Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Čeká Čechy budoucnost bez jedů?

3.11.2001
PRAHA [Arnika - Program Toxické látky a odpady]
Autor: Ivona Půlkrábková

Pochodem Prahou dnes vyvrcholí "60 dní pro čistou zemi, vzduch a vodu", které společně organizují ARNIKA(1) a Děti Země. V závěru již 2. ročníku „Pochodu za čistou zemi, vzduch a vodu“ předá vedoucí kampaně „Budoucnost bez jedů“ RNDr. Jindřich Petrlík ze sdružení ARNIKA první část kopií podpisů (více než 6000) pod peticí „Budoucnost bez jedů“ Tomáši Frankovi, poradci místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, Petry Buzkové.

Dnešní pochod i celých „60 dní pro čistou zemi, vzduch a vodu“(2) pořádaly ekologické organizace ARNIKA a Děti Země především s cílem upozornit na potřebnost uzákonění práva na informace o toxických látkách v podobě tzv. integrovaného registru znečišťování(3). Lidé se dnes sice bez problémů mohou dozvědět o škodlivinách v ovzduší, horší to je však s údaji o obsahu toxických látek v odpadech a odpadních vodách, které opouštějí podniky, stejně jako s informacemi o přítomnosti nebezpečných látek v konkrétních provozech.

Načasování celé série aktivit směřuje k projednání návrhu registru Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR. „Obsahuje jej zákon o integrované prevenci znečištění, který prošel prvním čtením a nyní o něm mají jednat jednotlivé výbory Sněmovny. Myslíme si, že hlas více jak 6 tisíc lidí podepsaných pod peticí, která požaduje uzákonění registru, by neměl zůstat nevyslyšen,“ přibližuje účel dnešní akce Petrlík. Mezi podepsanými pod peticí je i 33 starostů obcí a poslanců obecních a městských zastupitelstev, dva zástupci hejtmana kraje Vysočina, náměstek pražského primátora a 2 členové krajských zastupitelstev. Vedle politiků přijetí integrovaného registru znečišťování podpořili i odborníci: mimo jiné také toxikolog Ivan Holoubek, ekologové Igor Míchal, Ivan Dejmal a Karel Hudec, dále významné osobnosti veřejného života, například herečka a spisovatelka Gabriela Osvaldová, hudebníci a zpěváci Jaroslav Hutka, Vladimír Merta, Dagmar Andrtová-Voňková, herec Petr Vacek, spisovatelka Tereza Boučková a další. V petičním výboru Budoucnosti bez jedů je i jaderný fyzik Čestmír Jech.

Podporu přijetí integrovaného registru znečišťování vyjádřil ve svém dopise J. Petrlíkovi z 27. září 2001 i ministr Grégr (Č.j.: 44296/01/1300/1000)(5).


(1) ARNIKA
Ekologické sdružení Arnika založila skupina, která 29. 9. 2001 opustila Děti Země z důvodu odlišných představ o budoucí činnosti a struktuře této organizace.
Arnika se zabývá ochranou mokřadů a vodních toků, znečištěním životního prostředí toxickými látkami a odpady a podporou účasti veřejnosti v rozhodování o životním prostředí. (Podrobnější informace o projektech a představitelích nové organizace naleznete níže). Pro novou organizaci hraje významnou roli i mezinárodní a přeshraniční spolupráce, například na projektu mezinárodní spolupráce při ochraně dolního Labe anebo na mezinárodním projektu týkajícím se toxických látek v životním prostředí. Arnika je rovněž zapojena do práce mezinárodních sítí za snížení toxických látek v životním prostředí – IPEN (International POPs Elimination Network) a Health Care Without Harm.
Posláním nové organizace je zlepšení stavu životního prostředí, jeho obrana před znečišťováním, ochrana a obnova přírodních hodnot na území ČR, a to i v evropském kontextu. Arnika je celostátní organizace s centrální kanceláří a místně či tématicky definovanými samostatnými subjekty. Arnika usiluje o širokou členskou základnu. Svých cílů hodlá dosahovat pomocí kampaní a projektů.

