krásné logo RTK

Ochrana spotřebitele - právo na informace o vlivech výrobků na životní prostředí

 

Pavel Doucha - Ekologický právní servis

 

Květen 1998

HTML verzi připravil Tomáš Opatřil
v rámci programu "PRÁVO VĚDĚT"
Nadace Partnerství





Zpracováno v rámci programu Nadace Partnerství "Právo na informace o životním prostředí" podporovaným programem PHARE Partnership, WWF International a WWF Norsko

Partrnership - logo

WWF logo

PHARE logo














Předložená zpráva "Ochrana spotřebitele - právo na informace o vlivech výrobků na životní prostředí" je pracovní verzí, která je otevřena diskusi a připomínkám veřejnosti, odborníkům, organizacím na ochranu spotřebitele a ekologickým poradnám. Je popisem stávajícího stavu v České republice a jsou v ní nastíněna některá východiska, kudy by se mohl vývoj v této oblasti ubírat.

Zpracovatel děkuje Ing. Martinu Daškovi z agentury SEVEn za texty týkající se energetického štítkování, Janu Haverkampovi za informace o etickém konzumerismu, Ing. Karlu Jechovi ze Společnosti pro trvale udržitelný život (STUŽ) za příspěvek k problematice genetických modifikací.

Důležitým zdrojem informací byla i Závěrečná zpráva projektu PPŽP/310/2/97 Environmentální labeling, poskytnutá Ministerstvem životního prostředí.

Zpracovatel děkuje Ing. Ondřeji Velkovi z Nadace Partnerství a JUDr. Janě Dudové. z PF MU Brno za odborné rady a pomoc při sestavování této práce.


Připomínky a podněty k problematice ochrany spotřebitele i ke zlepšení této studie můžete zasílat na adresu Ekologického právního servisu:

Ekologický právní servis
Mgr. Pavel Doucha
Jakubské nám. 7
BRNO 602 00
tel: 05/42210437
fax: 05/42210347
e-mail:eps@ecn.cz


Zpracování této studie iniciovala Nadace Partnerství v rámci programu "Právo na informace o životním prostředí"- informace o programu a dalších studiích získáte na WWW stránce programu nebo na adrese:

Program "právo na informace" - Nadace Partnerství
Ing. Ondřej Velek
Krátká 26
100 00 Praha 10
Tel/fax: 02-7816727
E-mail: ondrej.velek@ecn.cz


Obsah

Úvodem

1. Stručný popis systému ochrany spotřebitele v ČR

2. Spotřebitelské informace

2. 1. Členění informací podle jejich obsahu

2.2. Rozdělení informací podle toho, kde jsou uváděny

2. 3. Rozdělení informací podle původce informace

3. Poskytování informací spotřebitelům

3. 1. Povinné poskytování informací

3.1.1. Obecná povinnost informovat spotřebitele

3.1.2. Povinnost informovat o vybraných skupinách výrobků

3. 2. Informování spotřebitelů o nadstandardních výrobcích na základě dobrovolné aktivity výrobců

3.2.1. Národní program označování výrobků "Ekologicky šetrný výrobek"

3.2.2. Produkt ekologického zemědělství "Bio"

3.2.3. Cena ČR za jakost a ochranní známka "Czech made"

3.2.4. Systémy jakosti

3.3. Dobrovolné závazky

3.3.1. Institut "dobrovolných dohod"

3.3.2. Etické kodexy (reklamy, mezinárodního obchodu s chemickými látkami apod.)

4. Právo spotřebitele na informace v EU

4.1. Regulace reklamy

4.2. Označování výrobků

4.2.1. Vyznačování cen

4.2.2. Ekologická ochranná známka (ekolabeling)

4.2.3. Energetické štítkování

4.2.4. Nebezpečné chemické látky

4.2.5. Tabákové výrobky

4.2.6. Potraviny

4.2.7. Léčiva

4.2.8. Kosmetika

4.2.9. Hračky

4.2.10. Textilní výrobky

4.2.11. Obaly, obalové odpady

5. Vývoj poskytování informací spotřebitelům v ČR

5. 1. Připravovaná posílení práva spotřebitele na informace

5.1.1. Odpovědnost za vady výrobků

5.1.2. Energetické štítkování domácích spotřebičů

5.1.3. Označování geneticky modifikovaných organismů

5.2. Postavení organizací na ochranu spotřebitele v ČR

5.2.1. Postavení organizací na ochranu spotřebitele a jejich právní nástroje v obchodním právu

5.2.2. Postavení organizací na ochranu spotřebitele a jejich právní nástroje ve správním právu

5.2.3. Nové možnosti účasti spotřebitelských organizací na rozhodování

6. Několik úvah o budoucím vývoji poskytování spotřebitelských informací

Seznam použité literatury

Kontakty na vybrané spotřebitelské a ekologické organizace

Příloha č. 1: Ethical production and consumption on the World Wide Web

Příloha č. 2: Genetické modifikace - Dobrou chuť - ale k čemu?

 

Úvodem

Často se hovoří o tom, že současná společnost se má dále rozvíjet směrem k tzv. otevřené nebo participativní demokracii. Ve své podstatě hovoří oba tyto pojmy o tomtéž. Jde o to, aby rozhodovací procesy probíhaly na očích veřejnosti a také za co nejširší účasti veřejnosti. Aby takové uspořádání nesklouzlo k chaosu, je nutné účast veřejnosti na rozhodování formalizovat pomocí právních norem. Druhou naprosto nezbytnou podmínkou je poskytnout veřejnosti adekvátní informace. Bez dostatečného množství pravdivých informací je, jak známo, nemožné objektivně posuzovat danou problematiku.

Cílem takového uspořádání je vytvoření jakési rovnováhy a spolupráce mezi administrativními orgány a veřejností v situacích, kde se rozhoduje o právech a povinnostech občanů. Zde vystupují administrativní orgány obvykle z pozice síly (realizují státní donucení) a je důležité, aby postupovaly tak, aby občané neměli pocit, že se rozhoduje "o nich bez nich". Výsledkem by mělo být zkvalitnění rozhodovacího procesu a nalezení optimálnějších (přijatelnějších) řešení. Stejně důležité, jako je vytvoření rovnováhy v oblasti administrativního rozhodování, je najít takovou rovnováhu v oblasti tržních vztahů. Zde na jedné straně stojí strana nabídky (výrobci, prodejci dovozci) a na druhé straně strana poptávky (spotřebitelé). Aby spotřebitelé mohli reálně ovlivňovat tržní vztahy, je nutné zakotvit v právní normě přístup k informacím. Druhou nezbytnou podmínkou je možnost účastnit se na rozhodování v této oblasti, zaručená v právním předpisu. To je uskutečněno zejména úpravou tzv. organizací na ochranu spotřebitele, subjektů spotřebitelskou veřejnost zastupujících a jednajících v jejím zájmu.

Speciálním druhem spotřebitelských informací jsou ty, které vypovídají o vlivech výrobků na životní prostředí. Jejich výskyt je dán stále se rozšiřující skupinou spotřebitelů, kteří při nákupním rozhodování berou v potaz šetrnost výrobků k životnímu prostředí. Výroba takových produktů je vzhledem ke stále se zhoršujícímu životnímu prostředí i celospolečenským zájmem a takové výrobky je třeba na trhu podporovat.

V praktické rovině slouží informace o ekologických vlastnostech výrobků k orientaci spotřebitelů, kteří na základě svého přesvědčení takové výrobky vyhledávají. Zásady, na jejichž základě se spotřebitelé rozhodují, se stále precizují a začínají tvořit jednotný celek. U některých spotřebitelů můžeme hovořit o etickém nebo environmentálním konzumerismu, jako o přístupu k materiálnímu zabezpečení se, ba dokonce jako o životním stylu (viz příloha 1).

Protože se faktor šetrnosti k životnímu prostředí stává jedním ze znaků kvality výrobku, poskytování tohoto typu informací vede ke stálému zvětšování počtu ekologicky šetrných výrobků. To proto, že výrobce, aby uspěl v konkurenčním prostředí, musí nabízet co nejkvalitnější produkty.

Dostatek informací pro spotřebitele o co největším počtu vlastností výrobků má tedy příznivý vliv nejen na tržní prostředí, ale může zpomalit degradaci životního prostředí.

 

1. Stručný popis systému ochrany spotřebitele v ČR

Ochrana spotřebitele je v ČR zabezpečována celou řadou právních předpisů upravujících povinnosti výrobců, pravomoci kontrolních orgánů a v neposlední řadě oprávnění spotřebitelů a jejich sdružení. Na základě takto daných pravidel se řeší vztahy mezi subjekty systému ochrany spotřebitele - výrobci, dovozci, spotřebiteli a jejich sdruženími, inspekčními orgány, zkušebnami.Smyslem tohoto systému je ochrana zdraví a života spotřebitelů a jejich zdravých životních podmínek. Pod tento pojem lze podřadit i ochranu životního prostředí. Systém ochrany spotřebitele má i své ekonomické opodstatnění, neboť vyvažuje přirozenou tržní nerovnováhu mezi stranou nabídky a poptávky, resp. chrání ekonomické zájmy spotřebitelů a umožňuje jim uplatňovat svá práva v případě jejich porušení.

Z toho vyplývá, že převážná část povinností leží na bedrech těch, kteří uvádí výrobky nebo služby na trh. Za splnění těchto povinností jsou odpovědni jednak příslušným státním orgánům a jednak samotným spotřebitelům. Nejsmysluplnější pohled na systém ochrany spotřebitele je proto přes rozdělení na práva a povinnosti výrobců vůči spotřebitelům a práva a povinnosti výrobců vůči státním orgánům působícím v této oblasti.

Spotřebitel se může domáhat svých práv přímo vůči výrobci v případech stanovených občanským a obchodním zákoníkem. Spotřebitel se tedy může domáhat náhrady škody způsobené výrobkem (službou) a náhrady za vady koupeného výrobku nebo služby (reklamace). Tato dvě základní spotřebitelova práva jsou upravena v občanském zákoníku. V nedávné době byl pod č. 59/1998 Sb., přijat zákon o odpovědnosti za škodu způsobenou vadou výrobku, který v podstatě převzetím směrnice EU č. 85/374/EHS. Je jistým průlomem do stávajících pravidel, neboť podle něj je za škodu zodpovědný vždy výrobce a odpadají tak problémy s identifikací odpovědného subjektu.

Obchodní zákoník dává spotřebiteli možnost obrany proti jednání výrobců, které je pojmenováno jako tzv. nekalá soutěž. Už z tohoto pojmu vyplývá, že jde o jednání při němž se jeden výrobce snaží získat prospěch na úkor ostatních výrobců a spotřebitelů, přičemž toto jednání je v rozporu s dobrými mravy hospodářské soutěže. Podstatou tohoto jednání je často právě šíření nerelevantních informací o jiném výrobci případně o svých nebo cizích výrobcích a službách.

Těžiště systému ochrany spotřebitel však spočívá v plnění povinností, za něž je výrobce odpovědný příslušným státním orgánů. Jde o celou řadu pravidel počínaje podmínkami uvádění bezpečných a hygienicky nezávadných výrobků na trh až po jejich likvidaci. Tyto podmínky se vztahují jak obecně na všechny výrobky, tak se soustřeďují pouze na vybrané komodity, jež představují zvýšené riziko pro bezpečnost a zdraví spotřebitelů. Těmito skupinami výrobků jsou zejména potraviny, chemické látky a přípravky, strojní zařízení, elektrické spotřebiče, herbicidy, pesticidy, hnojiva, léčiva, krmiva, zbraně, hračky atd. Vedle toho existuje celá řada technických norem, z nichž některé musí dodržovat závazně každý výrobce a některé jsou nezávazné.

Na dodržování těchto pravidel dohlíží celá řada orgánů státní správy. Nejdůležitějšími jsou Česká obchodní inspekce, Česká zemědělská a potravinářská inspekce, Živnostenské úřady, Hygienické stanice atd. Už jenom rozdělení jejich kompetencí je natolik komplikovanou otázkou, že její zodpovězení by si vyžádalo samostatnou práci.

Do oblasti ochrany spotřebitele vstupují i další subjekty, kterými jsou zejména sdružení spotřebitelů. O jejich postavení v ochraně spotřebitele bude podrobněji pojednáno v Kap. 5.2.

 

2. Spotřebitelské informace

Informace o výrobku, službě nebo i o výrobci jsou základním předpokladem pro rozhodování spotřebitele o jejich koupi. Slouží mu k orientaci na trhu přeplněném výrobky. Navíc, pokud mají spotřebitelé relevantní informace, mohou svou volbou zpětně ovlivňovat výrobní programy producentů. Tím se význam informací ještě znásobuje. Z toho je zřejmé, že v oblasti poskytování informací spotřebitelům platí heslo čím více, přehledněji a pravdivěji, tím lépe.

Zvláštní podkapitolou jsou informace o vlivech výrobků na životní prostředí. Jde o oblast poměrně novou, protože mezi spotřebiteli teprve vzniká poptávka po těchto informacích. Z toho důvodu jsou čistě environmentální informace zatím doménou výrobců, kteří je prezentují na základě své vlastní aktivity a vypovídají obvykle o nadstandardních kvalitách výrobků. Jejich uvádění zpravidla není všeobecně závaznou povinností. To je také částečně způsobeno teprve vznikající metodikou hodnocení vlivů výrobků na životní prostředí. Problém spočívá v tom, jak dostat tak složitou a komplexní informaci, jakou je vliv výrobku na všechny složky životní prostředí "od kolébky po hrob", do spotřebiteli srozumitelné podoby.

Spotřebitelské informace mají velmi různorodý obsah, lze je nalézt na různých nosičích a jejich autorem nemusí být vždy jen výrobce, ale i ostatní subjekty v ochraně spotřebitele.

 

2. 1. Členění informací podle jejich obsahu

Spotřebitelské informace mohou vyjadřovat nejrůznější skutečnosti. Každý spotřebitel má v zásadě právo rozhodnout se pro konkrétní výrobek na základě jemu nejbližších kritérií. Přesto je možné najít několik těch, která jsou společná pro převážnou většinu spotřebitelů. Poskytování informací o těchto vlastnostech výrobků nebo služeb je pak zpravidla upraveno v právním předpisu. Jsou to:

Obr. 1: Environmentální informace (SRN)

 

2.2. Rozdělení informací podle toho, kde jsou uváděny

Nosič, na kterém je konkrétní informace uvedena, je často určující pro její věrohodnost. Jinou váhu přikládá spotřebitel informaci v reklamě a jinou v návodu k použití. Na základě toho i právní úprava rozlišuje mezi těmito nosiči informací a upravuje zvlášť:

2. 3. Rozdělení informací podle původce informace

Výrobce.Při volbě výrobku nebo služby přichází spotřebitel do styku nejčastěji s informacemi od výrobce nebo dovozce. U části z nich lze předpokládat vysokou věrohodnost, neboť jejich neposkytnutím se vystavují výrobci riziku sankce. Na ostatní informace je třeba hledět s rezervou, neboť mohou být pouze součástí reklamní strategie výrobce a jejich vypovídací hodnota je nepatrná.

 

 

3. Poskytování informací spotřebitelům

Stejně jako je důležitý obsah spotřebitelských informací, je důležité zabývat se i způsoby, jakými jsou poskytovány. Právě z pohledu spotřebitele je nutné, aby byl způsob poskytování informací jasně čitelný, neboť jinou hodnotu a závažnost mají při rozhodování o koupi výrobku informace poskytované na základě zákonné povinnosti a jinou hodnotu mají pro spotřebitele informace, jejichž šíření není upraveno.

Jednotlivé způsoby se tedy liší zejména z hlediska závaznosti jejich poskytování. V zásadě existují tři základní způsoby poskytování informací spotřebitelům.

První a z hlediska spotřebitelského rozhodování nejpodstatnější, je poskytování informací na základě všeobecně závazných norem, přesně definujících jejich obsah a podmínky.

Druhý způsob spočívá v tom, že výrobce se sám dobrovolně přihlásí do některého ze systémů hodnotících kvalitu výrobků nebo služeb. Pokud splní podmínky, získá právo informovat spotřebitele, že tyto podmínky splnil. Obvykle získá právo užívat některou ochrannou známku. Poté je vázán dodržovat podmínky z užívání této ochranné známky vyplývající (ecolabelling). V případě jejich porušení lze vůči němu uplatňovat odpovědnost.

Podstatou třetího způsobu je přihlášení se výrobce k dodržování určitých nezávazných pravidel (etické kodexy apod.). Z toho vyplývá, že za porušení těchto pravidel ho nelze postihnout.

 

 

 

3. 1. Povinné poskytování informací

Jednoznačně nejefektivnějším způsobem poskytování informací je takový, jestliže je závazně určeno, které informace musí mít spotřebitel k dispozici a naopak, jaké informace nelze mezi spotřebitelskou veřejností šířit. K tomu je nezbytně nutné vytvořit právní předpisy, které by takové chování regulovaly.

Systém ochrany spotřebitele je v současné době nastaven tak, že převážná část odpovědnosti leží na bedrech státních orgánů, které jsou k tomu buď speciálně vytvořeny (např. Česká obchodní inspekce) anebo do jejichž pravomoci spadá ochrana spotřebitele pouze částečně (např. Živnostenské úřady).

Z toho vyplývá, že i oblast poskytování informací je regulována převážně "shora", ze sféry státních orgánů. Ten, kdo uvádí informace způsobilé poškodit spotřebitele, odpovídá podle platné právní úpravy za své jednání především státu.

Proto se nejdříve soustředíme na popis informací podávaných spotřebiteli na základě těch právních předpisů, na jejichž dodržování dohlíží státní orgány (veřejnoprávní předpisy).

Tento způsob poskytování informací je vždy konstruován tak, že výrobcům je uložena všeobecně závazná povinnost uvést (na výrobku, v návodu k použití apod.) konkrétně určenou informaci. Pokud tak neučiní vystavuje se nebezpečí uložení sankce ze strany příslušných státních orgánů.

