Zpět na uvodní stranu

Právo na informace o životním prostředí a veřejném zdraví

Informační systémy v oblasti životního prostředí a veřejného zdraví dokumentují stav a vývoj rizikových faktorů prostředí i efektů na zdravotním stavu. Informační systémy veřejného zdravotnictví slouží sledování a ovlivňování zdravotního stavu i efektivity nápravných opatření. Řada informací o kvalitě prostředí a zdraví je vztažena k prostorově lokalizovaným informacím. Geografické informační systémy (GIS) jsou moderní informační technologií, která umožňuje efektivní zpracování takovýchto územně vázaných údajů na jinak nedostupné úrovni integrace prostorových vztahů různých tematických "vrstev", časoprostorových trendů atd. Nalezení podstatných vztahů mezi lokálním zdravotním stavem obyvatel a faktory jej ovlivňujícími a jejich následná kontrola jsou hlavními důvody pro využívání GIS ve zdravotním a environmentálním dozoru. Řada institucí veřejné správy jako je ÚZIS, SZÚ, KHS mají vhodné pro zveřejnění na GISových stanicích na Internetu.

Co je GIS

GIS je prostředek integrující prostorově definované údaje v databázi s grafickou - mapovou informací. Údaje uložené v databázi, jako jsou demografická data, údaje o morbiditě a mortalitě, naměřené hodnoty znečištění, radiace apod., jsou svázány s jednotlivými body či objekty grafické informace v geografické databázi, např. se zobrazením obcí a jejich částí, vodotečí, komunikací, měřících bodů aj., a dostávají se tak do vzájemného prostorového vztahu. Jelikož údaje shromážděné v databázi mohou být tematicky různé, v různých časových rovinách apod., umožňuje GIS nejen rychlé interaktivní "vyzvedávání" informací na různé aktuální téma, ale i složitější analýzu vztahů typu prostorové korelace, časoprostorových trendů apod. GIS lze aplikovat při řešení každého problému, kde jsou textové nebo číselné informace vázány na určitý bod v ploše (mapě). Obecně je GIS definován jako ucelený soubor technických (hardware) a programových (software) prostředků, geografických dat a personálu pro sběr, uchovávání, aktualizaci, manipulaci, analýzu a presentaci geograficky lokalizovaných informací.

Co je to projekt IHEAL

Mezinárodní projekt IHEAL (Interactive Health Ecology Access Links - Europe) má připravit environmentální a zdravotní mapy dostupné na Internetu. Projekt IHEAL je v podstatě nová informační síť propojující zdroje informací o kvalitě zdraví a prostředí, která by měla prakticky usnadnit přístup veřejnosti ke konkrétním hygienickým, zdravotním a environmentálním datům nebo agregovaným údajům. Síť má umožnit nezávislý výzkum problémů i kampaně veřejnosti na zlepšení prostředí. Projekt IHEAL byl iniciován mezinárodními organizacemi jako jsou ICRT (International Campaign for Responsible Technology), UIA (Union of International Organisations) a je koordinován a financován UNED-UK. (United Nation Environment and Development - UK Committee). Projekt má velký význam pro přípravu integrovaného registru znečištění PRTR, rozvoj geografických informačních systémů (GIS) využívaných nevládními organizacemi i pro obecný rozvoj regionálních aktivit informačních sítí typu ECN, Changenet, Green Spider apod. První výsledky Projektu IHEAL budou představeny na konferenci "Healthy Planet Forum" pořádané 16.-18.června v Londýně. Partneři projektu na semináři ukáží proces přípravy IHEAL v jednotlivých zemích, demonstrují použití GIS technologií v oblasti životního prostředí a "práva na informace". Vedle konkrétních výstupů (mapy na Internetu) je v projektu IHEAL důležitý i proces vybavování nevládních organizací GIS technikou a komunikací s úřady spravujícími daná data.

Projekt IHEAL je v rámci Programu "Právo na informace" provázán s budováním integrovaného registru znečištění (PRTR).

 

Partneři v projektu IHEAL / příklady výstupů:

  • Ekologická poradna VITA, Ostrava

  • Ústav zdravotnické informatiky a statistiky, Praha

  • Ekotoxikologický server PLUMBUM

  • možnosti zobrazení údajů REZZO na Internetu, Ekologický institut Brno

    Mapové aplikace / kontakty v oblasti GIS:

  • Digitální katalog GIS o životním prostředí, MŽP

  • Institut městske informatiky Praha

  • ArcData

  • CAGI

    Příklady zobrazení údajů o znečistění na zahraničních GIS serverech:

  • Hodnocení rizik zdrojů znečištění v USA na serveru SCORECARD

  • Server FACTORYWATCH britských Přátel Země

  • Server s mapami Sillicon Valley Toxic Coalition v Kalifornii