(2) 60 dní pro čistou zemi, vzduch a vodu

Cíl "60 dní pro čistou zemi, vzduch a vodu" byl shodný s cílem petice kampaně „Budoucnost bez jedů“- snížení množství toxických látek vypouštěných do životního prostředí průmyslem. Tohoto cíle lze dosáhnout prostřednictvím zavedení práva na informace o toxických látkách (tzv. integrovaný registr znečišťování)(3) do české legislativy a ratifikací Stockholmské úmluvy(4) o zákazu perzistentních organických látek – čili dioxinů, DDT, hexachlorbenzenu, PCB a dalších. Během uplynulých 60 dní se především podařilo získat podporu petici Budoucnost bez jedů od obecních a regionálních politiků a od řady osobností veřejného života. ARNIKA a Děti Země rovněž upozornily na významná místa z hlediska znečištění životního prostředí ČR toxickými látkami – například skládku nebezpečných odpadů v Pozďátkách anebo spalovnu odpadů v Lysé nad Labem.

Vzhledem ke všudypřítomnosti toxických látek se akce HYPERLINK "http://bezjedu.detizeme.cz/index.php?inc=tiskovka&aktualita=ne&id=45&vyst=normal&lm0=0" ARNIKY , HYPERLINK "http://www.detizeme.cz/" Dětí Země , dalších občanských sdružení i jednotlivých občanů neomezily jen na Prahu. "60 dní pro čistou zemi, vzduch a vodu" s mottem „Chceme pravdu o toxickém znečištění“ začalo dvěma akcemi: 4. září 2001 HYPERLINK "http://bez-jedu.detizeme.cz/index.php?inc=tiskovka&aktualita=ne&id=28&vyst=normal&lm0=0" předáním studie „POPs – jed v srdci Evropy“ ministrovi průmyslu a obchodu ČR, Miroslavu Grégrovi a 5. září upozorněním na letitý HYPERLINK "http://bez-jedu.detizeme.cz/index.php?inc=tiskovka&aktualita=ne&id=30&vyst=normal&lm0=0" problém skládky nebezpečných odpadů v HYPERLINK "http://bezjedu.detizeme.cz/index.php?inc=pozdatky/index" Pozďátkách u Třebíče . Následovala série informačních stánků a několik tiskových konferencí. 23. – 25. října organizovala ARNIKA společně s Pesticide Action Network Německo a ve spolupráci s organizací Polski Klub Ekologiczny Gliwice mezinárodní konferenci „Pesticidy a Stockholmská úmluva“, které se zúčastnili zástupci ekologických organizací z 11 evropských zemí a USA a představitel německého ministerstva životního prostředí.

Do akcí "60 dní pro čistou zemi, vzduch a vodu" se zapojila také řada dalších českých občanských sdružení (například Calla, Občanská liga města Ústí nad Labem, OS Lysin a další).


(3) Právo na informace o toxických látkách - Integrovaný registr znečišťování - zavádí vládní návrh zákona o integrované prevenci znečištění (tzv. IPPC), který prošel v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR prvním čtením 12. července 2001. Je to jednoduchý informační systém o množství toxických látek, které jednotlivé podniky používají ve výrobě, vypouští do ovzduší, do vody, půdy anebo končí v odpadech. Má být veřejně přístupný například na internetu. Tomuto registru podobné systémy jsou uplatňovány již po řadu let v zahraničí pod různými názvy - Toxic Release Inventory (TRI) v USA či Pollutant Release and Transfer Register (PRTR) - tak se mu říká spíše v evropských zemích. Jak takový systém vypadá v praxi lze vidět na webovských stránkách: http://bezjedu.detizeme.cz/registr.htm

(4) Nová mezinárodní dohoda o tuctu nejtoxičtějších látek na světě (tzv. perzistentních organických látkách) je podle místa svého vzniku nazývána Stockholmskou úmluvou. K jejímu podpisu došlo 23. května 2001. Zakazuje osm pesticidů, dvě průmyslové látky a stanovuje nutnost eliminovat zatížení životního prostředí dioxiny a furany, které vznikají například spalováním chlorovaných látek anebo jako nechtěný vedlejší produkt některých chemických výrob. Česká republika ji podepsala, stejně jako například Polsko, Evropská unie, Slovinsko, Ukrajina anebo USA (celkem 70 států). Pro Českou republiku bude tato úmluva mimo jiné znamenat například důslednější třídění a recyklaci odpadů namísto jejich spalování ve spalovnách či skládkování (skládky i spalovny jsou zdroji dioxinů).

(5) Elektronickou verzi dopisu ministra Grégra naleznete na internetové adrese:
HYPERLINK http://bezjedu.detizeme.cz http://bezjedu.detizeme.cz v Politickém okénku.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz