Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Stavba přehrad není jediným řešením

23.11.2001
BRUNTÁL [Arnika Ostrava]
Autor: Lenka Daňhelová

S přesvědčením, že protipovodňovou ochranu obyvatel lze řešit nejen stavbami přehrad, ale především opatřeními v krajině, se v pátek 23. listopadu rozešli účastníci dvoudenní konference „Voda v krajině“, která se konala pod záštitou zástupce hejtmana Zdislava Wantuly. Účastníci konference se na závěr rozhodli založit subjekt, který bude usilovat o dopracování studie opatření v krajině v povodí řeky Opavy a zvolili přípravný výbor, který v nejbližších týdnech vytvoří pevnou strukturu tohoto subjektu.

Konferenci zorganizovalo město Bruntál spolu s místními neziskovými organizacemi a krajským zastupitelem Jiřím Kristem jako reakci na předchozí dvě konference v Krnově, na nichž byla převážně prosazována stavba přehrady v Nových Heřminovech jako jediná alternativa protipovodňové ochrany.

„Chceme, aby nás odborníci přesvědčili o tom, že přehrada je vhodným protipovodňovým řešením. To dosud nedokázali a myslím, že to nedokážou, protože argumenty proti přehradě stále narůstají,“ reagoval starosta Nových Heřminov Antonín Maňák na příspěvky odborníků k opatřením v krajině. „Stavba přehrady je podle nás jednoúčelové řešení, které by mělo chránit pouze město Krnov. Opatření v krajině mohou ochránit lidi v celém povodí. Ze této situace nám připadá trapné, když zastánci přehrady mluví o tom, že tak užitečná stavba ospravedlňuje vyhlazení obce Nové Heřminovy a Kunova. Podle nás totiž její užitečnost ještě nikdo neprokázal,“ uvedla Lenka Daňhelová z ekologického sdružení Arnika(1).

Odborníci dva dny diskutovali o opatřeních v krajině, která zahrnují vsakovací pásy, biokoridory, převádění vody mělkými koryty do vhodnějšího povodí a poldry.
O tom, jak lze opatření v krajině provádět v praxi, přednesl Dr.Ing. Miroslav Dumbrovský z Výzkumného ústavu meliorací a opatření v krajině v Brně, který představil projekt na komplexní pozemkové úpravy pro Lichnov – obec, která utrpěla velké škody při povodních v roce 1996.

„Opatření v krajině je souhrn takových drobných staveb a úprav, které představují návrat k přírodě a k jejím zákonům. Navíc přináší zisk všem obyvatelům povodí a ne jenom některým, jako při výstavbě přehrady. Je to tedy mnohem demokratičtější opatření, protože bere zřetel na potřeby každé obce a proto je i podporováno EU. K projektu přehrady bychom se měli vrátit až tehdy, když vyčerpáme všechny jiné možnosti v krajině,“ řekl jeden z organizátorů konference, krajský zastupitel Jiří Krist.


(1) „Arnika“

Ekologické sdružení Arnika založila skupina, která 29. 9. 2001 opustila Děti Země z důvodu odlišných představ o budoucí činnosti a struktuře této organizace.
Arnika se zabývá ochranou mokřadů a vodních toků, znečištěním životního prostředí toxickými látkami a odpady a podporou účasti veřejnosti v rozhodování o životním prostředí. (Podrobnější informace o projektech a představitelích nové organizace naleznete níže). Pro novou organizaci hraje významnou roli i mezinárodní a přeshraniční spolupráce, například na projektu mezinárodní spolupráce při ochraně dolního Labe anebo na mezinárodním projektu týkajícím se toxických látek v životním prostředí. Arnika je rovněž zapojena do práce mezinárodních sítí za snížení toxických látek v životním prostředí – IPEN (International POPs Elimination Network) a Health Care Without Harm.
Posláním nové organizace je zlepšení stavu životního prostředí, jeho obrana před znečišťováním, ochrana a obnova přírodních hodnot na území ČR, a to i v evropském kontextu. Arnika je celostátní organizace s centrální kanceláří a místně či tématicky definovanými samostatnými subjekty. Arnika bude usilovat o širokou členskou základnu. Svých cílů hodlá dosahovat pomocí kampaní a projektů.
Arnika představí své představitele, náplň činnosti a poslání na tiskové konferenci v Praze dne 29. října 2001.

