S.O.S. Jizerské hory

Informace o negativních dopadech připravovaného mistrovství světa v klasickém lyžování MS SKI 2003 a 2005

V roce 2003 bude Český lyžařský svaz slavit 100. výročí založení. Čeští lyžaři chtějí toto výročí oslavit pořádáním mistrovství světa v Jizerských horách. Proto je Česká republika jedním ze čtyř kandidátů, ze kterých Mezinárodní lyžařská organizace (FIS) na svém zasedání v květnu 1998 v Praze vybere pořadatele MS v roce 2003. České nevládní organizace a nemalá část veřejnosti v regionu však s pořádáním MS nesouhlasí, neboť by přineslo značné zásahy do přírody Jizerských hor. Proto se na Vás obracíme s prosbou o pomoc při stupňování tlaku na FIS s cílem, aby FIS nevybrala za pořadatele Českou republiku.

Jizerské hory
se nacházejí v severních Čechách v oblasti známého černého trojúhelníku s nejznečištěnějším životním prostředím ve střední Evropě. V 70. - 80. letech zde proběhla imisní kůrovcová a větrná kalamita, jejímž výsledkem je dnes 80 - 90 Km2 (!) holin, nezajištěných kultur a mrtvých porostů. Katastrofální je kyselost půd ( pH 3,9 - 4,2 ! ), čehož důsledkem je vyplavování rakovinotvorného hlinííku do přehrad, sloužících jako zásobárna pitné vody pro okolní města a obce. V okolí Bedřichova zůstaly ještě zachovány i starší smrkové porosty, jež jsou však nestabilní a permanentně zde hrozí škody větrem, kůrovcem a v menší míře imisemi.

Škody na přírodě a krajině
Výstavbou tratí by se ve starších smrkových lesích otevřely nové porostní stěny (desítky kilometrů otevřených porostních stěn), velmi náchylné k napadení kůrovcem, větrem i imisemi. Tyto škody by se rychle kalamitně rozšiřovaly do nitra prostorů. Zářezy a náspy u tratí by narušily půdu a vodní režim, z hor by odtékala voda méně kvalitní a hrozilo by ještě větší nebezpečí povodní a eroze. Rovněž estetika lesního prostředí by byla výstavbou tratí, tunelů a mostků (křížení s lesními cestami) značně narušena. Ani umístění mohutného stadionu (200x500m) s příslušenstvím s v horské obci Bedřichově nejeví jako architektonicky příliš šťastné.

Současný stav
Po počátečních megalomanských tendencích se po odporu části veřejnosti a nedostatku financí záměr poněkud zeštíhlil. Vláda ČR 30.4.1997 souhlasila s kandidaturou, stanovila však velmi přísné podmínky z hlediska ochrany přírody a krajiny. Dne 17.11. předložilo sdružení SKI (organizátor) nové projekty dopravního řešení, stadionu a tratí. Zatímco s dopravním řešením a stadionem lze z hlediska podmínek Vlády ČR rámcově souhlasit (přes některé nejasnosti a místy konfliktní prvky) projekt trati se s podmínkami Vlády vůbec nevypořádává. I nadále 6-10 m šířka v koruně, šířka pruhu s teréními pracemi tedy 8-12 m (v místech tunelů až 18 m), trať prochází i porosty staršími 40 let, i místy podmáčenými a balvanitými. Mosty jsou dimenzovány na pásové vozidlo o hmotnosti 5,5 t a při délce staveb přes 40 metrů nelze očekávat jejich snadnou demontáž, což je vše v podmínkách vlády stanoveno. Sdružení SKI se pokusí na základě těchto projektů získat kandidaturu a poté, až bude hrozit mezinárodní ostuda ČR, zmírnit podmínky vlády, aby tratě mohly být postaveny.


Co můžete udělat Vy ?
Tiskové zprávy
Napište nám !
Zpátky na homepage

© S.O.S. Jizerské hory, Jan Rovenský , 4. 5. 1998, Mgr. Petr Kuca, 27. 11. 1999