11. 1. 2008 - Pokrok v Iráku?
(E-žurnál ) - Zdá se, že z Iráku chodí konečně dobré zprávy: násilí je na ústupu, počet obětí klesá. Ashley Smith se v Z magazínu zajímá o to, zda je to obraz realistický – případně, zda je taková realita udržitelná.

27. 12. 2007 - Sto let trvající boj o islandskou půdu podpoří i peníze určené proti klimatické změně
(Econnect ) - Ztráta vegetačního pokryvu z 60% na 25% rozlohy státu, snížení plochy lesů z 25% na 1%, 40% rozlohy ostrova s významným stupněm půdní eroze, přes 800 000 ovcí nemilosrdně spásající vegetaci ve státě s populací jen něco přes 200 000 obyvatel v roce 1980, ale také nejstarší instituce pečující o půdu v Evropě s úspěšným projektem "farmáři uzdravují zemi", 2% území chráněná ovčími ploty a nové zdroje pro financování projektů obnovy v souvislosti s neutralizováním emisí CO2. I to jsou výsledky 1100 let trvajícího vývoje v otázkách islandské půdy.

28. 11. 2007 - Festival Stimul zmapoval hranice hudebních experimentů
(Econnect ) - Je bez debat, že letošní ročník festivalu Stimul se zařadil mezi nejzajímavější festivaly současné a experimentální hudby u nás. Po pravdě řečeno, vzhledem k převládající komerční hudební dramaturgii a strategii na české hudební scéně to není zase tak těžké. V každém případě ale patří Stimulu velký dík za to, že se českým posluchačům snaží zpřístupňovat tvorbu autorů jako Keiji Haino nebo Fred Frith.

28. 11. 2007 - Keď ženám zoberieš krásu, čo im zostane?
(GITA ) - Túto rečnícku otázku mi raz položil jeden blízky človek – muž. Mala som chuť odpovedať: „Všetko.“ Pochopila som však, že v „jeho svete“ ženy bez krásy nemajú nič. Aké miesto prisudzujete ženskej kráse vy, bude asi rôzne. Napriek tomu by sme sa na niektorých veciach zhodli. Napríklad na tom, že existuje nejaký ideál či mýtus krásy spolu s hierarchiou krásne, menej krásne, škaredé. Asi by sme sa zhodli aj na fakte, že krása hrá v živote žien dôležitejšiu úlohu než v živote mužov. A možno by mnohé zo žien priznali aj fakt, ako hlboko ich trápi a ťaží vlastné telo, tvár a nedostatok sebavedomia.

27. 11. 2007 - Clean up the Coastline: Dobrovolníci čistí pobřeží Islandu
( ) - Island má pověst státu s nejméně znečištěným životním prostředím, což je způsobeno mimo jiné malou koncentrací obyvatel (cca 3/km2) a přírodními podmínkami umožňujícími získávat elektrickou energii z čistých zdrojů jakými jsou vodní a geotermální elektrárny. V důsledku intenzivní rybářské činnosti v okolních vodách a také dálkovému přenosu mořskými proudy a větrem jsou však některá místa islandského pobřeží podobná malým skládkám.

19. 11. 2007 - Pôrod po slovensky
(Changenet ) - Na podnet jednej priateľky som sa rozhodla napísať tento článok. Je o „normálnom“ pôrode v jednej bratislavskej nemocnici. Píšem ho z pohľadu pôrodnej asistentky a - aj keď sa budem snažit o vecný článok - aj z pohľadu človeka, ženy...

9. 11. 2007 - Kosovo neexistuje ve vakuu - co sousedé očekávají od nezávislosti?
( ) - Více než měsíc nás dělí od dlouho očekávaného okamžiku, kdy autonomní provincie Kosovo oficiálně vyhlásí samostatnost na Srbsku. 10. prosinec je vskutku symbolické datum. Nejen že byla před 59 lety podepsána Všeobecná deklarace lidských práv a svobod, ale zároveň je tento den i mezinárodním dnem lidských práv. Jakoby Kosovo doufalo, že toto magické datum zažene vše zlé.

7. 11. 2007 - Desať tipov pre fotografovanie prírody
(Changenet ) - Zajímate se o fotografii ve volné přírodě? Potom pro vás může být užitečné desatero, které pro podobné zájemce sepsal Juraj Rizman, fotograf a tiskový mluvčí Greenpeace Slovensko.

5. 11. 2007 - Keď vzácne druhy miznú
(Changenet ) - Býva dobrým zvykom, že ak na nejakom území nájdeme vzácne a ohrozené druhy, vyhlásime danú lokalitu za chránenú. O tom, že je málo chránených území, v ktorých sa neumožňujú žiadne ľudské aktivity a boli by ponechané iba na „samovývoj“, je zbytočné polemizovať. Niektoré typy biotopov však nutne potrebujú ľudský zásah, inak z nich vzácne druhy začnú ubúdať.

9. 10. 2007 - Nedopusťme, aby barmští generálové zvítězili!
( ) - Tvář barmské "šafránové revoluce" se během jednoho týdne změnila k nepoznání: tam kde se před nedávnem modlily dlouhé zástupy mnichů, dnes vládne znepokojivý klid. Armáda prohlašuje, že má barmská města pod kontrolou a četnost zpráv o Barmě ve světových médiích vede k úsudku, že její vliv sahá zřejmě až do redakcí světa.

21. 9. 2007 - Má český skauting dalším generacím co nabídnout?
(Econnect ) - Skauti byli v tomto roce vidět víc než jindy. Nemalé oslavy stoletého výročí světového skautingu připomínaly, že skauti o sobě navzájem ví a že stejně tak dobře ví o svých kořenech. Skautské hnutí, zdá se, má z čeho čerpat. Ale má i co předávat dále? Potažmo, má komu?

10. 9. 2007 - Rozruch kolem radaru
(Radio Praha ) - O případném umístění radarové základny americké protiraketové obrany na území Česka ještě není rozhodnuto, ale rozruchu kolem tohoto projektu je více než dost. Starostové obcí v okolí vojenského prostoru Brdy, kde by radar měl zřejmě stát, minulou středu založili Ligu starostů nesouhlasících s umístěním radaru USA v České republice. Je to krok správným směrem, nebo jen volání do tmy? S touto otázkou jsem se obrátil na politoložku Vladimíru Dvořákovou z Vysoké školy ekonomické v Praze.

3. 9. 2007 - Rok rovných příležitostí
(SKOK ) - Rok 2007 probíhá v Evropě ve znamení rovných příležitostí. Stejná základní práva jsou ve sjednocené Evropě chápána jako prospěšná pro další rozvoj, pro zvýšení soudržnosti i pro využití potenciálu, který dříme v lidech a s nímž se běžně ani nepočítá. Evropský rok má tři hlavní cíle:

15. 8. 2007 - Další dioxinový skandál, dioxiny a pentachlorfenolem kontaminovaný guar
(Arnika - Budoucnost bez jedů ) - V gumě guar, kterou od indické společnosti India Glycols Ltd. dovezla a v Evropě dále distribuovala firma Unipektin, se objevily vysoké koncentrace dioxinů a pesticidu pentachlorfenol. Guma guar se přitom přidává do různých potravin jako zahušťovadlo, změkčovadlo či stabilizátor pod označením E412. Můžeme se s ní setkat v jogurtech, zmrzlině, měkkých sýrech, chlebu, těstovinách, šunce, párcích, zpracovaných rybách a v pekárenských výrobcích. Používá se také v krmivech pro zvířata. Informace o její přítomnosti ve výrobku by měla obsahovat etiketa na potravinách anebo v příbalovém letáku. Tento článek přináší některé zajímavé doplňující informace k tomuto případu.

7. 8. 2007 - Popírání klimatických změn je zločinem proti lidskosti
(Changenet ) - V době, kdy probíhal megakoncert Live Earth, jsem připravoval na téma klimatických změn a rozvojových zemí text do ročenky kampaně Česko proti chudobě. Když jsem procházel nejnovější zprávy klimatologů, rozvojových agentur i vojenských stratégů, laciné a vědomé popírání klimatických změn se mi začalo jevit jako zločin proti lidskosti.

Předchozí | 1 | .. | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | .. | 23 | Další