MINISTERSTVO ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ

V Praze dne 14. 4. 1998

Č.j. M/1207/98

Výtisk č.:

Materiál pro schůzi vlády ČR
Věc: Zpráva o plnění podmínek usnesení vlády ze dne 30. dubna 1997 č. 274 k možnosti uspořádání Mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 2003 v České republice a návrh dalšího postupu

Obsah
I. Návrh usnesení
II. Důvodová zpráva
III. Přílohy
IV. Výsledky připomínkového řízení


Důvod předložení:
Iniciativní materiál ministra životního prostředí

Připomínky resortů zapracovány do konečného znění materiálu (viz kap. IV.)

Předkládá:
RNDr. Martin Bursík
ministr životního prostředí


I. Návrh usnesení

N á v r h

U S N E S E N Í

vlády České republiky

ze dne ............................ č. ...

ke Zprávě o plnění podmínek usnesení vlády ze dne 30. dubna 1997 č. 274 k možnosti uspořádání Mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 2003 v České republice a návrhu dalšího postupu

V l á d a

Provedou:

ministr financí
ministr školství, mládeže a tělovýchovy
ministr životního prostředí


II. Důvodová zpráva

Podle výsledků posouzení vlivů na životní prostředí je celý záměr situován do ekologicky problematické oblasti s imisemi ohroženými a poškozenými horskými lesními ekosystémy Jizerských hor a Ještědu. V minulém desetiletí zde došlo ke katastrofálnímu plošnému poškození smrkových lesů s následným odtěžením, jehož důsledkem byl vznik velmi obtížně zalesnitelných holin náhorní plošiny o celkové rozloze 9 000 hektarů. Okrajové porosty, které zůstaly zachovány (a do nichž je situován návrh převážné části běžeckých tratí), jsou velmi labilní a citlivé k jakýmkoli nevhodným těžebním i terénním zásahům. Tyto porosty je nutné co nejdéle zachovat v kompaktní podobě a promyšleným obnovním systémem je postupně přeměňovat na druhově a prostorově stabilnější.

Bylo tedy od samého počátku zřejmé, že budování sportovního areálu a zejména běžeckých tratí v Bedřichově a okolí (oblast Ještědu je méně ohrožená, je již aktivně sportovně využívána a není proto v dalším textu uvažována) je velice konfliktní a je nutno pečlivě vážit možné rozvojové přínosy v kontrastu s reálnými riziky pro životní prostředí.

Vláda České republiky se problematikou MS 2003 zabývala celkem třikrát. V roce 1996 usnesením č. 262/96 (příloha 1) záměr podpořila a uložila mj. ministrovi životního prostředí předložit do 31. 12. 1996 informaci o řešení a vyhodnocení vlivů uvažovaných staveb na životní prostředí. Následně v březnu 1997 přijala vláda usnesení č. 162/97, jímž uložila vybraným ministrům předložit společný materiál, komplexně vyhodnocující možnosti MS 2003 (příloha 2). Součástí tohoto usnesení byla i akceptace podmínek MŽP, vycházejících ze závěrů posouzení vlivů na životní prostředí a dalších expertíz, omezujících výběr lokalit pro běžecké tratě. Splnitelnost uložených podmínek potvrdilo předsednictvo Svazu lyžařů ČR dopisem ministrovi životního prostředí (příloha 3). Pověřená ministerstva na základě údajů, shromážděných při expertních jednáních meziresortní komise, zpracovala velmi podrobný materiál, předložený vládě ministrem školství, mládeže a tělovýchovy. Materiál byl usnesením vlády č. 274/97 dne 30. 4. 1997 (příloha 4) schválen a vláda vyslovila svůj souhlas se záměrem pořádání mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 2003 v oblasti Jizerských hor a Ještědu. Zavázala však organizátory mistrovství dodržením podmínek ministerstva životního prostředí a ministra školství, mládeže a tělovýchovy kontrolou tohoto procesu. Tomuto ministrovi uložila předložit do 27. 11. 1998 souhrnnou informaci o stavu přípravy mistrovství světa.

Ministerstvo životního prostředí a regionální orgány státní správy v ochraně přírody věnovaly od počátku kontrole dodržování podmínek UV č. 274/97 velkou pozornost. Se zástupci Sdružení SKI 2003 proběhla řada jednání zejména o běžeckých tratích, které představují nejkonfliktnější část celého záměru. Stav plnění jednotlivých podmínek UV č. 274/97 je podle šetření ministerstva životního prostředí k 7. 4. 1998 následující (viz též fotodokumentace v příloze 5):

Návrh běžeckých okruhů představuje přibližně 18 km tratí. Přesná délka není známa, neboť Sdružení SKI 2003 předložilo dosud projektovou dokumentaci jen k jedinému okruhu - trati na 5 km. Zbývající plánované tratě (10, 15 km) existují pouze v podobě náčrtu v obrysové lesnické mapě 1 : 10 000. Záměry organizátorů lze tedy přesně vymezit jen asi na 30 % délky předpokládaných tratí. Po věcném zhodnocení jednotlivých podmínek usnesení vlády lze konstatovat tyto skutečnosti:

Podmínka I. (v lesních porostech, starších 40 let, mohou trasy být vedeny pouze po stávajících průsecích a cestách, nevyžadujících jejich rozšíření): U trati 5 km není dodržena na 80 % délky (tj. 4 km), stejně tak u ostatních tratí existuje velká řada úseků, které rozšíření předpokládají, případné mechanizované úpravy terénu není možné provést bez vážného zásahu do ani zcela nové trasy v těchto porostech.

