AMERICKÁ AGENTURA OCHRANY ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ (US.EPA) PROSAZUJE PLÁN ZVEŘEJŇOVÁNÍ DALŠÍCH ÚDAJŮ O ZNEČIŠŤOVÁNÍ ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ

PRŮMYSL S NÁVRHEM NESOUHLASÍ

POPRVÉ V HISTORII BUDOU ZVEŘEJNĚNY INTEGROVANÉ “EMISNÍ PROFILY” DALŠÍCH STOVEK PODNIKŮ

Podle článku US.EPA IS PRESSING PLAN TO PUBLICIZE POLLUTION DATA - INDUSTRIES FIGHT MOVE - IN A FIRST, EMMISSION PROFILES FOR HUNDREDS OF FACTORIES WOULD BE RELEASED, JOHN H. CUSHMAN, JR. NEW YORK TIMES, AUGUST 12, 1997

Pracovní překlad pro Program “Právo na informace" Nadace Partnerství - koordinátor Programu ing. Ondřej Velek, Krátká 26, 100 00 Praha  10, tel/fax:02-7816727, E-mail: ondrej.velek@ecn.cz, http://www.ecn.cz/private/epce/cestina/pravo

___________________________________________________________________________

Podaří li se prosadit Americké agentuře ochrany životního prostředí (US EPA) svůj záměr, lidé žijící v okolí stovek průmyslových závodů budou mít dokonalejší přístup k integrovaným údajům o znečištění vypouštěném těmito závody, k metodice odhadu rizik, i k informacím o dozoru státní správy.

Je to poprvé v historii co budou zpřístupněny "environmentální (emisní) profily” petrochemických závodů, hutních podniků, automobilek a papíren . Tyto profily mají ukázat, které závody mohou představovat největší problémy pro životní prostředí. Zástupci průmyslu však tvrdí, že tento způsob hodnocení je zavádějící. Profily budou zahrnovat u každého závodu údaje o překročení povoleného znečišťování, výsledky inspekcí, hodnoty úniků toxických látek, a dokonce i informaci o demografické situaci okolních obcí, což umožní zjistit, není-li některá skupina obyvatel vystavena vyššímu riziku.

Náročný projekt Clintonovy vlády je největším a v některých směrech zcela průkopnickým krokem stále rozšiřované iniciativy v oblasti "práva vědět". Iniciativa "právo vědět" je strategie v ochraně životního prostředí, která se nesnaží zabraňovat znečištění právním postihem či poplatky, ale vystavením znečišťovatelů potenciálnímu tlaku dobře informované veřejnosti.

Projekt "emisních profilů" rozšiřuje známý systém "Inventarizace toxických úniků" (Toxics Release Inventory - TRI), který každoročně publikuje přehled úniků a to okamžitě i v tištěných zprávách, a který nutí firmy, aby dobrovolně omezovaly své znečišťování.

Pracovníci EPA dali novému projektu neohrabaný název "Projekt indexování zařízení v odvětvích" (Sector Facility Indexing Project). Postižené podniky by ho však raději nazvaly "Hnutí šarlatového písmene" (Scarlet Letter Initiative - rozumí se písmeno A, které se vypalovalo za cizoložství ) - protože se obávají, že jejich podniky budou nespravedlivě cejchovány jako znečišťovatelé.

Zmíněné průmyslová odvětví byla vybrána jako první, neboť představují nejvýznamnější velké znečišťovatele s poměrně malým počtem ohlašujících závodů.

Zástupci průmyslových odvětví se snaží projekt zablokovat argumentací, že šíření takovýchto informací veřejnost jen zmate a vystraší. "Má smysl podávat veřejnosti jen smysluplné údaje" uvedla Josephine S. Cooper, z Amerického sdružení pro lesnictví a papírenství (American Forest and Paper Association), "Obáváme se, že data projektu nejsou přesná ani náležitě interpretována a mohou veřejnost mást".

Ředitelka US.EPA Carol M. Browner však program obhajovala: "Jsem přesvědčena, že tyto informace má veřejnost dostat. Veřejnost je daleko bystřejší a vzdělanější, než si myslí někteří představitelé průmyslu".