Druhou stranou mince této úpravy je to, že výrobcům je zároveň právními předpisy uloženo, které informace mezi spotřebiteli šířit nesmí. Pokud tak učiní, opět se vystavuje nebezpečí uložení sankce

 

3.1.1. Obecná povinnost informovat spotřebitele

3.1.1.1. Zákon o ochraně spotřebitele

Rámcová úprava ochrany spotřebitele je provedena zákonem č.634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele (dále jen z.o.s.), ve znění pozdějších předpisů. Tato právní norma také obsahuje řadu ustanovení, týkajících se poskytování informací. Zákon o ochraně spotřebitele je obecnou normou upravující právní vztahy v oblasti označování výrobků. Jde o jeden z posledních zákonů schválených federálními orgány. Na základě tzv. recepčního zákona se stal součástí právního řádu České republiky.

Účel zákona lze vyčíst z ustanovení § 1 zákona. Je jím úprava některých podmínek podnikání v oblasti prodeje výrobků, jejich označování, a poskytování služeb tak, aby nedocházelo k poškozování oprávněných zájmů spotřebitele. Dále oprávnění jednak samotných spotřebitelů, jednak jejich sdružení, popřípadě jiných právnických osob založených k ochraně spotřebitele. Následuje definování úkolů, které v oblasti ochrany spotřebitele plní orgány veřejné správy (Česká obchodní inspekce, Česká zemědělská a potravinářská inspekce, orgány hygienické služby, veterinární správy, živnostenské úřady a některé další). Zákon se přitom vztahuje na prodej výrobků na území České republiky.

Zákon dále v § 2 pro vlastní účel definuje ty subjekty, kterým dává práva a ukládá povinnosti, tzn. spotřebitele, prodávajícího, výrobce, dovozce a dodavatele.

Z hlediska poskytování informací je nejdůležitější část druhá, kde jsou stanoveny povinnosti při prodeji výrobků a poskytování služeb. Důležité jsou zejména ustanovení §§ 6 až 12, u kterých bych se pokusil o podrobnější výklad.

 

Dobré mravy prodeje

V § 6 se prodávajícímu ukládá zákaz chovat se při prodeji výrobků a poskytování služeb v rozporu s dobrými mravy. Pojem "dobré mravy" je často používán zejména v soukromém právu. Zákon o ochraně spotřebitele sám příkladmo určuje, co se tímto pojmem myslí zde - zákaz diskriminace spotřebitele. Obecně je možné říci, že chování v rozporu s dobrými mravy je takové chování, které se příčí obecným zásadám mezilidských vztahů. Podskupinou "dobrých mravů" jsou pak "dobré mravy prodeje", které obsahují některé specifické zásady. Zcela jednoznačně sem lze zařadit i zásadu pravdivosti informací o výrobku, poskytovaných při prodeji. Z tohoto ustanovení zákona tedy vyplývá obecná povinnost pro prodávajícího poskytovat kupujícím pravdivé informace o prodávaných výrobcích, tedy i informace o dopadech výrobků na životní prostředí. Je zřejmé, že tato povinnost není splnitelná do důsledků, protože to není v silách žádného prodejce. Avšak minimem této povinnosti by mělo být alespoň to, že prodejce bude kupujícího informovat plně a pravdivě o údajích, sdělených mu výrobcem (dovozcem). Otázka, jaký podíl odpovědnosti za nesprávné, nepravdivé označení nese prodejce, jestliže mu bylo dodáno výrobcem (dovozcem), je řešena v § 9 odst. 2 a § 10 odst. 4 z.o.s.

Při výkladu tohoto ustanovení stojí zato připomenout, že důvodová zpráva k novele z.o.s., která byla schválena jako zákon č. 104/1995 Sb., navrhovala celé toto ustanovení ze zákona vypustit. Důvodem bylo, že ustanovení mělo zabránit především uplatňování dvojích cen (odlišné ceny pro cizince) a tato potřeba s postupující transformací zmizela.

Nakonec nebyl § 6 zrušen, ale pouze pozměněn. Bylo vypuštěno demonstrativní vypočtení způsobů diskriminace spotřebitele. Z toho lze vyvozovat, že toto ustanovení nepozbylo aktuálnosti zejména v souvislosti s tím, že § 6 zakazuje veškeré chování v rozporu s dobrými mravy (viz výše), nejen diskriminaci spotřebitele.

Nebezpečné výrobky

V § 7 je zakotven zákaz nabídky a prodeje nebezpečných výrobků. Povinným subjektem je vlastně každý, kdo manipuluje s výrobky. Pokud dojde k prodeji výrobku a poté se prodávající dozví skutečnosti nasvědčující tomu, že prodal nebezpečný výrobek, je povinen bezodkladně spotřebitele informovat.

Z hlediska dopadů výrobků na životní prostředí je důležitý zejména výklad pojmu "nebezpečný výrobek". Obvykle je vykládán tak, že jde o výrobky, které z důvodu buď nějaké vady nebo nesprávné (nedostatečné) informace představují nepředvídatelné nebo zvýšené nebezpečí ohrožení života, zdraví nebo majetku.Tento názor tedy nepočítá s tím, že nebezpečný by mohl být i vůči životnímu prostředí, i když je zřejmé, že stávající výklad pokryje i většinu možných způsobů poškození životního prostředí.

Většinou nastane situace předpokládaná v §7 odst. 3 (povinnost informovat o nebezpečnosti výrobku) tehdy, jestliže výrobek, který naplnil všechny kritéria nutné k uvedení na trh, se později ukáže být nebezpečný z důvodu, který nemohl být dříve odhalen. To je situace typická právě v oblasti ochrany životního prostředí (například výrobky obsahující freony).

Informační povinnosti

V ust. §§ 9 až 14 z.o.s. je realizováno právo spotřebitele na informace. Ačkoliv v žádném z těchto zákonných ustanovení nejsou přímo zmíněny informace o vlivech výrobků na životní prostředí, přesto k nim lze výkladem dojít.

Konkrétní náplň spotřebitelova práva na informace v z.o.s. odpovídá obsahu Rezoluce Rady ES ze dne 21. 12. 1988 a 25. 10. 1993.

Je důležité si uvědomit, že všechny povinnosti vyplývající z těchto ustanovení je povinen plnit prodávající (s výjimkou § 11), který je také odpovědný za nedostatky při jejich plnění. To je rozdíl od ostatních právních předpisů, které ukládají informační povinnosti vůči spotřebitelům (viz níže zákon o technických požadavcích na výrobky, zákon o potravinách atd.). V těchto případech jsou povinnými subjekty především ti, kdo uvádějí výrobek do oběhu, jako výrobci, dovozci nebo distributoři. Tímto způsobem se jednotlivé právní normy doplňují.

Povinnosti, které jsou v rámci z.o.s. prodávajícím uloženy, jsou formulovány velmi obecně. To klade značné nároky na dozorové orgány, které mají jednotlivá ustanovení vykládat.

Prodávající je tedy povinen:

a/ názvem výrobku

b/ označením výrobce nebo dovozce (příp. dodavatele)

c/ údaji o hmotnosti, množství, příp. velikosti nebo rozměru

d/ dalšími údaji potřebnými dle povahy výrobku k jeho identifikaci, popřípadě užití

e/ jde-li o textilní výrobky údaji o složení materiálu, s výjimkou těch výrobků, které podle zvláštního předpisu povinnosti označování nepodléhají (vyhláška č. 132/1996 Sb.)

f/ údajem o datu minimální trvanlivosti, jde-li o potravinářské výrobky, ve smyslu zvláštního zákona (zákon č. 110/1997 Sb., o potravinách a tabákových výrobcích)

g/ údajem o datu použitelnosti, jde-li o potravinářské výrobky podléhající rychlé zkáze ve smyslu zvláštního zákona (povinnosti f,g odpovídají požadavkům Směrnice ES 79/112 o sblížení zákonů vztahujících se ke značení, uvádění a reklamě potravin pro prodej konečným spotřebitelům)

a/ cena je nižší, než jaká je ve skutečnosti

b/ stanovení ceny závisí na okolnostech, na nichž ve skutečnosti nezávisí

c/ v ceně jsou zahrnuty dodávky výrobků, výkonů, prací nebo služeb, za které se ve skutečnosti platí zvlášť

d/ cena byla nebo bude zvýšena, snížena nebo změněna, i když tomu tak není

e/ vztah cena a užitečnosti nabízeného výrobku nebo služby a ceny a užitečnosti srovnatelného výrobku nebo služby je takový, jaký ve skutečnosti není

Za porušení výše uvedených povinností hrozí prodávajícímu sankce v maximální výši 500 000 Kč. Za opakované porušení povinností v průběhu jednoho roku lze uložit sankci až do výše 1 000 000 Kč (§ 24).

Toto pravidlo se však nevztahuje na potraviny a tabákové výrobky s výjimkou sankce za porušení pravidla označování názvem výrobku, výrobcem nebo dovozcem, údajem o minimální trvanlivosti, případně datu použitelnosti a uvádění údajů v českém jazyce a fyzikálních jednotek.

3.1.1.2. Posuzování bezpečnosti výrobků

Druhým důležitým předpisem je zákon č. 22/1997 Sb o technických požadavcích na výrobky. Hlavním účelem tohoto zákona je stanovit pravidla, za jakých mohou být výrobky uváděny na trh. To znamená, že upravuje postup při stanovení obecných požadavků na výrobky (technických norem), povinnosti výrobců, dovozců a distributorů výrobků uváděných na náš trh a způsob posuzování shody výrobků s technickými normami (§ 1 zákona).

Řada informačních povinností je obsahově totožných se z.o.s. Rozdíl spočívá v tom, že v případě z.o.s. musí tyto povinnosti plnit především prodejce (který je v přímém styku s konečným spotřebitelem), kdežto v případě zákona o technických požadavcích na výrobky (z.t.p.) je povinným subjektem výrobce, dovozce případně distributor - tedy ti, kdo uvádějí výrobky do prodejní sítě

Jedním z klíčových pojmů zákona je tzv. "oprávněný zájem", který nesmí být ohrožen v žádné fázi uvádění výrobků na trh. "Oprávněným zájmem" se rozumí zdraví nebo bezpečnost osob, vlastnické právo k věcem nebo přírodní prostředí. Z toho vyplývá, že ochrana životního prostředí je v tomto zákoně zakotvena. Projevuje se zejména při tvorbě norem (ČSN)(§6d), při posuzování, zda lze výrobek považovat ve smyslu zákona za bezpečný (§8 odst. 2), při určování toho, u kterých výrobků musí být povinně posouzena jejich shoda s technickými normami (§12) a jeho ochrana musí být zabezpečena při uznávání zahraničních dokumentů a značek (§17).

Princip zákona spočívá v tom, výrobce, dovozce nebo distributor je povinen uvádět na trh pouze bezpečné výrobky (§8), tj. výrobky, které představují minimální nebezpečí vzhledem k ochraně oprávněného zájmu. Navíc je za bezpečný považován výrobek, který naplňuje požadavky závazného technického předpisu a pokud na něj technický předpis neexistuje musí splňovat požadavky norem (ČSN) anebo musí odpovídat stavu vědeckých a technických poznatků známých v době jeho uvedení na trh.

Přitom při posuzování toho, zda lze výrobek považovat podle zákona za bezpečný se dále berou v potaz zejména tyto podmínky (a to podle povahy výrobku):

Z tohoto okruhu výrobků má vláda pravomoc vyjmout vládním nařízením výrobky, jež je výrobce nebo dovozce povinen dát posoudit autorizované osobě (§11) z hlediska souladu s technickými požadavky, které jsou v nařízení stanovené (§12/1). Jde o výrobky, které představují vyšší riziko ohrožení veřejného zájmu. Mezi technické požadavky na výrobek pak patří i požadavek na náležité označení výrobku, jaké je v nařízení požadováno (§2e).

Tyto výrobky, které podstoupí zvláštní proces posuzování podle požadavků upravených v nařízení, pak na sobě nesou informaci o shodě s těmito požadavky - Česká značka shody (CCZ).

Obr. č. 2: Česká značka shody

Toto označení musí být umístěno buď na výrobku, na jeho obalu nebo v průvodní dokumentaci. Navíc jsou výrobce a dovozce povinni vydat před uvedením výrobku na trh tzv. písemné "prohlášení o shodě" s technickými předpisy a o dodržení stanoveného postupu při posuzování shody. Spotřebitel je tak informován o tom, že jde o výrobek, který, ač jinak představuje vyšší míru ohrožení oprávněného zájmu, je v souladu s požadavky právního řádu - je tedy bezpečný.

Je tedy povinností výrobce a distributora, aby uváděl na trh bezpečné výrobky a zajistil posouzení shody těch výrobků, které jsou stanovené v nařízením vlády. Zároveň jsou výrobce a dovozce odpovědni za nesplnění svých povinností (jestliže nezajistí posouzení shody výrobků). Za takové jednání jim hrozí sankce ze strany České obchodní inspekce, která je příslušným orgánem podle tohoto zákona.

Výrobci, dovozci a distributoři jsou podle zákona dále povinni:

Je povinností distributora dále nešířit výrobky, u kterých je prohlášení o shodě povinností. Přitom spotřebitel má právo vyžádat si od distributora toto prohlášení k nahlédnutí, případně může žádat distributorem potvrzenou kopii.

Tímto zákonem jsou stanovena obecná pravidla, která by měla zaručit dostatečnou míru ochrany spotřebitele (oprávněného zájmu). Jedním z hlavních cílů zákona je také upravit proces tvorby a systém technických norem tak, aby byl v souladu s mezinárodní praxí.

Ke konkretizaci těchto pravidel a určení okruhů výrobků, u kterých musí být posouzena jejich shoda s požadavky technických norem, vydala vláda ČR řadu prováděcích předpisů.

Jde především o nařízení vlády č. 173/1997 Sb., kterým se stanoví vybrané výrobky k posuzování shody, které obsahuje značně rozsáhlý seznam výrobků. Dále nařízení vlády č. 179/1997 Sb., kterým se stanoví podoba české značky shody, její provedení a umístění na výrobku.

Kromě toho existuje celá řada výrobků na které jsou kladeny zvláštní požadavky z hlediska ochrany oprávněného zájmu. Jde o:

Obr. č. 3: Označení EU pro hračky

 

3.1.2. Povinnost informovat o vybraných skupinách výrobků

3.1.2.1. Potraviny a tabákové výrobky

Zákon č. 110/1997 Sb., o potravinách a tabákových výrobcích, upravuje speciálně proces výroby a uvádění potravin a tabákových výrobků na trh. Jeho účelem je zajistit, aby na trhu byly spotřebiteli k dispozici pouze zdravotně nezávadné výrobky. Ve větší míře, než v případě zákona o technických požadavcích na výrobky, se soustřeďuje na ochranu zdraví a ochrana životního prostředí je v něm obsažena v přeneseném slova smyslu (přes ochranu zdraví). Z tohoto právního předpisu vyplývají pro spotřebitele vedle práva na zdravotně nezávadné výrobky i právo na tyto řadu informací. Ačkoliv byl zákon přijat už v roce 1997, ustanovení týkající se označování potravin a tabákových výrobků vstoupilo v platnost až dnem 1. ledna 1998. Jde ve své podstatě o obecné pravidlo, k jehož provedení byly vydány rezortní vyhlášky Ministerstva zemědělství a zdravotnictví. Konkrétní informační povinnosti (označování výrobků) tak obsahují v převážné míře právě tyto předpisy. Jejich závaznost však počíná dnem 1. dubnem 1998, čili jde o záležitost nanejvýš aktuální. V současné době nesplňuje podmínky těchto předpisů cca 90 % současných obalů potravin/1. Dikci zákona lze vyhovět i tak, že výrobce vytvoří přelepku s doplňujícími údaji. Dále výrobci, kteří získali v minulosti hygienický certifikát, mohou původní obaly používat až do prvního září.

Zákon v ust. § 6 požaduje po výrobci uvádět na obalu výrobku tyto informace:

Obr. č. 3: Označení pro potraviny ošetřené ozářením

Do oběhu nesmí být uváděny mimo jiné potraviny klamavě označené (viz. Kap. 3.1.2.1.1.). Podnikatel, který uvádí potraviny do oběhu je mimo jiné povinen neprodleně po zjištění závad vyřadit z dalšího oběhu potraviny nedostatečně nebo nesprávně označené (§11). Je také povinen zabezpečit, aby při prodeji byl k dispozici doklad o původu zboží.

Jestliže potravina obsahuje látku, která není popsána v prováděcích předpisech tohoto zákona, může být uvedena do oběhu pouze po předchozím souhlasu Ministerstva zdravotnictví. Přítomnost této látky pak musí být vyznačena na potravině.

Prováděcí předpis, vyhláška MZe č. 324/1998 Sb., o způsobu označování potravin a tabákových výrobků, o přípustné odchylce od údajů o množství výrobku označeného symbolem "e", upravuje podrobněji způsob poskytování informací.

Podle tohoto předpisu musí být označení provedeno na obalu, musí být pros potřebitele srozumitelné a čitelné a nesmí být vyjádřeno v kódované formě (nestanoví-li tak zvláštní předpis). Na potravině se nesmí uvádět, že "je zdrojem všech životně nezbytných živin", nejde-li o potraviny, u nichž je tato vlastnost přesně stanovena (potraviny pro zvláštní výživu). Nesmí být uvedena informace, že běžné potraviny nedodají potřebné množství živin, které obsahuje nabízená potravina, dále že potraviny má zvláštní vlastnosti, přestože tyto vlastnosti vykazují všechny srovnatelné potraviny. Výrobce nesmí na potravině uvádět, že je vhodná k prevenci, utišení, léčení nebo vyléčení choroby, odstranění zdravotní poruchy, nejde-li o potravinu pro zvláštní výživu definovanou ve vyhlášce. Na potravině nesmí být dále uvedeno, že její charakter nebo původ je ekologický nebo biologický přidáním předpony "bio" nebo "eko" před název potraviny, nejde-li o potravinu pocházející ze systému organického zemědělství (viz Kap. 3.2.2.), "živý", "přírodní", "čerstvý", "domácí", "pravý", nebo "racionální", není-li toto označení součástí druhu nebo skupiny uvedené u jednotlivých druhů potravin ve zvláštních předpisech.

Informační povinnosti uložené tímto zákonem jsou v souladu s legislativou EU (zejména směrnice č.89/397 EEC a č. 93/43 EWG).

Kontrola plnění povinností spadá do působnosti České zemědělské a potravinářské inspekce, která může za jejich porušení uložit pokutu až do výše 1 000 000 Kč a v případě opakujícího se porušení až do výše 5 000 000 Kč.

3.1.2.2. Obaly

Zvláštní informační povinnost ve vztahu ke spotřebitelům je uložena výrobcům zákonem č. 125/1997 o odpadech. V části čtvrté, která je věnována především obalovým materiálům, je v ust. § 18 odst. 3 uložena výrobcům a dovozcům povinnost uvádět v průvodní dokumentaci výrobku, na obalu, v návodu k použití nebo jinou vhodnou formou informace o způsobu využití nebo zneškodnění obalů a nespotřebovaných součástí výrobků.

Z několika důvodů jde o velmi specifickou povinnost:

Obr. č. 4: Způsob zneškodnění obalu

Povinné označování obalových odpadů upravuje ČSN 77 0052, která definuje značení materiálového složení plastových obalů pro jejich případnou recyklaci (viz obr. č. 7). Označení se skládá z grafického symbolu a identifikačního kódu. Z tohoto označení nevyplývá, že jde o ekologičtější výrobek, jak se někdy mylně předpokládá.

Právní zakotvení existence ČSN obsahuje zákon č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky, který stanoví jak proces vydávání těchto předpisů, ale i subjekty, které jsou oprávněny tyto normy zpracovávat.

Jednotlivé identifikační kódy pro označení plastů znamenají:

Abecední kód

Číselný kód

Název plastu

PET

1

polyetylentereftalát

PE - HD

2

vysokohustotní polyetylen

PVC

3

polyvinylchlorid

PE-LD

4

nízkohustotní polyetylén

PP

5

polypropylen

PS

6

polystyren

O

 

jiné

 

Obr. č. 7: Označení plastů podle ČSN

 

3.1.2.3. Výrobky poškozující ozónovou vrstvu Země

Podobný případ, jako je povinnost uložená zákonem o odpadech, je i poskytování spotřebitelských informací v zákoně č. 86/1995 Sb., o ochraně ozónové vrstvy Země.

V ust. § 3 odst. 1 je výrobcům a dovozcům uložena povinnost označit zřetelně výrobky nebo obaly, ve kterých se přepravují nebo skladují látky poškozující ozónovou vrstvu (uvedené v příloze zákona), nápisem "Nebezpečné ozónu!"

Jde opět o informaci určenou spotřebitelům, která se vztahuje k vlivům výrobků na životní prostředí a její závazné poskytování je nařízeno právní normou z oblasti práva životního prostředí. Narozdíl od předchozího případu jde o zcela jasně určenou povinnost, protože je přímo nařízeno jaká informace se má uvádět a je přesně stanoven okruh výrobků, kterých se týká.

Nad dodržováním této povinnosti bdí Ministerstvo životního prostředí a Česká inspekce životního prostředí. Z její porušení lze uložit pokutu od 2500 Kč do 500 000 Kč.

3.1.2.4. Krmiva

Výrobcům nebo dodavatelům krmiv, doplňkových látek a premixů určených pro zvířata, je zákonem č. 91/1996 Sb., o krmivech, uložena povinnost opatřit je označením, v němž uvede:

3.1.2.5. Herbicidy, pesticidy a ostatní přípravky k ošetření rostlin

Zákon č. 147/1997 Sb., o rostlinolékařské péči, upravuje označování přípravků, které jsou vedeny v úředním registru, určených k ochraně rostlin (chemických nebo biologických přípravků určených k ošetřování rostlin, hubení škodlivých organismů atd.). Tyto přípravky mají často značně negativní vliv na životní prostředí.

Zákon ukládá těm, kdo uvádějí takové přípravky na trh, povinnost uvést:

Za porušení těchto povinností uloží rostlinolékařská správa pokutu až do výše 5 000 000 Kč

 

3.1.2.6. Jedy a jiné chemické látky

Nařízení vlády č.192/1988 Sb., o jedech a některých jiných látkách škodlivých zdraví, řeší ustanovení § 11 označování obalů jedů a žíravin. V českém nebo slovenském jazyce zde musí být uvedeny hlavní zásady bezpečné práce s těmito látkami, pokyny pro vhodný způsob zneškodňování obalů, popřípadě upozornění, že obal je vratný. Označení musí být zřetelně viditelné a musí vyhovovat ČSN 01 8010.

U zvláště nebezpečných jedů musí být na obalu uveden symbol lebky se zkříženými hnáty, nápis "Zvláště nebezpečný jed! Podléhá evidenci!", dále koncentrace jedu v látce, poučení jakým způsobem ohrožuje zdraví člověka (např.: "Vstřebává se kůží!")

U ostatních jedů to samé s tím, že nápis zní: "Jed!" U žíravin pak obrazový symbol poleptané ruky, nápis pozor žíravina a název žíraviny.

Zvláštní pravidla jsou stanovena pro označování omamných a psychotropních látek. Obaly musí být označeny modrým šikmým pruhem a případně musí nést mezinárodní označení.

Vzhledem k tomu, že stávající právní úprava chemických látek nezaručuje efektivní kontrolu jejich negativních dopadů na lidské zdraví a životní prostředí, je připravována nová právní úprava. Touto právní normou je zákon o chemických látkách a přípravcích, který zároveň zajišťuje soulad české úpravy s úpravou v EU. V jeho rámci je velká pozornost věnována právě informacím určeným spotřebitelům k tomu, aby dokázali s těmito látkami adekvátně zacházet.

Tyto informace získávají prostřednictvím dvou zdrojů. Jde jednak o označení samotného výrobku, jež obsahuje tzv. nebezpečné látky nebo přípravky a jednak o tzv. bezpečnostní list, který takový výrobek provází. Konkrétní podoba bezpečnostního listu bude upravena vládním nařízením (viz obrázek 6). Jeho účelem je poskytovat detailní informace o složení nebezpečné látky, jejím výrobci nebo dovozci a hlavně údaje potřebné pro ochranu zdraví a životního prostředí. Tento dokument musí provázet každý takový výrobek od jeho vstupu na trh, až po jeho likvidaci. Z hlediska práva spotřebitele na informace je zajímavý zejména proto, že spotřebitel bude mít právo požádat prodejce o nahlédnutí do tohoto dokumentu.

Druhou povinností výrobce nebo dovozce je zabalit a označit nebezpečné látky a přípravky, které byly podle tohoto zákona klasifikovány (část druhá návrhu zákona).

 

Výrobce nebo dovozce bude tedy povinen uvádět:

 

 

 

Obr. č. 6: Výstražné symboly podle zákona o chemických látkách a přípravcích

1. Jedovaté, vysoce jedovaté

2. Nebezpečné,dráždivé

3. Hořlavé, extrémě hořlavé

4. Korosivní

5. Oxidující

6. Explozivní, výbušné

7.Nebezpečné životnímu prostředí

 

 

Nebezpečné látky a přípravky se z hlediska jejich označování dělí do těchto skupin:

Ke každé z těchto skupin přísluší tzv. R-věty, které je nutné na výrobcích uvádět. Mají charakter upozornění na nebezpečnou vlastnost látky nebo přípravku .

Dále je povinností na výrobcích uvádět tzv. S-věty, které obsahují pokyny pro bezpečné zacházení s nebezpečnou látkou či přípravkem.

V případě porušení těchto povinností uloží Okresní úřad, Okresní hygienik nebo Česká inspekce životního prostředí pokutu v maximální výši 5 000 000 Kč.

 

3.1.2.7. Ostatní

Zákon o odrůdách, osivu a sadbě pěstovaných rostlin upravuje označování osiv a sadby určené konečnému spotřebiteli. Zákon č. 288/1995 Sb., o střelných zbraních a střelivu, upravuje posuzování ručních střelných zbraní a jejich označování českou značkou shody.

 

3.1.3. Jaké informace je zakázáno poskytovat?

Stejně jako je důležité jasně určit, které informace se musí spotřebiteli poskytovat, musí být upraven i okruh informací, jejichž šíření zákon zamezuje.

Může jít o informace, které nevypovídají odpovídajícím způsobem o výrobcích nebo službách a také o informace jejichž obsah je v rozporu s všeobecnou morálkou

Z hlediska ochrany spotřebitele lze právní předpisy, které takové jednání regulují, rozdělit na dvě oblasti:

3.1.3.1. Nekalá soutěž

Nekalá soutěž je jednání v hospodářské oblasti, které je v rozporu s dobrými mravy soutěže a je způsobilé přivodit újmu jiným soutěžitelům (konkurentům) nebo spotřebitelům. Téměř celá škála nekalosoutěžních jednání souvisí s poskytováním informací. Konkrétní úprava těchto jednání je zakotvena v obchodním zákoníku a (z hlediska spotřebitele především) v zákoně o ochraně spotřebitele.

3.1.2.1.1. Zákon o ochraně spotřebitele - klamání spotřebitele § 8 odst. 1

Jde o ustanovení, které je naprosto zásadní pro ochranu spotřebitele před neadekvátními informacemi včetně informací o vlivech výrobků na životní prostředí.

Tím, kdo se dopouští klamání spotřebitele, může být podle zákona každý. Nejčastěji ovšem půjde o výrobce, dodavatele a prodávající.

.Zákon v ust. § 8 odst. 1 z.o.s. ukládá obecný zákaz klamání spotřebitele a dále uvádí příkladmo dva druhy jednání, která jsou klamáním a to:

Ze zákona vyplývá, že jednání je nepřípustné pouze tehdy, jestliže je schopné klamat spotřebitele, tedy jestliže je způsobilé vyvolat ve spotřebiteli nějakou klamnou představu o výrobku. Nemusí jít vždy jen o údaje nepravdivé. Klamat může i údaj, který je sice pravdivý, ale okolnosti za kterých byl použit, vyvolávají ve spotřebiteli klamnou představu.

Naopak údaj, který je nepravdivý, nemusí vždy naplňovat skutkovou podstatu klamání spotřebitele, pokud jeho šíření lze kvalifikovat jako "obvyklé reklamní přehánění". Už z tohoto pojmu vyplývá, že musí k použití nepravdivého údaje dojít pouze v reklamě a nesmí to být údaj vypovídající o zásadních vlastnostech výrobku.

Zda je údaj způsobilý spotřebitele klamat vyplývá tedy z celkového dojmu, jakým údaj působí a bude záležet na posouzení konkrétních podmínek každého jednotlivého případu. Důležitý je nejen samotný obsah údaje (pravdivost - nepravdivost), ale i způsob jeho prezentace a hlavně účel, k jakému byl použit. Na údaj použitý k reklamním účelům (reklamní slogany) je třeba pohlížet poněkud benevolentněji, než například na označení na výrobku nebo návod k použití. Zde by mělo být posuzování klamavosti daleko striktnější. Ovšem ani samotnou reklamu nelze neregulovat. Reklama operující s určitými hodnotami (život, zdraví - nebo i životní prostředí), by měla také podléhat přísnějšímu posouzení. Takovéto veřejnoprávní omezení reklamy bylo obsaženo v dnes zrušeném § 20 z.o.s.

Ten, kdo se dopouští takového jednání, je za něj odpovědný i když ho nezavinil. To znamená, že se pouze zkoumá zda údaj na výrobku uvedl, ale nezkoumá se zda to učinil s úmyslem oklamat spotřebitele, nebo bez.

Lze konstatovat, že ustanovení § 8 odst. 1 z.o.s., je v současné době jediné obecné, všeobecně závazné ("nikdo nesmí") právní ustanovení, které vymezuje (negativně) označování výrobků ze všech hledisek, tedy i z hlediska jejich šetrnosti k životním prostředí.

Nad dodržováním tohoto ustanovení bdí zejména Česká obchodní inspekce, Česká zemědělská a potravinářská inspekce (pokud jde o potraviny a tabákové výrobky), živnostenské úřady a v dílčích případech též orgány hygienické služby a veterinární správy. Pokud se někdo dopustí klamání spotřebitele, hrozí mu pokuta ve výši až 500 000 Kč.

3.1.3.1.2 Obchodní zákoník

Obecně je nekalá soutěž upravena v ust. § 44 a násl. Obchodního zákoníku. Soustřeďuje se však převážně na ochranu práv soutěžitelů (výrobců - konkurentů), pro ochranu práv spotřebitelů je její použití omezené. K tomu přistupuje ještě další komplikace - ochrany práv před nekalousotěžním jednání je možné dosáhnout pouze v rámci soudního řízení. Při známé pomalosti a nákladnosti soudního řízení je pak tento způsob ochrany práv poněkud iluzorní. Přesto je však nutné se tímto způsobem ochrany spotřebitelských práv zabývat.

Podobně jako § 8 odst. 1 z.o.s., i obchodní zákoník (dále jen ObchZ) vymezuje označování výrobků negativně, tj. vymezuje zakázané způsoby označování.

Jedná se o úpravu všeobecně platnou pro všechny výrobky. Má však určitá specifika, která vyplývají ze samotného účelu obchodního zákoníku.

Jak vyplývá z obecného vymezení nekalé soutěže (§ 44), aby jednání bylo kvalifikovatelné jako nekalá soutěž (což je i klamavé označení a klamavá reklama), musí jít o jednání v hospodářské oblasti (trh).

Další podmínkou je, že musí jít o jednání v rozporu s dobrými mravy soutěže. Jde o pojem velice vágní. Obecně lze říci, že je nelze ztotožňovat s obecnou slušností nebo morálkou. Jde spíše o jakési zvyklosti hospodářské soutěže, které neohrožují její funkčnost. Z tohoto hlediska zahrnuje skutková podstata klamání spotřebitele podle § 8 odst. 1 z.o.s. širší okruh jednání, než nekalá soutěž, protože nevyžaduje rozpor s dobrými mravy (soutěže).

Nezbytnou podmínkou pro kvalifikaci jednání jako nekalosoutěžního je vedle toho, že jde o jednání v hospodářské soutěži v rozporu s dobrými mravy soutěže i nutnost být způsobilé přivodit újmu jiným soutěžitelům nebo spotřebitelům. Pojem spotřebitel je v obchodním zákoníku širší, než v zákonu o ochraně spotřebitele. Nevztahuje se jen na konečné spotřebitele, ale i na ty, kteří získávají zboží a služby za účelem dalšího prodeje.

Kromě tohoto obecného vymezení obsahuje úprava nekalé soutěže i speciální skutkové podstaty ke generální klauzuli, které se vztahují i na označování výrobků z hlediska dopadů na životní prostředí. Jde o § 45 (klamavá reklama), § 46 (klamavé označení zboží a služeb a § 52 (ohrožování zdraví a životního prostředí).

A. Klamavá reklama

V současné době se začíná objevovat nový typ reklamní strategie - reklama operující s otázkami životního prostředí. Souvisí to s rostoucí citlivostí obyvatelstva (spotřebitelů) na tato témata. Pro výrobce začíná být výhodné stylizovat se do role ochránce životního prostředí. Ti poctivější se skutečně snaží vykonat něco pro jeho ochranu a na základě toho pak prezentovat své výrobky. Ti méně poctiví se jenom pomocí reklamy snaží vyrobit image příznivého vztahu k životnímu prostředí, nebo tak popisovat své výrobky. Proto bych oddělil reklamu týkající se konkrétního výrobku a jeho označení a reklamu, která se pouze snaží vyvolat povšechnou představu o příspěvku výrobce k ochraně životního prostředí.

Oba typy takové reklamy lze podřadit pod skutkovou podstatu klamavé reklamy. Výklad pojmu reklama je dle obchodního zákoníku velmi široký a zahrnuje tak i označování výrobků v širším smyslu ( například přiřknutí nějaké vlastnosti výrobku - ekologická šetrnost - v propagačních materiálech výrobce).

Klamavá reklama spočívá v šíření údajů kterýmkoliv informačním médiem ohledně určitého podniku, výrobku nebo služby. Přitom musí jít o údaje způsobilé vyvolat klamnou představu a zjednat tím někomu prospěch na úkor jiných soutěžitelů nebo spotřebitelů.

Odpovědnost za klamavou reklamu má objektivní charakter a nemusí zde být dán úmysl klamat. Podmínkou je, aby v důsledku použití údajů došlo k zjednání prospěchu jinému soutěžiteli nebo spotřebiteli - nestačí pouhá způsobilost reklamy takový prospěch zjednat.

B. Klamavé označení zboží a služeb

Jde o zásadní ustanovení obchodního zákoníku ve vztahu k tématu této práce. Podstatou takového jednání popsaného v § 46 Obchodního zákona, je šíření údajů (používání nejrůznějších symbolů, značek, stručných pojmenování), které jsou způsobilé vyvolat klamnou představu, že takto označené zboží nebo služby vykazují zvláštní charakteristické znaky nebo zvláštní jakost

Tato skutková podstata má velmi blízko k výše popsanému jednání - ke klamavé reklamě. Odlišnost klamavého označení je v tom, že se týká právě zboží a služeb.

Aby bylo jednání kvalifikovatelné jako klamavé označení zboží a služeb, postačí pouhá způsobilost takového označení způsobit újmu jiným soutěžitelům nebo spotřebitelům - na rozdíl od skutkové podstaty klamavé reklamy, kde je nutné zjednání prospěchu (nestačí jen způsobilost) na úkor jiných soutěžitelů a spotřebitelů.

Klamavé označení lze třídit podle jeho

Podle metody, pomocí níž se klamavé označení uskutečňuje a rozeznává, můžeme rozlišit

Další členění, které vyplývá ze znění zákona, se týká vlastnosti zboží nebo služby ohledně níž dochází k vyvolání mylné domněnky. Jde o to, že výrobky

Je samozřejmé, že úpravou klamavého označení nejsou dotčena práva a povinnosti ze zapsaného označení původu výrobků (zákon č. 159/1973 Sb.).

C. Ohrožování zdraví a životního prostředí

Zařazením tohoto ustanovení do Obchodního zákoníku je vyjádřen jev prorůstání zájmu na ochraně životního prostředí do všech právních odvětví.

Skutková podstata spočívá v jednání soutěžitele, který provozuje výrobu, uvádí na trh výrobky nebo provádí určité výkony ohrožující zájmy ochrany zdraví nebo životního prostředí chráněné zákonem (takové jednání je souhrnně nazváno zvláštním pojmem "zkreslování podmínek hospodářské soutěže"), aby tak získal pro sebe prospěch na úkor jiných soutěžitelů nebo spotřebitelů.

Nejčastějšími způsoby naplnění této skutkové podstaty budou zřejmě různé způsoby nedodržování norem na ochranu životního prostředí (viz "zájmy chráněné zákonem).

Objevily se však i pokusy, podřadit pod tuto skutkovou podstatu případy, kdy v reklamě je určitým výrobkům neoprávněně připisován zvlášť šetrný přístup k životnímu prostředí. V ust. § 52 se hovoří o "uvádění výrobků na trh" a to je vlastně i reklama. Dále se v tomto ustanovení nehovoří o výrobcích a výkonech ohrožujících zdraví nebo životní prostředí, nýbrž o výrobcích a výkonech ohrožujících zájmy ochrany životního prostředí, což je pojem širší a lze jej aplikovat i na reklamu.

3.1.3.2. Regulace reklamy

Mimo úpravu podle zákona o ochraně spotřebitele a obchodního zákoníku existuje ještě jiná úprava reklamy. Jde o zákon č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy. Tento zákon se zabývá především regulací reklamy na tabákové výrobky, alkoholické nápoje, léčivé přípravky a prostředky zdravotnické techniky, zbraně a střelivo. K reklamě týkající se životního prostředí by se mohl vztahovat pouze § 2 odst. 2. Je zde stanovena obecná povinnost neuvádět v reklamě nepravdivé údaje a prvky v rozporu s dobrými mravy. Toto ustanovení je dále rozvedeno v demonstrativním výčtu, kde ovšem není reklama využívající motiv ochrany životního prostředí přímo zmíněna. Na problematiku reklamy operující s otázkami životního prostředí lze tedy tento zákon aplikovat velmi obtížně. Přirozenější se jeví použití příslušných ustanovení zákona o ochraně spotřebitele tak, jak byla popsána v předchozích kapitolách.

 

 

3. 2. Informování spotřebitelů o nadstandardních výrobcích na základě dobrovolné aktivity výrobců

V předchozích kapitolách byly popsány pravidla poskytování informací, která jsou závazná pro všechny subjekty, které např. uvádějí na trh výrobky. Jde o jakési povinné minimum.

Právě v oblasti poskytování spotřebitelských informací vztahujících se k životnímu prostředí jsou však typické systémy založené na základě dobrovolnosti. Výrobce se sám, dle vlastního uvážení, rozhodne, zda chce, aby jeho výrobek splňoval i kritéria šetrnosti k životnímu prostředí a na základě toho se pak může ucházet o splnění podmínek opravňujících ke vstupu jeho výrobku do "vyšší třídy" šetrnosti. Obvykle musí splnit jasně definovaná kritéria, která ovšem nejsou daná právním předpisem. Z toho vyplývá, že poruší-li posléze tato pravidla, není odpovědný státu (jako v případě porušení pravidel popsaných v předchozích kapitolách), ale přímo tomu, kdo tato pravidla stanovil. Náhrady škody nebo jiné sankce je možné domáhat se pouze prostřednictvím soudu.

Stát zde tedy nevystupuje v nadřazeném postavení, ale pouze jako zřizovatel a "garant" funkčnosti několika z těchto systémů. Některé systémy mají dokonce nadnárodní charakter, tzn. jejich zřizovatelem a "provozovatelem" je nějaká nadnárodní instituce.

V České republice tyto podmínky bezezbytku naplňují: Národní program označování výrobků "Ekologicky šetrný výrobek, Produkt ekologického zemědělství "BIO", Cena za jakost a ochraná známka "Czech Made", systémy jakosti.

 

3.2.1. Národní program označování výrobků "Ekologicky šetrný výrobek"

Jak již bylo výše řečeno, značení ekologicky šetrných výrobků (tzv. eco-labelling) podporuje žádoucí chování spotřebitelů a přispívá ke změně způsobů výroby a spotřeby. S určitým zjednodušením lze tento systém považovat za "ekonomický nástroj" ochrany životního prostředí, neboť v podstatě ekonomicky motivuje výrobce k výrobě produktů méně zatěžujících přírodu.

Současně je třeba si uvědomit, že takovéto hodnocení výrobků jde výrazně nad rámec zákonné úpravy a tudíž nemůže být všeobecně závazné (vzhledem k ustanovením Listiny základních práv a svobod o ukládání povinností pouze zákonem - čl. 4 odst. 1). Stojí na dobrovolnosti výrobců, kteří zkoumají, zda je pro ně ekonomicky výhodné usilovat o získání tohoto označení. Jde tedy o nepřímý (na rozdíl od přímé právní regulace) nástroj ochrany životního prostředí.

Tento systém je realizován na základě usnesení vlády České republiky č. 159 a vyhlášen dne 14. dubna 1994 jako Národní program označování výrobků ochrannou známkou "Ekologicky šetrný výrobek" (dále jen Národní program). Je koncipován tak, aby odpovídal jednotnému systému značení ekologicky šetrných výrobků na základě nařízení EEC 880/92. To předpokládá vzájemné uznávání národních systémů zemí EU.

Cílem Národního programu je vůči spotřebiteli zlepšit jeho orientaci v nepřeberném množství výrobků, především spotřebního charakteru. Nezbytnou součástí je dát spotřebiteli záruku, že takové označení je podložené, tzn. dopady výrobku na životní prostředí jsou objektivně minimalizované (v souladu a se současným stavem a úrovní poznání). Cílem Národního programu vůči výrobci je dát mu možnost vyniknout se svým výrobkem, který je prokazatelně šetrnější, než požadují právní předpisy, mezi ostatními výrobci. Tím získá soutěžní výhodu, zvýší prodej a orientuje výrobu směrem, který je společensky žádoucí. Ostatně neschopnost prokázat pozitivní ekologickou politiku se rostoucí měrou stává vážnou překážkou úspěchu firmy na domácích i zahraničních trzích.

Z těchto cílů vyplývají zásady, na kterých Národní program stojí. Jak již bylo výše poznamenáno, na stejných principech jsou budovány i obdobné zahraniční systémy.

Jde o tyto principy:

Národní program má charakter výběrového řízení pro uzavření licenční smlouvy o poskytnutí práva k užívání ochranné známky "Ekologicky šetrný výrobek" (viz obr. č. 8).

Obr. č. 8: Ochranná známka "Ekologicky šetrný výrobek"

Podmínky pro výběrové řízení jsou stanoveny v tzv. směrnici, což jsou požadavky na jednotlivé kategorie výrobků. Systém se tedy "rozpadá" do dvou částí. Nejdříve je třeba vytvořit směrnice na jednotlivé kategorie výrobků a druhou částí je proces udělování ochranných známek.

Propůjčení ochranné známky neznamená, že výrobek je pro životní prostředí naprosto neškodný. Avšak musí být zárukou, že životní prostředí je jím negativně ovlivňováno podstatně méně než výrobky se srovnatelnými užitnými vlastnostmi odpovídajícími limitům, které jsou stanoveny v právních předpisech a technických normách.

Současně je třeba zdůraznit, že toto označení si zaslouží jen výrobek, který v přísném testování může být hodnocen jako šetrný po celý cyklus své existence - se snahou minimalizovat nepříznivé vlivy v každém stádiu a na všechny složky životního prostředí.

Systém řízení Národního programu zahrnuje tyto instituce:

1. Ministr životního prostředí

2. Rada pro ekologicky šetrné výrobky

3. Agentura pro ekologicky šetrné výrobky

4. Autorizované zkušebny a akreditované laboratoře

5. Experti a odborná pracoviště

Jak již bylo výše předesláno, v Národním programu se rozlišují dva typy řízení:

a) výsledkem prvního je oznámení schválené směrnice pro stanovenou kategorii výrobků

b) výsledkem druhého je uzavření licenční smlouvy o užívání ochranné známky

Ad a) výběr nových kategorií výrobků pro které se zpracovávají směrnice provádí Rada. Řídí se těmito principy:

V případě, že Rada rozhodne zahájit práce na vytvoření směrnice, přikáže Agentuře zadat zkušebně nebo odborníkům vypracování technické zprávy o návrhu směrnice. Technická zpráva zdůvodňuje, proč byla daná kategorie výrobků vybrána z hlediska vlivů na životní prostředí a je základem pro vypracování návrhu směrnice.

Z těchto údajů vyplyne, které fáze životního cyklu výrobku nepříznivě zatěžují životní prostředí, jak velká tato zátěž je, a které požadavky jsou důležité při posuzování výrobku z ekologického hlediska.

Poté následuje oponentní řízení, kde nezávislí odborníci posuzují úplnost technické zprávy a návrhu směrnice.

V následující fázi jsou požadavky směrnice posuzovány z hlediska ochrany životního prostředí. Jeho výsledkem je odborný posudek, který je součástí materiálu, jež předkládá k navrhované směrnici Agentura Radě.

Pokud Rada usoudí, že návrh směrnice vyhovuje, předloží ho ke schválení ministrovi ŽP ČR.

Schválená směrnice obsahuje dva typy požadavků:

  1. základní, které se nevztahují k ekologickým, ale k užitným vlastnostem výrobku a mají zajistit, že výrobek je svými užitnými vlastnostmi plně srovnatelný s konkurenčními výrobky sloužícími stejnému účelu (ekologizace nebylo dosaženo na úkor kvality), a že je vyráběn v souladu se všemi příslušnými zákony a předpisy
  2. specifické, jejichž splněním se ekologicky šetrný výrobek odlišuje od ostatní produkce a které jsou na ekologické vlastnosti výrobku mnohem vyšší, než je jejich úroveň v obecně závazných předpisech. Předpokládá se, že vyhovět by jim mělo v dané kategorii nejvýše 20 - 25 % nejprogresivnějších výrobků.

Nezbytnou součástí každé směrnice je rovněž doba její platnosti.

Ad b) druhá etapa řízení má charakter výběrového řízení pro uzavření licenční smlouvy o poskytnutí práva k užívání ochranné známky "Ekologicky šetrný výrobek". Podmínky výběrového řízení jsou dány v konkrétní schválené směrnici.

Výrobce musí spolu s přihláškou dodat protokoly o předepsaných zkouškách výrobku, které dokazují shodu vlastností výrobku s požadavky směrnice. Náklady zkoušek nese výrobce.

Výběrové řízení provádí Agentura. Jeho závěry předloží nejpozději do dvou měsíců po jeho zahájení formou souhrnné zprávy o výrobku pro rozhodnutí o udělení práva na užívání ochranné známky ministrovi ŽP ČR.

Na základě rozhodnutí ministra ŽP Agentura s přihlašovatelem uzavře licenční smlouvu o poskytnutí práva k užívání ochranné známky "Ekologicky šetrný výrobek". Tato ochranná známka je řádně přihlášena a zapsána v rejstříku ochranných známek vedeného Úřadem průmyslového vlastnictví podle zákona č. 137/1995 Sb., o ochranných známkách. Vlastníkem ochranné známky je Český ekologický ústav.

Ochranná známka může být používána pouze na základě výše zmíněné licenční smlouvy, uzavřené na základě § 18 zákona č.137/1995 Sb., o ochranných známkách a § 508 a násl. obchodního zákoníku.

Právo na označení podle pravidel Národního programu vzniká v podstatě na základě soukromoprávní smlouvy. Z toho vyplývá i rozsah a obsah práv a povinností při užívání ochranné známky. Z hlediska ochrany spotřebitele je velmi důležité, aby byly přesně definovány. Ochranná známka:

- smí být používána pouze v jednobarevném, a to černém nebo zeleném provedení s povinností uvádět její identifikační číslo, které je tvořeno číslem směrnice a pořadovým číslem nabyvatele licenční smlouvy.

- může být používána jen u těch výrobků, které jsou uvedeny v předmětu licenční smlouvy

- může být použita pouze k přímé reklamě výrobků uvedených v předmětu licenční smlouvy, nesmí být použita v rámci všeobecné reklamy výrobce/dovozce (firmy)

- nesmí být přenechána třetí osobě

Uživatel je povinen poskytovat pravdivé informace o významu ochranné známky a to při prodeji nebo reklamě výrobků uvedených v předmětu licenční smlouvy.

Licenční smlouva samozřejmě obsahuje i sankční podmínky pro případ porušení pravidel užívání. Sankcí je odejmutí známky uskutečněné na základě rozhodnutí ministra ŽP ČR, proti kterému se nelze odvolat.

Ochranná známka se uděluje nejdéle na dobu dvou let. Kratší doba může být stanovena v případě, že platnost příslušné směrnice končí dříve, než po uplynutí dvou let od udělení známky.

Ke dni 30. 6. 1997 bylo v rámci Národního programu uděleno 207 ochranných známek v 17 kategoriích (směrnicích).

 

3.2.2. Produkt ekologického zemědělství "Bio"

Systém udělování ochranné známky (viz obr. č. 9) je velmi podobný systému udělování známky "Ekologicky šetrný výrobek". Jeho úprava je obsažena v tzv. Metodickém pokynu pro ekologické zemědělství (MZe č.j. 655/93-304). V něm jsou vymezena kritéria, která musí být zemědělcem dodržena, aby mohl získat ochrannou známku. Její udělení je možné až tehdy, jestliže se prokázalo, že zemědělský produkt splňuje všechny podmínky. Proto musí zemědělec získat nejdříve osvědčení o tom, že jeho hospodaření vyhovuje podmínkám pro ekologické zemědělství.

Základem systému je dobrovolná aktivita zemědělce, který zašle Ministerstvu zemědělství oznámení o zahájení činnosti v tomto oboru. Poté následuje přechodná fáze (1-4 roky), v níž je kontrolováno, zda se dodržují podmínky dané Metodickým pokynem. Na konci přechodné doby vypracuje inspekční orgán zprávu o výsledku konverze a na jejím základě certifikační orgán rozhodne o udělení nebo neudělení osvědčení. Osvědčení se vydává na podnik (tzv. zelený certifikát), a to vždy na následující rok. Teprve v tomto roce může být vydáno osvědčení na produkci (tzv. oranžový certifikát) vždy na konkrétní množství produkce). Zemědělec pak každému velkoodběrateli vystavuje prodejní osvědčení (tzv. žlutý certifikát), které putuje s potravinou obchodním řetězcem až ke spotřebiteli a slouží jako doklad o původu biopotraviny.

Pravidla ekologického zemědělství v ČR obsažená v Metodickém pokynu vychází ze směrnic Mezinárodní federace hnutí pro ekologické zemědělství (IFOAM) a splňují nařízení Rady EHS č. 2092/91. I proto je možné označené bioprodukty vyvážet. Podmínkou je získání osvědčení Ministerstva zemědělství pro vývoz produktů z ekologického zemědělství (tzv. hnědý certifikát).

Obr. č. 9: Ochranná známka "Produkt ekologického zemědělství"

 

3.2.3. Cena ČR za jakost a ochranní známka "Czech made"

Tato ochranná známka spotřebiteli říká, že jde o český výrobek, který splňuje všechny podmínky uložené pro danou kategorii výrobků obecně závaznými předpisy a je kvalitou srovnatelný s ostatními konkurenčními výrobky. Kritérium českého původu výrobku je splněno, jestliže byl výrobek vyroben podnikatelským subjektem registrovaným v České republice a český podíl na nákladech finálního výrobku je nejméně 60% celkových nákladů. Součástí těchto podmínek je i posuzování environmentálních vlivů výrobku. Protože však nejsou jasně určená pravidla posuzování, nebudí posuzování velkou důvěru.

Na podobných základech stojí i Cena ČR za jakost.

Známku může získat výrobce, který si o její udělení zažádá a splní uvedená kritéria. Vlastníkem ochranné známky je Sdružení pro Cenu České republiky za jakost, které je soukromým, na státu nezávislým subjektem.

Obr. č. 10: Ochranná známka "Czech made" a Cena České republiky za jakost

 

3.2.4. Systémy jakosti

Dalším způsobem poskytování informací spotřebitelům, který je velmi podobným třem výše uvedeným, jsou tzv. systémy jakosti. Jakostí se rozumí splnění spotřebitelských očekávání, co do kvality výrobku.

Pro tento systém je charakteristické, že záleží v převážné většině případů na vůli konkrétního výrobce, zda se do toho kterého systému přihlásí. Nejde tedy o závaznou povinnost uloženou všem výrobcům, kteří chtějí konkrétní výrobek uvést na trh.

Pokud se výrobce rozhodne do systému vstoupit, musí jeho výrobek, případně celý výrobní proces podstoupit posouzení shody s normami systémů jakosti. Tyto normy mají charakter technických norem. Jestliže výrobek splní jejich požadavky, má výrobce právo umístit na něj ochranou známku, která informuje spotřebitele o tom, že výrobek splňuje kritéria, které jdou nad rámec povinného minima, daného obecně závaznými právními předpisy.

Vzhledem k tomu, že v oblasti technických norem je velký tlak na jejich mezinárodní harmonizaci, i systémy jakosti mají často mezinárodní charakter.

Na základě článku 75 tzv. asociační dohody, vytvářené České technické normy (ČSN), musí být v souladu s normami Evropské unie (EN).

Nejznámějším a také z hlediska ochrany životního prostředí nejdůležitější, je posuzování výrobků podle tzv. norem ISO (International Standarts Organization) a zejména norem řady ISO 9 000. Ačkoliv se nejedná přímo o normy zaměřené na ochranu životního prostředí, podniky začaly využívat tento předpis i pro řízení ekologických záležitostí.

Pro spotřebitele, který zjistí na základě ochranné známky uvedené na výrobku, že výrobce se řídí některou z norem řady ISO 9 000, tato informace vypovídá o tom, že výrobce podstoupil svůj výrobek nebo výrobní proces na základě smlouvy s auditorským subjektem k posouzení souladu s normami ISO. Spotřebitel tak získává záruku, že výrobek nebo výrobní proces splňuje kritéria jdoucí na rámec zákonné povinnosti a tyto přísnější podmínky se částečně týkají i ochrany životního prostředí.

V případě, že výrobce nějakým způsobem zneužije systém ISO (např. neoprávněně uvádí ochrannou známku, nedodržuje pravidla daná normou), je zodpovědný přímo vlastníkovi ochranné známky, nikoliv státu.

Přístup k tomuto systému mají i čeští výrobci a pro některé z nich jde už o nezbytnost, která je vynucená snahou exportovat i na rozvinuté trhy západní Evropy.

Vzhledem k tomu, že systém ISO se ukázal jako vhodný právě k zajištění ekologické stránky řízení podniku. Na základě toho se v současné době realizuje nová řada norem ISO 14 000, které se v intencích řady ISO 9 000 soustřeďuje přímo na ekologické řízení, z nichž normy ISO 14 0020-24 se týkají přímo ekologického označování výrobků. Systém jejich udělování a závaznosti je shodný s řadou ISO 9000.

Zvláštní úpravu posuzování výrobních procesů a výrobků podle technických norem vytvořila Evropská Unie v rámci systému EMAS. Jde o postup velmi podobný systému ISO, vztahující se na státy v rámci EU.

 

3.3. Dobrovolné závazky

Posledním, a z hlediska závaznosti poskytování informace, zpravidla nejméně důvěryhodným způsobem je dobrovolné přistoupení k v podstatě nezávazné dohodě, ze které vyplývá pro výrobce závazek určitou informaci poskytnout.

 

3.3.1. Institut "dobrovolných dohod"

Principem tohoto institutu je smlouva mezi výrobcem nebo svazem výrobců na straně jedné, a veřejností reprezentovanou někdy státem, jindy občanskými organizacemi na straně druhé, jejímž obsahem je závazek výrobce (výrobců) zatěžovat svou činností případně výrobky životní prostředí v podstatně menším rozsahu, než je zákonné minimum.

Vzhledem k tomu, že dohody se sjednávají v každém konkrétním případě zvlášť a neexistuje tedy jejich jednotná úprava, kolísá jejich kvalita a efektivnost. Záleží vždy na konkrétních okolnostech případu, na vůli stran dohody, na konkrétnosti závazků, které z ní vyplývají a nakonec i na její formálně právní podobě.

Z toho přímo vyplývá i věrohodnost informací, které jsou pak spotřebiteli k dispozici. Dobrá dobrovolná dohoda může výrobce zavazovat poskytovat spotřebiteli adekvátní informace, špatná může být příčinou oklamání spotřebitele (např. tzv. "natírání podniků na zeleno").

V ideálním případě lze závazky vyplývající ze smlouvy vymáhat u civilního soudu, stejně jako z jakékoli jiné smlouvy (např. kupní).

Příkladem může být dobrovolná dohoda, sjednaná se zástupci výrobců pracích prostředků v ČR. Výrobci se dobrovolně zavázali vyrábět prací prostředky bez obsahu fosfátů. Ustanovení dohody však nejsou plněna.

 

3.3.2. Etické kodexy (reklamy, mezinárodního obchodu s chemickými látkami apod.)

Princip tohoto institutu spočívá v tom, že výrobce se veřejně přihlásí k dodržování nějakých pravidel, která se mohou týkat i ochrany spotřebitele, potažmo informací poskytovaných spotřebitelům.

Vzhledem k tomu, že jde o dobrovolný akt výrobce, který není právně závazný, nelze vůči němu v případě porušení těchto pravidel uplatňovat právní odpovědnost (náhradu škody, pokutu apod.). Tlaky na výrobce mají pouze mimoprávní charakter (ztráta dobré pověsti).

Dobrým příkladem může být právě Etický kodex mezinárodního obchodu s chemickými látkami, který by sjednán v rámci UNEP (United Nations Environment Programme). Velká část pravidel, která jsou obsažena v tomto dokumentu, se týká balení a označování výrobků. V podstatě se obsahově shodují s požadavky budoucího zákona o chemických látkách.

 

4. Právo spotřebitele na informace v EU

V centru snah  současné Evropské unie, je vytvoření jednotného trhu se všemi jeho náležitostmi. Z tohoto úhlu je vždy nutné zkoumat i politiku ochrany spotřebitele. Jejím primárním cílem je dostat systém ochrany spotřebitele všech členských států na srovnatelnou úroveň a zaručit tak spotřebitelům stejné nákupní podmínky ve všech členských státech.

Prvním dokumentem, který nastartoval snahy EHS k vytváření legislativy týkající se ochrany spotřebitele, bylo usnesení Rady EHS "Předběžný program politiky EHS pro ochranu a informovanost spotřebitelů" z roku 1975. Tento program se zaměřil na naplnění všech pěti základních spotřebitelských práv:

Spotřebitelem je pak osoba, která užívá statky nebo služby ke svým osobním potřebám.

Základní povinností uloženou těm, kteří uvádějí na trh států EU výrobky, je povinnost uvádět pouze bezpečné výrobky. K zajištění tohoto cíle vydávají orgány EU s legislativní pravomocí celou řadu předpisů. Lze je rozdělit do dvou částí:

1. Předpisy zajišťující bezpečnost výrobků v širším smyslu. Podle nich je výrobek bezpečný, jestliže za normálních okolností a při použití, které odpovídá návodu, nepředstavuje nebezpečí. Jestliže tomu tak není, pokládá se výrobek za vadný. Tyto definice obsahuje směrnice Rady 92/59 EHS o obecné bezpečnosti výrobků. Obsah směrnice je implementován do zákona č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky.

Vznikla-li spotřebiteli prostřednictvím vadného výrobku škoda, je oprávněn obrátit se s požadavkem na její náhradu přímo na výrobce. Spotřebitel musí prokázat pouze to, že mu vznikla škoda v určité výši a tato škoda byla způsobena vadným výrobkem. Nemusí už prokazovat, zda se stal výrobek vadným na základě úmyslu nebo z nedbalosti výrobce. Nároku na náhradu škody se spotřebitel musí domáhat soudní cestou. Tato právní konstrukce odpovědnosti výrobců je obsažena ve směrnici 85/374/EHS o odpovědnosti za škodu způsobenou závadným výrobkem a je implementována do našeho právního řádu zákonem o odpovědnosti za vady výrobků.

2. Dále jde o předpisy, zajišťující bezpečnost výrobků v užším smyslu. Za bezpečný se pokládá výrobek, který splňuje zvláštní předpisy týkající se jednotlivých kategorií výrobků a služeb. Jde o potraviny a nápoje, léky, kosmetiku, hračky, textil, automobily, služby cestovních kanceláří, stavebnictví, finanční služby a pojištění.

Systém ochrany spotřebitele je tedy tvořen obecnou částí, která se týká všech výrobků a služeb, a zvláštní částí, kde jsou zdůrazněny skupiny výrobků a služeb, jež představují větší ohrožení zájmů spotřebitele. Pro ně jsou vytvořeny detailnější kriteria, která musí splňovat.

Ochrana spotřebitele obecně je tvořena předpisy týkající se obecné bezpečnosti výrobků, podmínek pro podomní prodej, nakupování pomocí komunikačních technologií (např. po telefonu), zakázaných smluvních podmínek, reklamy a inzerce a označování výrobků. U posledních dvou oblastí se zastavíme podrobněji.

 

4.1. Regulace reklamy

Úprava reklamy v EU vychází ze dvou zásad. První zásadou je právo spotřebitele na správné informace a druhou je povinnost inzerenta prokázat opodstatněnost údajů, které v reklamě užívá. Přitom reklama se může týkat:

Regulace reklamy se soustřeďuje zvláště na televizní vysílání. Televizní reklama musí být jasně oddělena od ostatního vysílání, aby například nevznikl dojem, že jde o dokumentární pořad apod. Jsou zakázány praktiky, kdy se v běžných pořadech (filmech, dokumentech apod.) operuje viditelně s konkrétními výrobky. Reklama je omezena na striktně vyměřený čas. Je zakázáno přerušovat jí pořady kratší než třicet minut, náboženské a dětské pořady, zpravodajství a dokumenty.

Zvláštní pozornost je soustředěna na reklamu na cigarety a tabákové výrobky, alkohol a léky.

Je zakázáno inzerovat v reklamě léky, jež se vydávají na předpis. Inzerce ostatních léků je v masmédiích povolena, přičemž jednotlivé členské státy mají možnost tato pravidla ještě zpřísnit.

Televizní reklama na alkoholické nápoje nesmí být zaměřena na nezletilé. Nesmí zobrazovat nezletilé požívající alkohol. Nesmí vyvolávat asociace mezi pitím alkoholu a zlepšováním fyzické kondice ani společenského úspěchu. Nesmí ani dávat požívání konkrétního nápoje do souvislosti se zlepšením zdravotního stavu.

Veškerá reklama na cigarety a ostatní tabákové výrobky je v televizi zakázána.

 

4.2. Označování výrobků

Označování výrobků je nejúčinnější metodou, jak předat spotřebiteli informace, proto se na něj vztahuje řada pravidel. Protože není možné vytvořit naprosto identický systém značení ve všech členských státech, soustřeďuje se legislativa EU na několik oblastí:

 

4.2.1. Vyznačování cen

Vyznačení prodejní ceny je povinné u všech výrobků konečné spotřeby s výjimkou uměleckých předmětů, starožitností apod. Cena musí být uvedena buď přímo na výrobku, nebo na jiném nosiči tak, aby bylo zřejmé, že k výrobku patří. To platí obzvláště v prodejnách samoobslužného typu. Cena musí být snadno čitelná (určitá velikost písma).

Cena musí být uvedena jak u výrobků, které jsou předem zabalené, tak u těch, které se prodávají navážené a zabalené prodejcem např. sypané zboží.

Pro porovnání výhodnosti jednotlivých výrobků je povinností uvádět cenu převedenou na standardizované měrné jednotky (kg, g, litr, apod.). Předpisy EU dále specifikují vyznačování cen pro jednotlivé druhy výrobků (jiná pravidla platí pro kávu a jiná pro čaj).

 

4.2.2. Ekologická ochranná známka (ekolabeling)

Je postavena na stejném principu jako český "Ekologicky šetrný výrobek". To znamená, že jde o dobrovolnou aktivitu výrobců, kteří si sami zažádají o udělení známky. Pokud splní kritéria a získají právo známku užívat, vzniká jim řada právních povinností, vyplývajících z toho, že jde o známku, na kterou se vztahují předpisy pro ochranné známky (v ČR zákon o ochranných známkách).

V současné době lze známku získat k těmto výrobkům: toaletní papír, barvy a ředidla, šampóny, deodoranty, izolační materiály, kancelářský papír, barvy na vlasy, elektrická svítidla, boty, myčky na nádobí, pračky a čistící prostředky.

Tento systém se nevztahuje na potraviny, nápoje, a léčiva.

Obr. č. 12: Ecollabelling EU

 

4.2.3. Energetické štítkování

Jde o vyznačování energetické účinnosti na elektrických spotřebičích. Blíže se mu budeme věnovat v kap. 5.2.2. V současné době se lze s tímto označením setkat u: chladniček a mrazniček, praček, myček na nádobí, sporáků, ohřívačů vody, osvětlovacích zařízení a klimatizačních zařízení. Povinnost označovat se však vztahuje v současnosti pouze na chladničky a mrazničky a jejich kombinace.

 

4.2.4. Nebezpečné chemické látky

Požadavky na označování těchto látek bude do českého právní řádu implementován zákonem o chemických látkách a přípravcích, který byl popsán v kap. 3.1.2.6.

Základním předpisem EU pro tyto látky je Směrnice 67/548/CEE. Byla modifikována a přizpůsobena technickému pokroku pěti pozdějšími směrnicemi. Nejdůležitější z nich je směrnice 79/831/CEE, známá jako "6.dodatek".

Symboly a ostatní označení, se kterými navrhovaná právní úprava počítá, jsou totožné ve všech členských zemích EU. Musí však být vždy v jazyce toho státu, v kterém se výrobek prodává.

 

4.2.5. Tabákové výrobky

Komunitární legislativa považuje tabákové výrobky za zdraví nebezpečné, a proto ukládá povinnost uvádět na nich zvláštní označení, které má charakter varování před zdravotními následky. Pravidlo je takové, že každá členská země si může upravit vlastní text tohoto varování, dva jsou však dané předpisy EU. Jde o varování:

Jeden z těchto dvou nápisů musí být uveden vždy.

 

4.2.6. Potraviny

Požadavky na označování potravin v zásadě souhlasí s nedávno přijatým zákonem č. 110/1997 Sb., o potravinách a tabákových výrobcích. V EU je základním předpisem je Směrnice 79/112/CEE, upravující etiketování potravin a stanovící podmínky pro etiketování potravin a obecné podmínky pro je jich prodej konečnému spotřebiteli.

Tyto požadavky se soustřeďují především na:

 

4.2.7. Léčiva

Základními předpisy je Směrnice 65/65/CEE, modifikovaná směrnicí 85/570/CEE, stanovící informace je předepsáno uvádět na obalu léčiva Výrobce je povinen informovat o:

Obal musí být označen jménem výrobku, údaji o výrobci a datem použitelnosti.

 

4.2.8. Kosmetika

Označování kosmetických přípravků vychází ze směrnice 76/768/CEE.

Na obalu výrobku nebo přímo na výrobku musí být uvedeny údaje o opatřeních jež je třeba zajistit k bezpečnému použití výrobku. Taktéž musí obsahovat upozornění na dobu použitelnosti výrobku ("Best used before the end of...").

Od 1. Ledna 1998 musí být na všech kosmetických výrobcích vyznačeno složení.

V současné době nejsou dána žádná pravidla pro označování kosmetiky jako "přírodní" nebo "ekologické". Podobná situace je u výrobků, které nebyly testovány na zvířatech. Jejich označení není právně upraveno.

 

4.2.9. Hračky

Závazné označení hraček zahrnuje uvedení známky "CE" (viz obr. č. 3 ), která nám sděluje, že hračka prošla posuzováním shody s technickými předpisy odpovídajícími požadavkům EU. V případě, že je to nutné, je povinností výrobce uvést minimální věk dítěte, pro nějž je hračka určena ("Nevhodné pro děti od .."). U některých hraček je povinností vyznačit doporučení, aby byla hračka dítětem používána pouze pod dohledem dospělých.

 

4.2.10. Textilní výrobky

Je povinností výrobce uvádět složení textilního vlákna. Jestliže má výrobek více částí, je třeba jeho složení uvést pro každou část zvlášť. Tyto informace je nutné uvádět na zvláštním kusu textilu, který je pevně spojen s výrobkem.

Směrnice 71/307/CEE se týká textilního názvosloví. Jestliže se výrobek skládá z několika různých druhů vláken je nutné označit v procentech poměr mezi nimi.

Jestliže je obsah jednoho z nich alespoň 85%, postačuje uvedení hlavního druhu vlákna aniž by bylo nutné specifikovat zbývajících 15%, pokud jejich specifikace není nutná pro určení způsobu praní a žehlení.

 

4.2.11. Obaly, obalové odpady

Značení obalových materiálů na obalech a obalových odpadech je upraveno nařízením 94/62/EC. Hlavním účelem tohoto nařízení je umožnit spotřebiteli rozhodovat se pro koupi výrobku i podle identifikace obalu a tím se podílet na podpoře znouvuvyužití a recyklace obalových materiálů a předcházet tvorbě obalového odpadu.

Tato směrnice se týká:

  1. Značení možnosti dalšího využití obalu. Konkrétní podmínky a grafickou podobu značek upravuje direktiva 96/0123(COD).
  2. Značení druhu materiálu v obalu a obalovém odpadu

 

Obr. č. 13 Recyklovatelný obal a Znovu použitelný obal

 

 

5. Vývoj poskytování informací spotřebitelům v ČR

V souvislosti se snahou České republiky o vstup do struktur Evropské unie, lze v blízké budoucnosti očekávat sbližování podoby systému ochrany spotřebitele se systémem EU. Tento proces se ubírá ve dvou směrech. Za prvé jde o slaďování vlastních pravidel pro ochranu spotřebitele a pro uvádění výrobků na trh. Za druhé jde o sbližování institucionálního zajištění ochrany spotřebitele.

 

5. 1. Připravovaná posílení práva spotřebitele na informace

V současné době se ve stádiu přípravy nachází několik právních norem, jež výrazně ovlivní obsah práva spotřebitele na informace. Jde především o již popisovaný zákon o chemických látkách a přípravcích (kap. 3.1.2.6. ), který zaplní velkou mezeru v označování výrobků.

 

5.1.1. Odpovědnost za vady výrobků

V době tvorby této práce čekal na publikaci ve Sbírce zákonů zákon o odpovědnosti ze vady výrobků, který zacelí další velkou mezeru v naší právní úpravě. Tímto zákonem bude do našeho právního řádu přenesena Směrnice EU č.85/374/EHS.

Podstatou tohoto předpisu je odpovědnost výrobců za škodu, kterou jejich závadný výrobek způsobil spotřebiteli. Vadným je ten výrobek, který z hlediska bezpečnosti jeho užití nezaručuje vlastnosti, které lze od něj oprávněně očekávat, zejména s ohledem na:

Z této definice vyplývá, že vymezení vadného výrobku je velmi obsáhlé. I výrobek, který jinak splňuje všechny bezpečnostní požadavky, může být považován za vadný, například na základě nedostatečnosti informací v návodu k použití.

Druhým důležitým předpokladem, který vyplývá ze zákona je, že výrobce odpovídá za škodu způsobenou jeho vadným výrobkem objektivně, tj. bez ohledu na to, zda učinil výrobek vadným úmyslně nebo z nedbalosti. Odpovědnosti se může zprostit, prokáže-li, že:

Je na spotřebiteli, aby prokázal, že mu byla způsobena škoda, a že škodu způsobil výrobek. Jestliže se potvrdí tyto dva předpoklady, je výrobce automaticky odpovědný za škodu.

Nároku na náhradu škody se může spotřebitel domoci pouze u soudu na základě podané žaloby.

 

5.1.2. Energetické štítkování domácích spotřebičů

Elektrospotřebiče mají výrazný podíl na celkové spotřebě elektřiny v našich domácnostech. Při stále rostoucích sazbách za elektřinu má proto význam detailněji se zabývat jejich energetickou spotřebou a již při nákupu přihlédnout také k jejich hospodárnosti, resp. včas vyměnit zastaralé zařízení s vysokou spotřebou za úspornější. Objektivní informace o energetické spotřebě příslušného modelu se tak stává holou nutností.

