zavírání uhelných elektráren

18.5.2017 - PRAHA (Hnutí DUHA a Greenpeace ČR ) - Danielu Benešovi, generálnímu řediteli ČEZu, ani napodruhé nevyšel pokus protlačit na dozorčí radě ČEZ prodej uhelné elektrárny ČEZ Počerady kontroverznímu finančníkovi a uhlobaronovi Pavlu Tykačovi.

Iniciativa ekologických organizací, lékařů, vědců, významných osobností veřejného života i místních politiků z Ústecka tak uspěla s jasnými argumenty proti prodeji, s apely na jeho definitivní zastavení a k uzavření uhelné elektrárny v následujících letech [1].

Premiér Sobotka již dříve uvedl, že ČEZ nemůže jít do obchodu proti vůli státu. Plán odprodeje kritizoval také správce státní většiny v ČEZu, ministr financí Andrej Babiš. Druhý místopředseda vlády - Pavel Bělobrádek - žádal, aby dozorčí rada rozhodla tak, aby to bylo pro akcionáře prospěšné.

Velmi hlasitě se proti prodeji ozvali menšinoví akcionáři, kteří jeho výhodnost zpochybňují. Ti by se přitom mohli v případě prodeje, který by je poškodil, bránit soudně, neboť zákon minoritní akcionáře chrání.

Shrnutí důvodů pro zastavení jednání o prodeji elektrárny Počerady Pavlu Tykačovi:

- ČEZ by přišel o dodávky uhlí za 100 miliard z velkolomu Vršany a tím i o kontrolu nad českým uhlím. Právě kvůli strategicky výhodné smlouvě na dodávky uhlí doporučila (vedle dalších důvodů) ČEZu před dvěma lety analýza společnosti Erste, aby elektrárnu (za tehdy navrhovanou cenu 8 miliard korun) neprodávala. Doslova Erste napsala: "Naopak ponechání si elektrárny EPC a tím pádem i zachování DKS (smlouvy na prodej uhlí) v platnosti do roku 2060 by znamenalo, že společnost ČEZ bude po roce 2025 kontrolovat, s výjimkou uhlí za limity na dole ČSA, všechno uhlí v České republice. Tato skutečnost může pro společnost ČEZ v budoucnu představovat významnou ekonomickou a strategickou výhodu."
- Většina nabízené částky za elektrárnu je virtuální, Pavel Tykač chce platit elektřinou, která zatím neexistuje.
- ČEZ by prodal ziskovou firmu, státu by přitom zbyly miliardové účty za trvající škody na zdraví a životním prostředí způsobené Tykačovou firmou.
- Odprodej a následná snaha Pavla Tykače prodlužovat provoz Počerad o desítky let, je v rozporu s klimatickou dohodou z Paříže a v rozporu se Státní energetickou koncepcí ČR i Politikou ochrany klimatu v ČR.
- Pavel Tykač by se ke strategickému zdroji choval nejspíš podobně jako ke své firmě Vršanská uhelná, z níž vyvádí miliardové dividendy a zároveň ji posílá do ztráty a snižuje mzdy zaměstnancům,
- Opakovaně ČEZ čelí kvůli obchodu kritice menšinových akcionářů, kteří jeho výhodnost zpochybňují. Ti by se přitom mohli v případě prodeje, který by je poškodil, bránit soudně, neboť zákon minoritní akcionáře chrání,

BIS ve své výroční zprávě z roku 2015 varovala, že dozorčí rada ČEZ je pod silným tlakem managementu ČEZ, a často tak nedokáže hájit zájem státu a dalších akcionářů [2]. Dnešní dozorčí tlaku odolala a nevýhodný obchod spornému fosilnímu miliardáři Tykačovi odmítla.

Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR, řekl:
"Zázraky se dějí. Fakt, že se mocnému tandemu Beneš - Tykač již napodruhé nepodařilo zválcovat dozorčí radu ČEZ, do kategorie zázraků celkem patří. Zbývá detail: provést urychleně v ČEZu takové změny, které by zabránily managementu chovat se tak, jako by mu firma patřila. Vedení firmy musí respektovat názory většinových i menšinových akcionářů a platnou Státní energetickou koncepci. Před zpupností představenstva ČEZ dlouhodobě varuje i BIS. Červnová valná hromada firmy bude dobrou příležitostí k nápravě."

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
"Dozorčí rada ČEZ dnes podruhé překonala tlak, pod kterým ji dle BIS dlouhodobě drží vedení společnosti a snaží se tím bránit hájení zájmu státu a dalších akcionářů. Nyní je potřeba, aby se pozice státu v majoritně vlastněné firmě posílala a rozběhla se příprava zavření zastaralých uhelných elektráren. Jejich dlouhodobý provoz by ohrožoval nejen životní prostředí, ale také energetickou bezpečnost země."


Kontakty:
Jan Rovenský, vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace ČR, 734 620 844, jan.rovensky@greenpeace.org
Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] http://hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2017/04/vyzva_vlade-_pocerady_nepockaji2.pdf
[2] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/bis-naznacuje-ze-vedeni-cezu-ovlada-dozorci-radu-stat-jako-vetsinovy-vlastnik-ztraci


Grafická verze tohoto článku