Zatímco veřejnost se snaží přesvědčit agenturu EPA, aby nezdržovala zpřístupnění údajů, průmyslové skupiny se v tichosti obrací na Bílý dům, aby ve věci intervenoval. "Toto letadlo není ještě připravené na svůj první let" prohlásil Jim J. Tozzi, ředitel Multionational Business Services (Služby Nadnárodním společnostem) - lobbyista, který podal petici průmyslu do Kanceláře řízení a rozpočtu Bílého domu (Office of Management and Budget), "potřebuje ještě další dopracování v hangáru".

Projekt je už ve svém konečném stádiu, EPA však stále přijímá připomínky. Některé informace by mohly být uvolněny k přezkoumání do konce léta (1997). Do konce roku EPA plánuje vydat návrh průběžné zprávy obsahující úplnou databázi, a po konečných připomínkách bude publikována na svých World Wide Web stránkách.

Environmentální rada států Unie (Environmental Council of the States) - skupina která reprezentuje nejvyšší úředníky pro kontrolu znečišťování z každého státu unie a která je často v křížku s federální vládou, schválila rezoluci v níž žádá, aby EPA neuvolňovala žádné informace z projektu, dokud nebudou překontrolovány.

Státní úředníci předkládají stejné argumenty jako představitelé průmyslu - tvrdí, že veřejnost bude nepatřičně poplašena prezentací těchto dat.

Avšak pracovníci EPA tvrdí, že informace budou užitečné jak jednotlivým státům, tak i EPA při stanovování priorit při omezování znečišťování životního prostředí.

"Proč bychom neobraceli naši inspekční politiku z dobře fungujících podniků, které jsou soustavně v normě, na ty podniky, které mají problémy s dodržováním zákonných požadavků?" ptala se Elaine Stanleyová na schůzi se zástupci průmyslu a ekologických skupin v květnu 1997. "Lze snad nezveřejnit informace o zařízení, která nevyhovují požadavkům a které mohou představovat významnou hrozbu okolním obcím ?"

Naproti tomu zástupkyně průmyslu paní Cooperová uvedla, že odborníci z papírenského průmyslu zjistili mnoho případů, kdy informace v databázích EPA byly nesprávné. "Veřejnost jen bude kupit omyly na omyly. Máme opravdu starost, že důvěryhodnost našich zařízení bude zpochybňována, jestliže tato data budou zveřejněna a četné nepřesnosti budou v rukou veřejnosti".

Odpůrci tohoto projektu počítají s podporou výboru vědců, které EPA požádala, aby se vyjádřili k jednomu prvku plánu, který počítá s tím, že každoročně zveřejňované údaje o únicích toxických látek ze závodů uvedených v registru TRI a jednoduchým výpočtem odhadnuty příspěvky rizik s cílem označit ty podniky, které by mohly představovat největší nebezpečí pro životní prostředí.

US.EPA chce odhadovat příspěvky rizik tak, že hmotnost vypouštěných chemikálií vynásobí pro danou látku specifickým faktorem toxicity, který dává logicky větší váhu nebezpečnějším znečišťujícím látkám jako je rtuť a menší váhu méně škodlivým látkám jako je čpavek.

Firmy však takové výpočty EPA napadají. Tvrdí totiž, že prezentace od EPA naznačuje, že lidé žijící v blízkosti závodů jsou skutečně vystaveni unikajícím chemikáliím, i když to nebylo dokázáno. Firmy se dále hájí, že většina těchto emisí fakticky nepřekračuje federální a státní zákonné limity.

Richard Kimerle z firmy Monsanto, který pracoval v poradním vědeckém výboru, poznamenal ve zprávě výboru, že “.....projekt ve své dnešní podobě nemůže být obhájen jako vědecky dostatečně podložený a je ho nutné považovat za dočasný a provizorní krok".

Další dva vědci z jiných dvou sdružení pro životní prostředí sloužící v panelu, Linda Greerová z Natural Resources Defense Council (Rada pro ochranu přírodních zdrojů) a Tom Natan z Environmental Information Center (Informační ústředí pro životní prostředí) obhajují projekt:"Neměli bychom podceňovat schopnost veřejnosti vypořádat se s odbornými informacemi jako jsou tyto, zejména když jsou doprovázeny vysvětlením jak informace o riziku chápat a kde jsou omezeni metod odhadu rizik".

Přes všechny problémy pracovníci EPA postupují vpřed. Do konce léta (1997) můžou dát do oběhu některá nejcitlivější data k recenzi, aby se zajistila jejich vyváženost. Zveřejnění těchto podrobných záznamů o dodržování norem v jednotlivých závodech má největší potenciál přivést firmy do rozpaků.