Mnoho spotřebitelů by přivítalo pokud možno jednoduchou pomůcku, jak rozeznat bez kalkulačky a relativně složitého výpočtu, která chladnička či automatická pračka je úsporná a která nikoliv. Rozhodující je tedy přehledná a dostatečná informace o energetické spotřebě v okamžiku, když se zákazník rozhoduje pro koupi. Zajisté existují už i u nás různé katalogy, prospekty a spotřebitelské přehledy mající ambici tomuto úkolu dostát. Jejich použitelnost však bývá zpravidla omezená, neboť některé uvádějí kromě množství dalších údajů energetickou spotřebu např. chladničky za den, jiné za rok, mnohé vztaženu na 100 litrů objemu, a některé tento údaj neobsahují vůbec. A má-li zákazník údaj o spotřebě k dispozici, není zpravidla jednoduché porovnat spotřeby např. chladniček různé konstrukce, objemu či vybavení. Situace u automatických praček je obdobně složitá, ne-li složitější, protože k spotřebě elektřiny přistupuje dále spotřeba vody (někdy dokonce studené i teplé) a pracího prostředku a přibývá vyhodnocení schopnosti prádlo vyprat..

Energetické štítkování elektrospotřebičů je viditelné označení jejich energetické spotřeby zřetelným štítkem. Přispívá k lepšímu užití energie jednak tím, že poskytuje zákazníkům základní informace o energetické spotřebě a může tedy ovlivnit jejich rozhodování při nákupu ve prospěch úspornějších spotřebičů a poté i při jejich používání, a jednak může představovat také jistý tlak na výrobce, aby věnovali energetické účinnosti svých výrobků náležitou pozornost, neboť stěží může být na jedné straně spotřebič např. v inzerci označován jako nejlepší, špičkový atd., a přitom současně v prodejně na štítku má zdaleka viditelně vyznačenu nejnižší třídu energetické účinnosti "G".

Ve světě má energetické štítkování již více než dvacetiletou tradici. Vzhled štítků se může místo od místa lišit, základní cíl uvedený v prvním odstavci však zůstává zachován. V legislativě Evropské unie byla obecná povinnost jednotně ve všech zemích označovat vybrané spotřebiče energetickými štítky zavedena počátkem devadesátých let (směrnicí 92/75/EEC) a štítkování pro jednotlivé třídy spotřebičů je zaváděno postupně.

Sporadicky se již i náš spotřebitel může setkat s energetickým štítkem (tzv eurolabel) na některých dovezených spotřebičích na tuzemském trhu. Štítek má tvar barevné samolepky, kde v levé polovině je popis zveřejňovaných údajů (obecné pro každou třídu spotřebičů, např. chladničky, pračky, sušičky prádla), v pravé pak konkrétní údaje pro specifikovaný model - realizuje se nalepením další samolepky obsahující údaje pro konkrétní model na původní obecnou barevnou (identifikace výrobce a přesné označení modelu se nachází v pravé horní části štítku - viz vyobrazení).

Pozornost přitahuje zejména sedm barevných pruhů označených písmeny A - G a černá šipka umístěná proti některému z těchto pruhů a označená příslušným písmenem. Umožňují rychle vizuálně posoudit, jak si stojí příslušný model - co se energetické spotřeby týče - vůči ostatním spotřebičům stejné třídy. Délka pruhu má připomínat velikost spotřeby, barva pak "přijatelnost" pro životní prostředí. Bude-li tedy černá šipka pro daný model umístěna proti zelenému pruhu označenému A, pak to znamená jeden z nejúspornějších spotřebičů v příslušné třídě, pokud bude proti nejdelšímu červenému pruhu G, pak jde o spotřebič, který má v porovnání s ostatními modely v téže třídě spotřebu nejvyšší.

Design, struktura a obsah údajů, jakož i rozměry štítku jsou přesně definovány příslušnou směrnicí Evropské unie (např. pro chladničky, mrazničky a jejich kombinace je to 94/2/EEC, pro automatické pračky 95/12/EEC, pro sušičky prádla 95/13/EEC). Citované směrnice definují také podrobnou strukturu tzv. údajového záznamu, který je povinnou součástí dokumentace spotřebiče vybaveného štítkem. Tento údajový záznam podrobněji uvádí data o energetické spotřebě a jeho obsah se může poněkud lišit podle způsobu prodeje spotřebiče (na prodejně, zásilkový prodej, leasing).

Obrázek č. 14: Energetický štítek

Je třeba si dostatečně jasně uvědomit, že štítek kromě energetické spotřeby (a souvisejících doplňkových informacích) nevypovídá nic o dalších užitných vlastnostech konkrétního výrobku. V žádném případě jej nelze chápat jako prostředek kategorizace spotřebičů na "lepší" a "horší". Použijeme-li poněkud odtažitého srovnání z oblasti automobilů, model Ferrari F40 je zajisté vynikající automobil, ale pokud by měl být označen energetickým štítkem, patrně by beznadějně spadl do kategorie "G".

Posuzování energetické úspornosti spotřebiče prostřednictvím jediného kritéria představuje značné zjednodušení, které může vést za určitých okolností až k dezinformaci zákazníka. To zdůrazňují především odpůrci štítků. Např. spotřebič ve třídě A u chladniček a mrazniček je úspornější než jiný spotřebič z třídy B jen tehdy, porovnávají-li se přístroje identického druhu, např. chladničky vybavené oddílem (***). Porovnáváme-li naproti tomu chladničku nevybavenou oddílem označeným hvězdičkami, (tj. dosahovaná nejnižší teplota je okolo 0oC), s chladničkou s oddílem (***), nebo truhlicovou mrazničku se skříňovým provedením, uvedené pořadí již nemusí platit. Např. mnoho skříňových mrazniček ve třídě B spotřebuje až o 30% více elektřiny než truhlicová mraznička z třídy D mající úplně stejný objem.

Údaj o spotřebě energie uvedený na štítku specifikuje spotřebu zařízení za podmínek definovaných v příslušné směrnici o funkčních zkouškách dané třídy spotřebičů - např. pro chladničky, mrazničky a jejich kombinace je to evropská norma EN 153. Číslo zkušební normy bývá na štítku uvedeno drobným písmem v dolní části. Skutečná spotřeba zařízení však ve velké míře závisí na jiných faktorech, které štítek v celé šíři ani postihnout nemůže (například teplota místa, kde je chladnička lokalizována, nastavení a citlivost termostatu, volba programů u pračky apod.). Vlevo pod údajem specifikujícím energetickou spotřebu na štítku bývá tedy drobným písmem výslovně uvedeno, že skutečná spotřeba závisí na způsobu používání spotřebiče.

Uvedená závislost skutečné spotřeby na způsobu používání spotřebiče má ještě jeden rozměr hovořící pro nákup úsporných zařízení (třídy A,B). Měření spotřeby v konkrétních podmínkách totiž ukázala, že tato úsporná zařízení jsou mnohem méně citlivá na změnu oproti laboratorním podmínkám než zařízení z opačné strany spektra energetické účinnosti (tedy třídy F,G) - u nich dokonce již malá změna má za následek výrazný nárůst spotřeby.

Přípravné práce na zavedení štítkování v ČR probíhají již několik let a spočívaly zejména ve funkčních zkouškách různých spotřebičů na tuzemském trhu v našich zkušebnách na základě evropských směrnic. Je třeba v této souvislosti vyzdvihnout aktivní roli SEVEn, Střediska pro efektivní využívání energie a ČEZ, a.s. V současné době jsou podle vzoru evropských směrnic a na základě získaných zkušeností připraveny návrhy vyhlášek pro vybrané třídy elektrospotřebičů k uplatnění energetického štítkování v České republice. Tyto vyhlášky se mohou stát součástí připravovaného zákona o hospodaření s energií nebo jiných zákonných norem. V současné době jsou tyto návrhy k dispozici pro MPO ČR.

Energetické štítkování spotřebičů je svým způsobem v podstatě reklamní působení mající za cíl ovlivnit určitou cílovou skupinu informacemi o specifických vybraných vlastnostech určité třídy elektrospotřebičů (v našem případě majících vztah ke spotřebě elektřiny, příp. vody či pracího prášku u praček, v jiném případě může jít třeba o vliv výrobku na životní prostředí - tzv. ekologické štítkování, u nás označení "Ekologicky šetrný výrobek"). Příslušná cílová skupina - domácnosti - je však velmi početná a v posledních letech s meziročně nejrychleji rostoucím podílem na celkové spotřebě elektřiny. Energetické štítkování tak může významně přispět k zpomalení uvedeného nárůstu.

Vazba energetického štítku s ekolabelingem je v předpisech o štítkování jednotlivých typů spotřebičů v Evropské unii ošetřena klauzulí (doslovný překlad) "Pokud nejsou dotčeny eventuální požadavky v rámci systému vydávání EU-ekoznaček, může být tato značka připojena, pokud byla pro příslušný spotřebič podle vyhlášky č. 880/92 Rady vydána." Na evropském energetickém štítku je uvedená skutečnost znázorněna značkou (stylizovanou květinkou). V praxi jsem zatím viděl spotřebiče se štítky bez tohoto označení. V našich návrzích jsme zatím s touto možností neuvažovali, doplnění energetického štítku o značku ekologicky šetrného výrobku by však nemělo činit problém.

Závěrem je žádoucí zmínit se ještě o dalším nástroji umožňujícím zvyšování energetické účinnosti spotřebičů, jímž jsou tzv. standardy energetické účinnosti. Principem je stanovení minimální hodnoty účinnosti užití energie pro danou třídu spotřebičů na trhu. Uplatnění standardů energetické účinnosti může být buď prostřednictvím vyhlášení povinné normy, nebo doporučením určitých parametrů, nebo znevýhodněním těch spotřebičů na trhu, které úrovně standardu nedosahují. V každém případě to znamená tvrdý zásah do jinak svobodných tržních vztahů.

Pro vlastní proces zavedení standardů energetické účinnosti je důležité, aby byly vyhlášeny v dostatečném předstihu před nabytím své účinnosti - zpravidla několik let. Z tohoto hlediska by bylo optimální, kdyby mohly být u nás vyhlášeny co nejdříve, aby byl trh schopen se jim přizpůsobit. V Evropské unii jako celku nejsou zatím žádné standardy energetické účinnosti vyhlášeny. V některých členských státech (Dánsko, Nizozemí) se objevují již po několik let první vlaštovky, mající však spíše charakter dobrovolné dohody sjednané mezi vládou a hlavními výrobci, resp. spotřebitelskými svazy. Také postupná aktualizace standardu směrem k vyšším účinnostem se zatím nedaří realizovat.

 

5.1.3. Označování geneticky modifikovaných organismů

Problematiku označování geneticky modifikovaných organismů (GMO) lze rozdělit na dvě oblasti. Jde jednak o označováni geneticky modifikovaných potravin a zemědělských výrobků a dále o označování ostatních geneticky modifikovaných organismů.

Pokud jde o označování potravin, není v současné době v ČR realizováno, ani se s ním v nejbližší době nepočítá. A to navzdory faktu, že v Evropské unii je tato povinnost pro některé potraviny zakotvena. Povinnost označovat měla být součástí dnešního zákona o potravinách a tabákových výrobcích, do kterého systematicky patří. Pozměňovací návrh k zákonu, který podala organizace Greenpeace, byl však zamítnut.

Na označování ostatní geneticky modifikovaných organismů se bude vztahovat zákon o nakládání s geneticky modifikovanými organismy a produkty, který je v současné době ve fázi přípravy paragrafového znění návrhu. Vzhledem k tomu nelze v současné době předjímat, jak bude označování takových produktů upraveno.

Genetické modifikace jsou v současné době velmi diskutovaným tématem. V příloze č.1 najdete odkazy na zdroje informací proti GMO, v příloze č.2 je kritický článek ing. Karla Jecha, o situaci značení GMO v ČR. Názory z opačného konce spektra jsou prezentovány v publikacích sdružení Biotrend (viz WWW.biotrend.cz.)

 

5.2. Postavení organizací na ochranu spotřebitele v ČR

Vedle nejrůznějších státních orgánů působících v ochraně spotřebitele hrají nezastupitelnou roli občanské organizace, které se zabývají ochranou spotřebitele. Právě systém ochrany spotřebitele v Evropské unii předpokládá zvyšování role těchto organizací, které tak vlastně částečně nahradí státní dozor a tak i ušetří peníze daňových poplatníků.

Aby mohly spotřebitelské organizace efektivně plnit svoji roli, musí mít příslušné zakotvení v  právním řádu, které by definovalo jednak jejich postavení a nástroje k účinnému zasahování v ochraně spotřebitele. V platném právním řádu České republiky je možné základ této definice nalézt. Vzhledem k zásadní odlišnosti právních nástrojů lze jeho popis rozdělit na dvě části - podle obchodního práva a podle správního práva.

 

5.2.1. Postavení organizací na ochranu spotřebitele a jejich právní nástroje v obchodním právu

Podstata soukromého práva tkví v tom, že proti sobě stojí dva rovnoprávné subjekty, které na sobě před soudem vymáhají plnění svých závazků (např. reklamace z uzavřené kupní smlouvy). Spotřebitelské organizace zde v případném sporu stojí přímo proti výrobci, bez zásahu státních orgánů, s výjimkou soudu. Z toho vyplývá, že k tvorbě podmínek systému ochrany spotřebitele mohou ustanovení, zejména občanského a obchodního práva, sloužit jen v přeneseném smyslu. Konkrétní rozhodnutí v konkrétních případech mohou mít precedentální povahu, a mohou tak sloužit jako výstraha před dalším porušováním práva.

Ochrany spotřebitele se obchodní právo dotýká v oblasti nekalé soutěže. V ustanovení §§ 44 - 55 zákona č.513/1991 Sb., obchodního zákoníku, je újma způsobená spotřebiteli často jednou z podmínek pro kvalifikaci jednání, jako nekalosoutěžního. Kromě toho se zde při vymezování okruhu těch, kdo mohou právní prostředky ochrany proti nekalé soutěži použít, mluví také přímo o "právnických osobách oprávněných hájit zájmy soutěžitelů nebo spotřebitelů. Tento pojem lze vztáhnout na většinu existujících spotřebitelských organizací, které vyvíjejí nějakou činnost, obzvláště jestliže má organizace ve svých stanovách uvedený cíl hájit zájmy spotřebitelů v ČR a vyvíjí nějakou činnost (vydávání tiskovin, testování výrobků apod. Pokud se navíc její činnost týká případu, který napadá jako nekalou soutěž, o jejím právu využít nástroje obchodního práva nemůže být pochyb.

Jistá omezení vyplývají pro právnickou osobu oprávněnou chránit zájmy spotřebitelů z toho, čeho se může ve sporu domáhat. Na rozdíl od poškozených soutěžitelů a spotřebitelů, kteří mohou použít i žalobu na přiměřené zadostiučinění, náhradu škody a vydání bezdůvodného obohacení, mohou tyto osoby použít pouze žalobu na zdržení se a žalobu na odstranění závadného stavu. Vyplývá to z ustanovení §§ 53 až 55, kde jsou popsány právní prostředky ochrany před nekalou soutěží.

Největší překážkou omezující použití nástrojů soukromého práva je to, že oprávněn k jejich použití (aktivně legitimován) je pouze subjekt, kterému přímo vznikla újma. Tato podmínka bude právě pro sdružení spotřebitelů limitující, neboť z jejich činnosti vyplývá, že mnohdy zastupují přímo poškozené spotřebitele, přičemž sami poškozeny nejsou. Vlastním jménem tak mohou postupovat pouze v některých případech nekalosoutěžního jednání. V ostatních případech mohou pouze zastupovat přímo poškozený subjekt.

Druhým omezením, vyplývajícím z použití nástrojů obchodního práva, je jeho malý preventivní charakter. Ve většině případů totiž půjde o následnou nápravu protiprávního stavu. Praktickým omezením je pak zejména pomalost a nákladnost soudních řízení.

 

5.2.2. Postavení organizací na ochranu spotřebitele a jejich právní nástroje ve správním právu

Současný systém ochrany spotřebitele v ČR má především veřejnoprávní charakter. Z toho vyplývá, že zde existuje poměrně složitá soustava státních orgánů, které na tuto oblast dohlížejí. Tedy i těžiště účasti spotřebitelských organizací na tvorbě podmínek systému by mělo být soustředěno do spolupráce s orgány a ta by měla mít svůj právní rámec.

Jedním ze dvou právních předpisů veřejného práva, který v současné době vymezuje postavení spotřebitelských organizací je zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele ve znění pozdějších předpisů. Ustanovení § 25 odkazuje při definici právního postavení těchto organizací, tedy na ustanovení občanského zákoníku týkající se právnických osob (§§ 18-21) a zejména pak na zákon č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů. Je zřejmé, že pro svou jednoduchost a účelnost bude častěji využívána forma druhá - občanská sdružení podle zákona o sdružování.

Občanská sdružení podle tohoto zákona jsou právnickými osobami. K jejich vzniku je zapotřebí tří občanů, vypracované stanovy splňující podmínky dané tímto předpisem a registrace u ministerstva vnitra. K tomu, aby se občanské sdružení mohlo považovat za sdružení spotřebitelů, bude zřejmě nutné, aby to bylo přímo uvedeno ve stanovách.

Druhým právním předpisem je zákon č. 64/1986 Sb., o České obchodní inspekci ve znění pozdějších předpisů, který v § 13 odst. 1 písm. b) ukládá ČOI povinnost spolupracovat při své činnosti s občanskými sdruženími. Vzhledem k tomu, že tato spolupráce není v textu zákona blížeji konkretizována (a to na rozdíl od ostatních subjektů v tomto ustanovení vyjmenovaných, jejichž práva jsou vlastně vymezena speciálními zákony), jde o vágní a v praxi těžko uchopitelnou formulaci.

Nástroje, které má takové sdružení k dispozici jsou pak dvojího typu:

A) Obecné - jde o nástroje, které má k dispozici každá právnická nebo fyzická osoba při styku s orgány veřejné moci. Jsou upraveny ve zvláštních právních předpisech a musí tedy splňovat podmínky těmito předpisy uložené. Jde zejména o návrh na zahájení správního řízení (zákon. č. 71/1967 Sb., o správním řízení), petici (zákon č. 85/1990 Sb., o právu petičním) a stížnost (vyhl. č. 150/1958 Ú.l.).

B) Speciální - jsou určeny k použití pouze organizacím spotřebitelů a vztahují se pouze ke konkrétním orgánům veřejné moci. V současném právním řádu je pouze jeden takový nástroj, a sice tzv. "podnět sdružení spotřebitelů", popsaný v ustanovení § 26 zákona o ochraně spotřebitele. Vyplývá z něj, že tato sdružení jsou oprávněna činit podněty orgánům veřejné správy vymezeným v tomto právním předpise. Tyto orgány jsou povinny informovat o vyřízení podnětu nejpozději do dvou měsíců.