Podmínka II. (v ostatních porostech mohou nové a rozšiřované trasy dosahovat max. šíře 4,5 m a nemohou vést přes rašeliništní nebo podmáčená stanoviště a dále přes balvanité terény s potřebou zemních úprav většího rozsahu): není dodržena na mnoha úsecích v celém průběhu trati 5 km. Trasa je projektována na šíři v koruně 6 m se záborem porostní plochy v zářezech a násypech až 12, místy i 15 metrů. Vedení trasy podmáčenými stanovišti se vyskytuje v několika úsecích , ojediněle jsou zaznamenány i terény silně balvanité.

Podmínka III. (veškeré širší trasy včetně dvousměrných povedou mimo existující lesní porosty, případně mohou být umístěny v nezajištěných lesních kulturách): navrhovatel neakceptoval návrhy MŽP na vyvedení části tras na přilehlé louky, takže obousměrné tratě se předpokládají i v porostech nad 40 let. Při jejich potřebné šíři (nad 6 m) nelze podmínku max. 4,5 m šíře dodržet.

V době přijetí UV č. 274/97 Sdružení SKI 2003 „garantovalo či se věrohodně vypořádalo“ (citace z textu přílohy UV) s dalšími podmínkami IV. - VII. K 7. 4. 1998 vypadá skutečný stav takto:

Podmínka IV. ( nově budované běžecké tratě nebudou vedeny 1. zónou CHKO a biocentry ÚSES): je plněna s výhradou, že část navrhovaných tratí je vedena přímo po hranicích těchto území. Bylo by tedy nutné zabezpečit zabránění ovlivnění těchto území stavbou trati a především diváky.

Podmínka V. (zařízení tras jako mostky, nadjezdy...ap. budou rozebíratelná a konstruovaná tak, aby nezpůsobila nevratné změny půdního povrchu): podmínka není dodržována, jen na okruhu 5 km se předpokládá 7 železobetonových mostních/podjezdových staveb, konstruovaných na průjezdní profil 6000 x 4000 mm (umožňující projetí rolby), se všemi stavebně-technickými důsledky.

Podmínky VI. a VII. (rozebíratelnost inženýrských sítí, zabezpečení technických zařízení proti úniku ropných látek) jsou pravděpodobně zajistitelné.

Závěry

Z celkového počtu 7 podmínek MŽP, při jejichž dodržení lze podle platného usnesení vlády MS 2003 uspořádat, jich k datu dokončení tohoto materiálu je plněno (či je oprávněný předpoklad garance za dodržení) u tří, převážně méně podstatných. U zbývajících 4 podmínek nedochází k plnění buď vůbec, či jen ve velmi omezené míře (kolem 20 % tras). Přitom jde právě o ty podmínky, za něž nebyli navrhovatelé schopni dát garance ani v době přípravy podkladového materiálu pro UV č. 274/97. Nedodržení těchto podmínek by pro velmi silně oslabené lesní komplexy mohlo mít fatální následky a nelze je proto připustit.

Aby bylo možné technicky realizovat MS 2003, musí pořadatelé získat nejprve územní rozhodnutí pro jednotlivé trasy. To v daném případě bude vydávat pověřený stavební úřad. K vydání územního rozhodnutí však ze zákona musí být nejprve získán souhlas orgánu ochrany přírody (podle ust. § 44 z. č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, v platném znění). Tento souhlas je však vázán na splnění všech podmínek UV č. 274/97 a musí být nejprve projednán s dalšími účastníky řízení včetně řady nevládních občanských sdružení, která již po dva roky vyjadřují zásadní nesouhlas s konáním MS 2003. - O územní rozhodnutí však dosud nebylo pořadateli ani zažádáno.

Ve dnech 17. - 23. 5. 1998 se v Praze uskuteční kongres Mezinárodní lyžařské federace, který má definitivně rozhodnout o místu pořádání MS 2003. Kromě České republiky jsou podány návrhy i Itálií, SRN a Japonskem. Usnesení vlády č. 274/97 poskytuje pořadatelům MS 2003 garanci vlády za podporu tohoto záměru. Vláda se však zároveň zavázala ke kontrole dodržování sedmi podmínek, vyžadovaných MŽP.

V případě, že v květnu 1998 dojde k rozhodnutí Mezinárodní lyžařské federace o konání MS 2003 v České republice, dosavadní zhodnocení přístupu pořadatelů k plnění podmínek MŽP v období duben 1997 - duben 1998 vyvolává oprávněnou obavu, že při následném rozhodování v územním řízení nezávislé správní orgány, patřící pod různé resorty (MMR, MŽP), nebudou moci vydat nezbytné souhlasy. To by dodatečně silně ohrozilo mezinárodní prestiž České republiky, která by v takovém případě byla nucena již schválenou kandidaturu stáhnout.

Ze všech uvedených důvodů považuji za nutné vládu o těchto závažných zjištěních informovat bez ohledu na původně stanovený termín 27. 11. 1998 a doporučit jí přehodnotit usnesení vlády č. 274/97 s doporučením, aby stáhla svůj souhlas se záměrem kandidatury České republiky na organizaci mistrovství světa v klasickém lyžování v r. 2003. Takový akt nevylučuje pořádání mistrovství v případě dodržení všech stanovených podmínek, vyvazuje však vládu z odpovědnosti za případný neúspěch kandidatury, zaviněný třetí osobou. I kdyby takové rozhodnutí vlády ovlivnilo postoj Mezinárodní lyžařské federace, vzhledem ke kandidatuře dalších tří států nemůže být konání MS 2003 ohroženo.

Protože součástí vládní podpory bylo i rozhodnutí o uvolnění značné finanční částky ze státního rozpočtu v letech 1997 - 2017, navrhuje se její vrácení. Prostředky, uvolněné pro rok 1998 na stabilizaci poškozených lesních porostů Jizerských hor a Ještědu ve výši 15 mil. Kč a částka 2,5 mil. Kč pro krytí vyvolaných nákladů v souvislosti s přípravou mistrovství, je v souladu s požadavkem ministerstva financí nutné neprodleně vrátit do státního rozpočtu.


III. Přílohy

Příloha 1. Text UV č. 262/96.

Příloha 2. Text UV č. 162/97.

Příloha 3. Dopis předsedy Svazu lyžařů ČR ministru životního prostředí

Příloha 4. Text UV č. 274/97 spolu s přílohou 2. části III. („Možnosti uspořádání MS v klasickém lyžování v roce 2003 v Jizerských horách a Ještědském hřebenu z hlediska vlivu na životní prostředí“) a částí přílohy 3. („Finanční zajištění mistrovství světa v roce 2003“) podkladového materiálu z jednání vlády

Příloha 5. Fotodokumentace některých kontroverzních lokalit, dokumentujících neplnění podmínek UV č. 274/97


IV. Výsledky připomínkového řízení

Podkladový materiál byl dne 7. 4. rozeslán všem ministrům vlády do zkráceného připomínkového řízení. K datu uzávěrky připomínkového řízení obdržel předkladatel připomínky ode všech ministrů s vyjímkou mluvčího vlády.

1. Zásadní připomínka

Zásadní požadavek na změnu materiálu uplatnilo ministerstvo financí. V původním podkladu předkladatel navrhoval ponechat účelově určené prostředky ve výši 17,5 mil. Kč pro rok 1998, zejména částku 15 mil. Kč, určenou na stabilizaci lesních porostů v Jizerských horách, a využít je v souladu s původními záměry. MF s tímto postupem nesouhlasilo a navrhlo vrácení prostředků do kapitoly Všeobecná pokladní správa.

Předkladatel požadavek akceptoval a odpovídajícím způsobem změnil návrh usnesení i textovou část důvodové zprávy.

2. Další připomínky

Ministerstvo zemědělství s materiálem a jeho závěry souhlasí, doporučuje však ke stažení souhlasu vlády s kandidaturou ČR na organizaci MS 2003 přistoupit na základě dokonalého zvážení mezinárodních dopadů takového kroku. Připomíná, že takové zvážení nespadá do působnosti MZe.

Ministerstvo pro místní rozvoj konstatuje, že vláda se problematikou již třikrát zabývala a přijala k akci kladná usnesení. Proto MMR doporučuje konání MS 2003 nejen jako vrcholnou sportovní akci, ale i prezentaci České republiky před vstupem do EU.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy konstatuje, že nemá výhrady proti kandidatuře České republiky na uspořádání MS 2003. Považuje přitom za důležité, aby byly dodrženy podmínky z předchozích usnesení vlády ve vztahu k ochraně životního prostředí v uvedené lokalitě.

3. Bez připomínek

s materiálem souhlasí všechny zbývající resorty (9).

4. Závěr

Ze 13 obdržených stanovisek je 9 bez připomínek. Zásadní připomínka MF byla zapracována. Připomínky MZe, MMR a MŠMT se týkají nutnosti projednat zejména politické aspekty navrhovaného postupu na jednání vlády a nejsou s materiálem v zásadním rozporu


What can You do ?
Pictures of the endangered area
Contact us now !
Back to homepage


© "S.O.S. Jizera Mountains Alliance", Jan Rovenský , 12.5.1998