Je plánováno, že úplná sestava dat bude opět uvolněna k recenzi do konce roku (1997). Krátce poté bude publikována na domácí Internetovské stránce EPA.

Od té chvíle si bude moci kdokoli s počítačem a modemem prohlédnout data, která - ač vedená ve veřejných spisech - jsou obvykle většině občanů nedostupná. Pouhým kliknutím myši se na obrazovce objeví u ocelárny souhrn porušení povolených emisí z poslední doby. Další kliknutí - a uživatel uvidí podrobnou bilanci emisí škodlivin rafinérie, jež byly vypuštěny do vzduchu, vody a uloženy na skládky, a to váženou tak, aby odrážela relativní toxicitu každé chemikálie ve směsi vypuštěných látek.

Tato data by ukazovala kolik znečištění uniká za každou jednotku produkce, aby se mohla dělat podrobná porovnání mezi podobnými závody. Informace by zahrnovaly i demografické údaje o okolním obyvatelstvu.

"Integrované profily podniků mají vysokou hodnotu - pokud se to povede bude to ohromné" říká Lois Epsteinová, expert Environmental Defense Fund, která prověřuje informace o znečišťování k vytvoření profilů jednotlivých rafinérií po celých USA. "Informace dávají možnost veřejnosti i strážcům zákona na federální i státní úrovni integrovaně vyhodnocovat rizika jednotlivých zařízení".

Ryan Clark, expert Natural Resources Defense Council vidí, že skupiny pro životní prostředí budou používat databázi “environmentálních profilů” k výběru cílů pro občanské žaloby, které budou požadovat, aby dotyčné podniky i pracovníci státní správy zodpovědní za dohled nad dodržování zákonů proti znečišťování, lépe vykonávali svou funkci.

VEŘEJNÉ INTEGROVANÉ PROFILY ZNEČIŠTĚNÍ A RIZIK PODNIKŮ

ZVEŘEJNĚNÍ ENVIRONMENTÁLNÍCH PROFILŮ DALŠÍCH PODNIKŮ V USA

Americká agentura ochrany prostředí US.EPA bude od roku 1998 zveřejňovat v rámci již 10 let fungujícího registru “toxických úniků” (Toxic Release Inventory – TRI) na WWW stránkách další rozšiřující informace o chování vybraných velkých závodů (automobilových závodů, metalurgických závodů, rafinérií a papíren). Tyto integrované “environmentální profily” podniků budou zahrnovat:

 

VÝSLEDKY INSPEKCÍ - Údaje o počtu inspekcí, které provedli státní a federální činitelé v posledních dvou letech.

PORUŠENÍ PŘEDPISů - Informace o tom, který podnik poslední dobou "významně" porušil předpisy a ohrozil životní prostředí.

PŘÍPADY NUTNÉHO PROSAZOVÁNÍ ZÁKONA - Kdy a komu byly uloženy v posledních dvou letech pokuty, v některých případech zveřejnění i jejich výše.

RUTINNĚ HLÁŠENÉ EMISE Z TECHNOLOGIÍ - Informace z registru TRI tj. každoroční odhady množství toxických látek vystupujících z podniku do prostředí (ovzduší, vody, půdy) i předávané jiným subjektům jako odpady ke zneškodnění.

HAVARIJNÍ ÚNIKY ZNEČIŠŤUJÍCÍCH LÁTEK- Informace hlášené závody zahrnující počet havarijních úniků, množství uniklých znečišťujících látek, i následné úrazy a úmrtí.

PŘÍSPĚVEK RIZIKA ZVAŽUJÍCÍ TOXICITU VYPOUŠTĚNÝCH LÁTEK - Indikátor nebezpečnosti každého závodu na základě zhodnocení toxicity vypouštěných chemikálií a množství látek. - odhad rizika nevychází z měřené expozice v okolních obcí.

POMĚR MNOŽSTVÍ ZNEČIŠŤOVÁNÍ K OBJEMU VÝROBY -Poměr vypouštěných znečišťujících látek k produkci či k výrobní kapacitě, což umožňuje srovnávání podobných závodů. Další poměr ukazuje na relativní toxicitu chemických výpustí z jednotlivých závodů.

DEMOGRAFICKÉ ÚDAJE O OKOLÍ PODNIKU- Údaje o počtu lidí, etnické struktuře, hladinách osobních příjmů populace v dosahu cca 5 km od závodu.