Z toho, jak je v současné době koncipován systém ochrany spotřebitele je zřejmé, že zapojení sdružení spotřebitelů do tvorby podmínek ochrany spotřebitele je nejúčinnější ve formě spolupráce s dozorovými orgány.

Zmíněné nástroje, které jsou v současné době těmto organizacím k dispozici, jsou však velmi slabé. Pokud takové sdružení splní zákonné podmínky a je možné jej pak zahrnout pod pojem "sdružení spotřebitelů a jiných právnických osob založených k ochraně spotřebitele", mělo by mít silnější oprávnění zasahovat ve prospěch spotřebitelů, než běžné právnické nebo fyzické osoby. Skutečnost je však taková, že "podnět sdružení spotřebitelů", který by měl tento požadavek naplňovat, je ve skutečnosti slabším nástrojem, než nástroje obecné! Svojí konstrukcí je velmi podobný stížnosti podle vyhlášky č.150/1958 Ú.l. s tím rozdílem, že základní lhůta pro odpověď na stížnost je pouhý jeden měsíc. Tím v podstatě pozbývá "podnět sdružení spotřebitelů" praktického smyslu.

Celkově vzato pak převážná většina z použitelných nástrojů neskýtá příliš možností, jak se zapojit do rozhodování ve věcech ochrany spotřebitele. Mají charakter jakési žádosti, aby příslušný orgán nějak zareagoval a záleží přitom často na něm, jak se k věci postaví.

Jedinou výjimkou by mohl být návrh na zahájení správního řízení a následná účast ve správních řízeních. Z postavení účastníka ve správním řízení vyplývá řada možností, jak do věci, o které se rozhoduje účinně zasáhnout. Jde zejména o celou řadu práv účastníků v průběhu řízení, z nichž je důležité zejména právo nahlížet do spisu, kterým umožněno získání nezkreslených informací o problému a samozřejmě i právo účastníků využít vůči rozhodnutí opravné prostředky.

V případě správního řízení ovšem vyvstává problém totožný s problémem oprávnění k podání žaloby v obchodním právu. Jak vyplývá z ustanovení § 14 správního řádu, účastníkem může být ten, jehož práva a právem chráněné zájmy mohou být rozhodnutím dotčeny, nebo i ten koho tak určuje zvláštní zákon. Protože v platném právní řádu nenajdeme ustanovení, které by umožňovalo sdružením spotřebitelů účast ve správních řízeních na základě zvláštního zákona, nemohou se tyto organizace, pokud nejsou na svých právech přímo dotčeny, účastnit správních řízení, ve kterých by mohly být dotčeny zájmy ochrany spotřebitelů.

 

5.2.3. Nové možnosti účasti spotřebitelských organizací na rozhodování

Jak bylo výše konstatováno, nejúčinnějším nástrojem spotřebitelských organizací by mohla být účast ve správních řízeních, v nichž mohou být dotčeny zájmy ochrany spotřebitele. Brání tomu však současné pojetí správního řízení jako zákonem stanoveného postupu, ve kterém rozhodují správní orgány o právech, právem chráněných zájmech nebo povinnostech občanů (§ 1 zákona č. 71/1967 Sb., správní řád). Jednou ze základních zásad tohoto procesu je zásada neveřejnosti promítající se zejména do ustanovení vymezujících okruh účastníků.

Otázka, která se nabízí zní: Jak umožnit spotřebitelským organizacím, které nebudou na svých právech rozhodnutím přímo dotčeny, účast ve správním řízení?

Pro inspiraci je možné zajít do oblasti, která má s ochranou spotřebitele často mnoho společného, a sice do práva ochrany životního prostředí. I zde se řešila otázka účasti veřejnosti na rozhodování (ve věcech ochrany přírody). Způsob, jakým byla vyřešena lze použít analogicky v našem případě.

Jde o to, že v ustanovení § 70 zákona č. 114/1992 S., o ochraně přírody a krajiny, je občanským sdružením založeným k ochraně přírody a krajiny umožněno účastnit se (po splnění podmínek) správních řízení v nichž mohou být dotčeny zájmy ochrany přírody a krajiny. To znamená, že toto ustanovení je právě tím zvláštním předpisem ve smyslu ust. § 14 odst. 2, který přiznává postavení účastníků i osobám, které nespadají pod definici § 14 odst. 1 (jejich práva, právem chráněné zájmy či povinnosti nejsou přímo dotčeny).

Jde o nejvýznamnější průlom do principu neveřejnosti správního řízení v celém platném právní řádu ČR. Oprávněna k využití tohoto institutu jsou občanská sdružení založená podle zákona č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů, jejichž hlavním posláním je podle stanov ochrana přírody a krajiny. Důležité je uvědomit si, že principem tohoto institutu není oprávnění sdružení řízení zahajovat, ale vstupovat v postavení účastníka do řízení již zahájených. Přičemž nejde jen o řízení podle zákona č. 114/1992 Sb., ale o všechna správní řízení, v nichž mohou být dotčeny zájmy ochrany přírody a krajiny chráněné podle tohoto zákona (např. řízení podle stavebního zákona). Možnost udělená občanským sdružením se uvádí postupně do praxe a zkušenosti s ním jsou, přes některé nejasnosti, převážně pozitivní.

Přenos tohoto institutu do oblasti ochrany spotřebitele by vyžadoval především novou právní úpravu. Nabízí se novelizace části čtvrté zákona o ochraně spotřebitele (ZOS), která je věnovaná právě formám a pravomocím spotřebitelských organizací. Text novely by musel obsahovat ustanovení zmocňující sdružení spotřebitelů k účasti ve správních řízeních, v nichž mohou být dotčeny zájmy ochrany spotřebitele chráněné ZOS a podmínky, které k tomu sdružení spotřebitelů musí splnit.

Důležité je určit, která správní řízení připadají pro účast sdružení spotřebitelů v úvahu, tj které právní předpisy obsahují ustanovení ze kterých vyplývá, že mohou být dotčeny zájmy ochrany spotřebitele. Z toho lze pak zpětně dovodit, zda by institut účasti těchto sdružení ve správních řízeních byl účelný.

Při pohledu na množství předpisů týkajících se ochrany spotřebitele je zřejmé, že řízeních, která by připadala v úvahu je celá řada. Jejich společným jmenovatelem by mělo být to, že v nich jde o úpravu podmínek, za kterých probíhá spotřebitelovo rozhodování (typicky informace o výrobku a další podmínky pro uvádění výrobků na trh).

V úvahu připadají řízení, v kterých se uděluje osobám právo vykonávat nějakou činnost, při které budou přicházet do styku se spotřebitelem (pověření k vydávání norem, registrace vývozců a dovozců krmiv).

Častá jsou správní řízení v nichž jde o uložení sankce. Zde vyvstává problém s ochranou údajů osoby, proti níž se řízení vede. A to ať jde o osobu právnickou (obchodní tajemství), nebo o osobu fyzickou (ochrana osobních dat). Pokud by došlo ze strany spotřebitelských organizací účastnících se řízení k neoprávněnému zásahu do těchto chráněných oblastí, nic nebrání tomu, aby poškození využili nástrojů, které jim příslušné právní předpisy poskytují.

U tohoto typu řízení vyvstává otázka, zda je vůbec účast spotřebitelských sdružení účelná. Nejde v nich totiž v pravém smyslu slova o podíl na tvorbě systému ochrany spotřebitele. Přesto by bylo užitečné umožnit sdružením účast v těchto řízeních. V oblasti ochrany spotřebitele jsou sankční správní řízení častější než řízení povolovacího charakteru. Vyplývá to z podstaty tržního hospodářství, tedy z principu uvádění většiny výrobků na trh bez nutnosti získat předběžný souhlas státního orgánu (povolení). To znamená, že státní orgány nezasahují při uvádění výrobků na trh, ale až tehdy jestliže nebyly splněny zákonné podmínky pro uvádění výrobků na trh - převážná většina správních řízení vedených příslušnými orgány má sankční charakter. Sdružení mohou vnést do řízení nové informace nebo přispět k tomu, aby se řízení ubíralo správným směrem, nemluvě o možnosti využít opravných prostředků.

Z hlediska právního tedy nic nebrání zavedení tohoto institutu výrazně demokratizujícího oblast ochrany spotřebitele, neboť by dal spotřebitelské veřejnosti do rukou nástroj, který by jí umožnil podílet se výrazněji na spravování věcí obecného zájmu.

 

 

6. Několik úvah o budoucím vývoji poskytování spotřebitelských informací

Vedle problému vyjádřit složitost dopadů výrobků na životní prostředí jednoduchou, spotřebiteli srozumitelnou formou, stojí problém způsobu, jakým se tato informace ke spotřebiteli dostane. Především na tom totiž závisí věrohodnost konkrétní informace. Spotřebitel bude přikládat jinou váhu informaci, kterou výrobce uvádí na základě zákonné povinnosti a jinou informaci, která se objevuje v reklamě.

Poskytování informací na základě zákonné povinnosti je pro spotřebitele přínosné i v jiném směru. Vzhledem k tomu, že takovou informaci nesou obvykle všechny výrobky v dané komoditě, může mezi nimi spotřebitel porovnávat a vybírat. Dobrým příkladem může být již zmiňovaný systém energetického štítkování, který umožňuje spotřebiteli vybrat si ze škály výrobků s různou energetickou spotřebou.

Od této úvahy není daleko k myšlence, že by měla existovat všeobecně závazná povinnost uvádět, pokud možno na všech výrobcích, informaci vyjadřující komplexní formou dopad výrobku na životní prostředí. Nešlo by o vyjádření jedné dílčí vlastnosti, jako je u energetického štítkování spotřeba energie, ale zhodnocení dopadu výrobků ze všech hledisek a vzhledem k celému životnímu cyklu (tzv. LCA cyklu).

Toto řešení však vyvolává celou řadu problémů a to jak čistě realizačních, tak i celospolečenských. Je zřejmé, že by zavedení takové povinnosti mělo obrovský dopad na celou národní ekonomiku, související s pravděpodobnou změnou poptávky po výrobcích a následnou změnou struktury výroby. Z hlediska zájmu ochrany životního prostředí by však tato změna byla jistě přínosem.

Dalším problém je, že je v současné době obtížné vypracovat pokud možno objektivní systém hodnocení dopadů výrobků na životní prostředí, který by byl použitelný na velké skupiny výrobků.

Přesto se i u nás objevují návrhy na zavedení takového systému. Může jím být například návrh zákona o ekologické účinnosti výrobků, který vytvořila Zelená platforma ČSSD.

Podstatou tohoto návrhu je to, že každý výrobce nebo dovozce je povinen na vlastní náklady označovat výrobky tzv. koeficientem ekologické účinnosti výrobku. Tento koeficient získá na základě provedení ekologického auditu nezávislou pověřenou osobou (zkušebnou). Koeficient má podobu číslice na škále od 1 do 5, přičemž výrobky označené koeficientem 1 jsou k životnímu prostředí nejšetrnější a naopak. Pokud výrobce ekologický audit neprovede, je povinen označit výrobek číslicí 5. Za porušení pravidel podle tohoto návrhu ukládá Česká obchodní inspekce pokuty.

Pravděpodobně jde o návrh, který je v současné době nerealizovatelný, obzvláště z toho důvodu, že by měl výrazně nárazový dopad na ekonomiku. Ani v zahraničí se takový systém (podle informací autora) v současné době nerealizuje. A to je další důvod, který v dnešní, velmi provázané "globální ekonomice", neumožňuje realizaci této myšlenky.

Jiný pohled na věc je ten, že ochraně životního prostředí by zavedení takového systému prospělo, neboť by v důsledku znamenalo výraznou restrukturalizaci výroby směrem k trvalé udržitelnosti.

 

 

Seznam použité literatury

ČEMC - kolektiv autorů: Environmentální labelling, závěrečná zpráva projektu MŽP PPŽP/310/2/97, Praha, 1997

Dudová, J.: Ekologicky šetrný výrobek a ochrana spotřebitele, Brno, Masarykova univerzita - právnická fakulta, 1993

Dudová J.: Některé právní aspekty ochrany zdraví spotřebitele, Brno, Masarykova univerzita - právnická fakulta, 1998

Doucha P.: Ochrana spotřebitele před zdraví nebezpečnými výrobky, diplomová práce, Masarykova univerzita - právnická fakulta, Brno, 1997

Důvodová zpráva k novele zákona o ochraně spotřebitele, která byla schválena pod č. 104/1995 Sb., Ministerstvo průmyslu a obchodu

Der Grune Punkt, Dual System Deutschland, (leták firmy DSD, vysvětlující veřejnosti principy systému)

Ekologicky šetrný výrobek, Agentura pro ekologicky šetrné výrobky, Praha, 1996

European Commission, European consumer guide to the single market, Luxembourg, 1994

Gaillyová, Y.: Ekologické značení, Veronica - časopis ochránců přírody, 1996, 10. zvláštní vydání

Hajn, P.: Právo nekalé soutěže, vydání první, Brno, Masarykova univerzita - právnická fakulta, 1994

Helešic F.: Ke tvorbě základů potravinového práva ČR, Obchodní právo č. 2/98, str. 19

Jareš J.: K zákonu o technických požadavcích na výrobky, Právní rádce č. 3/97, str. 13

Jeníšová, J.: Zemědělská produkce a ochrana spotřebitele, DPF-5002-Z, Brno, 1993

Kallia-Antoniou A.: Politika Společenství pro ochranu spotřebitele a jeho zájmů a organizace pro jejich ochranu podle této politiky - studie, 1989, překlad MPO

Klánová E.: Kontrola v roce jedna, Ekonom č. 34/97, str. 41

Materiály z konference "Ecolabelling in the CR - Harmonization with the EU", 1996, Průhonice

Mates P.: Úprava sankčních oprávnění orgánů inspekce, DHK 22

Mates P.: Úprava odpovědnosti v zákoně o ochraně spotřebitele, Obchodní právo č. 10/95, str. 12

Milík Z.: Reklama a uplatňování práv, Právní rádce č. 7/97, str. 25

Nesnídal, J.: Ochrana spotřebitele - úplné znění zákona o ochraně spotřebitele vyhlášené ve Sbírce zákonů ČR pod č. 34/1996 Sb., spolu s vysvětlivkami, Poradce 96, č. 7/96

UNEP: Code of Ethic on the International Trade in Chemicals, UNEP Nairobi, 1994

Večerková H.: Vybírat výrobky v ekologických obalech se vyplatí, příloha MF Dnes, 8. dubna 1998

Ethical ConsumerGuide to Everyday Shopping (viz WWWadresy z Přílohy 1)

Biotrend, Praha, září 1997 (viz WWW.biotrend.cz)

 

Kontakty na vybrané spotřebitelské a ekologické organizace

Pokud kliknete ZDE , zobrazí se vám kontakty v celém okně


SDRUŽENÍ OCHRANY SPOTŘEBITELŮ


OSTRAVA - Ústředí organizace
Libuše Olivková
Na výsluní 336, 735 51 Bohumín Pudlov
Tel: 069-6013610
(Kancelář: Olešní 6, 712 00 Ostrava,
Tel/fax: 069-225559)

Http://www.mujweb.cz/www/
sdruzeni_ochrany_spotrebitelu


Brno - Jaroslav Pařízek
Terezy Novákové 46, 621 00 Brno
Tel: 05-4122 5013 Fax: 05-45154454

Plzeň - Roman Janda
Rabštejnská 12, 323 31 Plzeň , B 019-527875

Praha - František Lobovský
PS 50, 147 01 Praha 47
Tel: 0603-248266 Fax: 02-6922521
(poradna St 18-19:30)
E-mail: sos_plzen@yahoo.com
qwert@bbs.szu.cz

CONSUMERS INTERNATIONAL

Ms. Suzanne Gribble, Mr. Chris Gethin
24 Higghbury Crescent
LONDON N5 1RX
Tel: (+44)171 226 6663 / 202
Fax: (+44)171 354 0607
E-mail: sgribble@mailhost.dircon.co.uk
cgethin@consint.org

Http://www.consumersinternational.org




SDRUŽENÍ ČESKÝCH SPOTŘEBITELŮ

U Sovových mlýnů 9, 118 00 Praha 1
Tel: 02-5732 0492, fax: 02-5732 0492
E-mail: Utrin@mbox.vol.cz - Ing. Petr. Mamula
Praha@spotrebitel.cz - Tomáš Botka


Http://www.spotrebitel.cz


CENTRUM SPOTŘEBITELSKO - PODNIKATELSKÝCH VZTAHŮ A OCHRANY SPOTŘEBITELE

Miloslav Holub
OÚ Třebíč, Masarykovo nám. 6, 674 30 Třebíč
Tel: 0618-805126, Fax: 0618-840134


VERONICA - ekologická poradna

RNDr. Yvonna Gailly, CSc.
Panská 9, PO BOX 91,601 91 Brno
Tel/fax: 05-4221 8351
E-mail: yvonna.gailly@ecn.cz

ROSA - ekologická poradna

Ing. Karel Srdečný
Krajinská 18, 370 01České Budějovice
Tel: 038-32030 Tel/fax: 038-35089
E-mail: Rosa@ecn.cz
(poradna Po - Čt 10 -17)


VITA - poradna

Generála Janouška 4, 702 00 Ostrava
Tel:069-622 7244
E-mail: Vitaova@ova.comp.cz


Sdružení D-TEST

JUDr. Ida Rozová
Kykalova 1, 140 00 Praha 4
Tel/fax: 02-6104 5491

ZELENÝ KRUH

Lublaňská 18, 120 00 Praha 2
Tel: 02-298448 Fax: 02-296048
E-mail: zk@ecn.cz


Http://www.ecn.cz/ env/organ/greencircle


ECONNECT

Jan Haverkamp (Ethical Consumer)
Českomalínská 23, 160 00 Praha 6
Tel: 02-24311780, Fax: 02-24317892
E-mail: Janh@ecn.cz

Http://www.ecn.cz


SEVEn

Ing. Martin Dašek (energetické štítkování)
Slezská 7, 120 56 Praha 2
Tel.: 02/24 24 75 52, fax: 02/24 24 75 97
E-mail:Seven@ecn.cz

Http://www.seven.svn.cz


Program "PRÁVO NA INFORMACE" -
NADACE PARTNERSTVÍ

Ing. Ondřej Velek
Krátká 26, 100 00 Praha 10
Tel/Fax: 02- 7816727
E-mail: ondrej.velek@ecn.cz

Http://www.ecn.cz/private/epce/


Společnost pro trvale udržitelný život - STUŽ

Ing. Karel Jech - (GMO labelling)
Lublaňská 18, 120 00 Praha 2
Tel.: 02-2491 9101, 0603-473425 Fax: 02-296048
E-mail:Karel.Jech@ecn.cz

Http://www.cuni.cz/stuz


Český normalizační institut

Ing. Přemysl Berounský - (normotvorba výrobků)
Biskupský dvůr 5, 100 02 Praha 1
Tel: 02- 21802180
E-mail: u30-csni@login.cz


Http:www//wise.felk.cvut.cz/csni/


GEN - Swedish Standards Institution (SIS)

Box 3295, St. Eriksgatan 115
S-103 83 Stockholm
SWEDEN
Tel: +46-8-610 30 00 Fax: +46-8-34 20-10
E-mail:gen.secretariat@sis.se

Http://www.interchg.ubc.ca/ecolabel/gen.html


MINISTERSTVO PRŮMYSLU A OBCHODU

Mgr. Petr Štepán
Na Františku 32, 110 15 Praha 1
Tel:02-2486 2754, Fax: 02-2486 21-23

Http://www.mpo.cz


ČESKÁ OBCHODNÍ INSPEKCE

Mgr. Zbyněk Suchomel
Charvátova 6, 110 00 Praha 1
Tel.: 02-2422 3781 fax: 02-2423 5370

REDAKCE SONDY - ochrana spotřebitele

František Halamka
Nám. W. Churchilla, 113 59 Praha 3
Tel: 02- 24462332 Fax: 02-24462313

AGENTURA PRO EKOLOGICKY ŠETRNÉ VÝROBKY

ČEÚ - Petr Saifríd
Vršovická 65, 100 00 Praha 10
Tel: 02- 6712-2524, 2533, 2828 Fax: 02-741695
E-mail:saifrid@ceu.cz

Http://www.ceu.cz


MF DNES - TEST DNES

Senovážné n. 4, POBOX 1080, 111 21 Praha 1
Tel: 02-22062358 Fax: 02-22062337
E-mail:testdnes@mafra.cz
(poradna 1x za 14 dní - St 16-18:30)

Http://www.idnes.cz


SLOVO - rubrika pro spotřebitele


Václavské nám. 36, 111 21 Praha 1
Tel: 02/242 29 477 Fax: 02/242 29 477
E-mail:slovo@svobodne-slovo.anet.cz

Http://www.trafika.cz/sl





Příloha č. 1:
Ethical production and consumption on the World Wide Web

by Jan Haverkamp, ECONNECT, Českomalinská 23, CZ - 160 00 PRAHA, Czech Republic

tel.: +420.2.24311780; fax: +420.2.24317892, Internet: http://www.ecn.cz; e-mail: info@ecn.cz

  1. Introduction

ECONNECT is currently developing - on request of several Czech NGOs - Czech language access to information on ethical products and their retailers. We hope to be able to offer critical consumers a good basis for choosing products and finding the places where to get them. This project is in its starting phase. We are currently looking for sponsors from the ethical products and retail branches (project descriptions are available on request), and for (voluntary) Web-developers from the NGO world.

In these few pages, I will give an overview of our ideas at present, illustrated with some Web-pages from outside the country. If you receive this document in electronic form and you have a recent version of Word, you will notice that the Web-addresses are clickable, making it easier for you to see the examples.

There are roughly seven forms, in which alternative products and themes around ethical consumption are presented on the Web:

I could not trace one obvious form of information spreading on the Web, which is very popular on paper:

Many companies use the Internet as a part of their general PR strategy, to spread the word of their environmental and social record.

On the following pages, we will give some comments on each of these possibilities.

 

  1. General information on ethical consumption
  2. There are numerous very good entrances on this subject. Most of them give introductory information on the subject and link them to general tips. Some of them are part of Green Market pages (see there).

    http://www.oneworld.org/ is one of the best. OneWorld receives its information from a very large amount of organisations from the environmental, social justice, development and culture areas.

    This page also features the famous Ethical Consumer Guide under http://www.oneworld.org/guides/ecg/ - the best general introduction on the subject I have seen so far.

    http://www.envirolink.org/envirohome.html is also a good general access to ethical production and consumption, though focussing only on the environmental side.

    http://www.iisd.ca/linkages/consume/consume.html concentrates on policy discussions world-wide on the subject. It is a very good entrance to UN information.

  3. Fact-sheets about certain product areas (not or sparingly mentioning brands)
  4. These sites offer more detailed information on certain subjects. They offer general backgrounds on production processes involved and their ethical (mostly environmental) backgrounds. They give tips to consumers.

    http://www.hk.super.net/~foehk/groups/consumer/ is a page, which is currently developed by Friends of the Earth UK, but at present only contains text-dumps of their already relatively old fact sheets. It builds on the experiences of Friends of the Earth Netherlands, which developed Web-access to its pages for its Environmental Telephone information sheets. This project became independent under the name Milieucentraal (environment central) and features a very professional Web-site (only in Dutch): http://www.milieucentraal.nl/

     

  5. Green markets
  6. This concept seems to grow very fast on the Web. These sites offer a possibility to producers and retailers to present themselves to the public. They are mostly presenting information in a searchable way per product group, brand name or in some cases also availability. Some of them started to offer order-services with payment over the Internet (e-cash or credit card). Producers and retailers accepted in the list, pay a monthly or annual fee for their presence in the pages.

    Good examples include:

    http://www.ecomarket.net/, based in the Netherlands. This Green Market is fully operational, but does not offer ordering services.

    http://www.greenmarket.com/ is based in the USA and offers all mentioned products for on-line ordering.

    http://www.redesign.org/ is based in the UK and offers "an on-line Green Design Resource for Designers and other Business Professionals interested in improving their company's response to Environmental issues." This means in plain English, that they offer information and contacts to producers and retailers about resources and production methods. They are also a Green Wholesale Market.

     

  7. Boycott lists
  8. Boycott list offer the consumer an opportunity to judge products, producers and retailers on the basis of boycott calls all over the world. On paper, these lists were already very popular. An on-line example can be found on EnviroLink: http://www.envirolink.org/environews/boycotts.news.html

     

  9. Producer and retailer information
  10. Many producers started to offer information on their products on the Web. Some of them combined that with general information on environment and other ethical questions - sometimes even linking it with running campaigns of NGOs. Amongst my favourites are:

    http://www.bodyshop.com - Bodyshop's Web page is indeed one of the best examples, including a world-wide list of retail points, info on their products, but also on actions and campaigns of NGOs.

    http://www.ecover.com of the ecological detergents factory Ecover in Belgium.

     

  11. Information about recognised and not recognised product labels
  12. There is a wild-fire of product labelling going on all over the world. Only few of them are indicating reliable control on the environmental and social record of the products and companies involved. Some Web-sites offer information on recognised, some also on non-recognised labels.

    http://www.ecomarket.net/label/index.html offers a good overview of recognised European labels.

    Also OneWorld offers an overview of labels: http://www.oneworld.org/guides/ecg/ecolabels.html

    http://www.greeninfo.dk/maerker/mfolder.htm is only in Danish, but also offers an overview of labels, which are not reliable!

    Information on the Blue Angel in Germany can best be found on the official Web-site of the commission: http://www.umweltbundesamt.de/uba-info-daten-e/daten-e/environmental-seal.htm (in English). The German site is even more interesting, because it offers a lot of entrances to how the label functions:

    http://www.blauer-engel.de/

     

     

     

  13. Environmental, development, social justice, humanitarian, and consumer organisations
  14. Many organisations in this field give also consumers information. An important link for interested people is the site of Consumers International, the world-wide association of consumer organisations:

    http://www.consumersinternational.org/directory/index.html

    For general information, it is always good to check the already mentioned EnviroLink pages, OneWorld or the pages of the member of APC (Association for Progressive Communication) in the country you are interested in. In the Czech Republic, this is ECONNECT, which is currently developing specialised pages on ethical consumption, which will go on-line in the second half of this year. You can also find most important environmental and social NGOs on its domain: http://www.ecn.cz

     

  15. Overview tables or databases which give an estimate of products according to certain criteria
  16. Many consumer organisations regularly publish tests of products and sometimes also ethical concerns (social, environmental, other) are taken into account. Some of these can be found on the Web-pages of these consumer organisations. The Green Consumer Guide in the UK has issued a book with an overview of products and marking them on ethical indicators (animal tested, organically grown, links to weapon-trade, boycott alerts, etc.). I have not been able to find such a site on the Web yet. Still, to be effective, this kind of information should be collected in a Database - and publishing databases currently is easiest over the Web....

     

  17. Consumer information as part of general PR strategies
  18. Many producers have taken the Internet as integral part of their PR strategy. This gives the consumers the possibility to get more information about certain products by looking into the corporate Web-pages. With exception of companies which have an explicit social and/or environmental goal (like BodyShop or Ecover), most of this information is, however, very unreliable, because it has been written from an advertisement point of view. One of the characteristics is, that many companies do not include links to critical information in their pages - whereas NGOs criticising the company often do include a link to the corporate Web-site. This make corporate Web-sites in my eyes relatively unreliable information sources. For the critical or ethical consumer it is, for instance, very difficult to get a real picture of the genetic engineering discussion from the Monsanto Web-pages (http://www.monsanto.com/). The "littering" of the Web with propaganda oriented information makes the task of offering reliable ethical consumer information by NGOs even more important!

     

  19. The ECONNECT Ethical Consumption pages (working title still: "alternative consumption")

ECONNECT plans to set up a set of pages for Czech consumers. They will have to include:

ECONNECT does not intend to set up a Green Market, but a more overall overview, that focuses on the consumer needs. Sponsoring by mentioned producers and retailers is, however, welcome.

 

  1. ICTs and ethical consumption - there is more than the Web!

The new Information and Communication Technologies offer more possibilities to us to propagate ethical consumption than only using the Web-technology. It is important that activists in this area get connected to electronic mail, which enables fast communication between them. There are many mailing-lists on the topic. Electronic conferences or news-groups can be set up for fast information exchange to larger groups of people or private conferences for confidential exchange of information between the members of working-groups or action networks. Also don't forget the old-fashioned telephone surface mail, fax and personal meeting!

 

 

Příloha č. 2: Genetické modifikace - Dobrou chuť - ale k čemu?

ing. Karel Jech Společnost pro trvale udržitelný život, tel 0603 473 425 fax . 02/ 296048

V září 1996 mířila do Evropy první velká zásilka geneticky modifikované odrůdy sóji ze Spojených států. Protože byly oprávněné (a dodnes nerozptýlené) obavy ze zdravotních a ekologických následků geneticky modifikovaných organismů začaly některé ekologické i spotřebitelské organizace protestovat. Nejvíce se v médiích objevovaly záběry z akcí Greenpeace jak blokují lodě a vlaky s nákladem geneticky modifikovaných odrůd sóji, později i kukuřice.

Koncem roku 1996 začalo v Parlamentu ČR dlouhé projednávání zákona o potravinách, které skončilo v květnu 1997 a zákon včetně prováděcích vyhlášek začal platit od ledna 1998. V prosinci 1996 dostali poslanci dva sáčky sóji a hádanku : Který sáček obsahuje geneticky modifikovanou sóju? Byl to pokus jak je upozornit na nutnost zakotvit do zákona povinnost výrobců a prodejců potravin označovat geneticky modifikované potraviny. V listopadu totiž Evropský parlament drtivou většinou rezoluci, která uznává právo spotřebitele na informaci, zda potravina pochází z geneticky modifikovaného zdroje či nikoli. Čeští poslanci však povinnost označovat GM potraviny odmítli s odůvodněním, že není jasná definice geneticky modifikované potraviny. Těch definic jsem jim poslal pět. Mohli si jednu vybrat. Odmítli označování v době, kdy Evropská unie schvalovala Direktivu EU EC 258/98 - Novell Food Regulation, která označování GM potravin nařizuje.

Co to legislativní vákuum? Legislativní vakuum je když se neví nebo nechce vědět. Vědět o odborné stránce věcí poslanci nemusí. Na to jsou odborníci a vědci. A ti by měli připravit podklady. Pokud mají opravdový zájem věci řešit, pokud mají zájem... A to mám pocit, že nemají. Řada odborníků na genetiku, dnes aktivních ve sdružení Biotrend, se netají tím, ze oblast genetického inženýrství (či genových manipulací) je legislativou svazována a že evropský přístup k těmto otázkám brání rozvoji jejich vědy. Prosazují americký model legislativy - totiž ultraliberální a legislativou takřka neošetřený. A řada odborníků dnes z agenturou Burston-Masteller (placenou společnostmi Monsanto, Nov-Artis atd) podporovaného sdružení Biotrend se přímo podílelo na přípravě věcného záměru zákona o nakládání s geneticky modifikovanými organismy a zákona o potravinách.

Výsledek?

Česká republika dodnes nemá v platnosti zákon o nakládání s geneticky modifikovanými organismy, který by do českého právního řádu implementoval tři direktivy EU a to 90/220/EC a další. V odpovědi na interpelaci poslance Machovce z prosince 1996 premiér Klaus uvedl, že "tento zákon MŽP urychleně připravuje a zákon bude vstoupí v platnost v r. 1997". Máme duben roku 1998 a již asi víme jak dlouho takové "urychleně" trvá. Předloha zákona ještě ani není zpracována v paragrafovaném znění a osobně nečekám, že začne platit dříve než v roce 1999. Teprve potom se bude připravovat novela zákona o potravinách tak, aby zákon byl v souladu s právem Evropské unie - tedy aby ukládal povinnost označovat GM potraviny na obalu.

Nedělejme si však iluze, že praxe v zemích Evropské unie je zářný příklad k následování. Zmiňovaná Direktiva 258/97 je totiž děravá jak řešeto. Vychází ze dvou principů. Jedním hlediskem je přítomnost produktu GM organismu v potravině podle direktivy 90/220 EC - tedy hledisko metody získání produktu. Druhý princip je rozdílnost od existujicích bězných potravin téhož druhu. Výsledkem je praktická nepoužitelnost takto určených pravidel. Jen pro srozumitelnost - označeny musejí být GM sójové boby. Označen již nemusí být olej nebo lecitin z nich získaný. Označeny musí být GM rajčata a již nikoli kečup. Odhadem se sójový olej a lecitin používá v 30 000 druzích potravin. Takže 95 % druhů potravin sice může být vyrobeno z GM plodiny ale nemusí být označeno. Takto tedy Evropská komise "vyhověla" rezoluci Evropského parlamentu o právu spotřebitele na informaci a původu potraviny.

Ostatně v případě GMO se ukázalo, že rozhodovací mechanismy Evropské unie nejsou příliš demokratické. Téměř 400 poslanců hlasuje pro povinnost označovat GM potraviny a 16 komisařů Evropské komise jejich rezoluci postaví na hlavu. Přes 300 poslanců Evropského parlamentu v jiné rezoluci vyzvalo Evropskou komisi aby nepovolila dovoz GM odrůdy kukuřice a komise se postavila proti a dovoz povolila. Jiný příklad: Rakousko, Lucembursko a Itálie protestovaly proti dovozu GM odrůdy kukuřice a zakázaly s využití článku 16 direktivy 90/220 jejich dovoz na své území. Po roce jednání Komise rozhodla, že zákaz brání volnému obchodu a jednotlivé země mají zákaz dovozu odvolat. Pokud vím, rozhodnuto definitivně není dodnes.

Takže jaké jsou možnosti pro spotřebitele, který se chce vyhnout GM potravinám?

  1. Nakupovat potraviny z produkce ekologického zemědělství, které jsou pod kontrolou a jsou označeny logem Bioprodukt. Směrnice IFOAM (International of Organic Farming Movements) totiž striktně zakazují pěstování GM plodin a chov GM zvířat. Zde je jistota.
  2. Nakupovat potraviny v Rakousku. Rakušané totiž v plebiscitu v loňském roce (předcházela mu mohutná kampaň Greenpeace, Global - 2000 a řady spotřebitelských organizací) odmítli možnost dovozu a pěstování GM potravin. Toto odmítnutí sice není právně závazné pro spolkovou vládu, ale zato je široce podpořeno jak farmáři tak obchodníky, kteří si vylepují na výlohy a na jídelní lístky samolepky "Wir servieren keine GMO".
  3. Nakupovat potraviny zaručeně české provenience. Zákon o odrůdách osivu a sadbě z roku 1995 totiž na GM plodiny pamatuje a dodnes nebyla povolena v ČR jediná GM odrůda ke komerčnímu pěstování. Probíhají pouze malé parcelkové pokusy a sklizeň z nich musí být zlikvidována a nesmí se dostat na trh.
  4. Pokusit se zorganizovat hnutí proti GM potravinám a dotlačit dovozce a prodejce potravin k tomu aby dobrovolně označovali prověřené zboží " Bez GMO" (GMO -free). Bohužel, poté co jsem odešel od Greenpeace nevím o nikom, kdo by se touto problematikou aktivně zabýval. Světlou výjimkou je poslední číslo časopisu Sedmá Generace, v kterém je několik článků o této problematice. Doufám, že nějaká organizace bude vést aktivní a účinnou kampaň v této oblasti.

Občas se mne někdo ptá zda jsou na českém trhu GM potraviny. Říkám nevím. A říkám neví to nikdo zodpovědný a kompetentní v téhle republice. Ví to jen ten, kdo je možná dovezl. Neví to státní správa. Nikde totiž není povinnost to státní správě hlásit, nikde není sankce za neohlášení. Potravina totiž může být schválena k prodeji a zdravotně nezávadná a pokud to obchodník nenahlásí nikdo nic neví. Vím určitě, že jsou na trhu GM krmiva (krmné směsi) pocházející z GM sóji a kukuřice. Kolik jich je - to tvrdím také státní správa neví. A nemusí to vědět ani dovozci a výrobci těchto směsí. Praxe Spojených států je totiž taková že obyčejné a GM odrůdy neoddělují.

Přeji dobrou chuť - ale k čemu vlastně?


Tuto stránku připravil Tomáš Opatřil