Hlavní programy a projekty sdružení ARNIKA:

Program: Ochrana Přírody

Program Ochrana přírody se nyní zaměřuje především na záchranu nejbohatších ekosystémů střední Evropy – mokřadů, vodních toků a dalších ekosystémů vázaných na vodu. Mokřady nás pomáhají chránit před ničivými povodněmi a čistí vodu. Tento program ARNIKY hledá a prosazuje takové alternativy spravování a využívání vodních toků, které směřují ke sladění požadavků ochrany přírody, protipovodňové ochrany a hospodářského využití vodních toků a krajiny kolem nich.

Další důležitou oblastí činnosti programu „Ochrana přírody“ je záchrana mizejících druhů rostlin a živočichů v jejich původních biotopech a zachování přirozené rovnováhy krajiny.

Prioritní kampaně:

„Ochrana dolního toku Labe“
„Ochrana Poodří pro 21. Století“
„Pozemkový spolek Bořena“
„Natura 2000“

Kontaktní osoba: Ing. Vlastimil Karlík (0737/ 322 396, dz.priroda@newspace.cz)




Program Toxické látky a odpady

Životní prostředí České republiky patří mezi nejvíce zamořená území různými toxickými látkami, například dioxiny, PCB či těžkými kovy. Řada z těchto látek se do prostředí dostává z odpadů a jejich zpracování.

Sdružení ARNIKA se v programu "Toxické látky a odpady" snaží omezit množství nebezpečných látek vypouštěných do prostředí - prosazuje přísnější zákony a zavedení tzv. "čistší výroby" či důsledné recyklace odpadů. Důležitou částí práce tohoto programu je prosazování práva na informace o toxických látkách v životním prostředí, které ještě stále není v České republice samozřejmostí.

Hlavními kampaněmi programu jsou:

„Budoucnost bez jedů“
„Koncepce nakládání s odpady“
„Stop toxickým látkám v Evropě“
„Za náhradu PVC v českém zdravotnictví“
„Databáze znečištění ze spaloven a energobloků na internetu“

Kontaktní osoby: RNDr. Jindřich Petrlík (02/ 2278 0052, jindrich.petrlik@ecn.cz),
Ing. Milan Havel (02/ 684 1128, havel.m@volny.cz)

Program Veřejnost a životní prostředí

Posláním programu Veřejnost a životní prostředí je pomáhat lidem, kteří se chtějí podílet na rozhodování o životním prostředí v místě, kde žijí. Naše práce zahrnuje pomoc s orientací v zákonech a s účastí ve správních řízeních, s odbornými problémy a s publicitou případu. Program bude pořádat také semináře a průběžně vydávat metodické příručky. Naváže na několikaletou zkušenost Centra pro podporu občanů, existujícího (původně jako sekce Dětí Země) od roku 1996. Důležitou součástí programu Veřejnost a životní prostředí je prosazování práva na informace o životním prostředí a možnosti soudní obrany proti poškozování životního prostředí. Tak se ARNIKA bude snažit prosadit praktické naplnění Aarhuské úmluvy EHK OSN (Úmluvy o přístupu k informacím, účasti veřejnosti na rozhodování a přístupu k právní ochraně v záležitostech životního prostředí).
Některé environmentální problémy, které tento program ARNIKY řeší:

„Praha – Přírodní park Košíře-Motol „
„Litoměřicko – Přírodní park Džbán“
„Praha – Balabenka“
„Úvaly u Prahy – lisovna ESSA Czech“
„Veřejnost a rozhodování o dálnici D3“

Kontaktní osoby: RNDr. Jindřich Petrlík (02/ 2278 0052, jindrich.petrlik@ecn.cz),
Martin Skalský (02/ 3333 7075, martin.skalsky@ecn.cz).



Česká a mezinárodní spolupráce

Sdružení ARNIKA je členem Zeleného kruhu, Informačního centra nadací (ICN), Českého národního komitétu UNEP a řady dalších koalic. Na mezinárodní úrovni se zapojuje do celosvětové sítě za snížení toxických látek v životním prostředí – IPEN (International POPs Elimination Network) a je zástupcem České republiky v koalici Health Care Without Harm - HCWH a v mezinárodní síti Global Aliance for Incineration Alternatives – GAIA. Na poli ochrany vodních ekosystémů je pro ARNIKU důležité její členství v European Rivers Network – ERN a v koalici českých a německých občanských sdružení „Za záchranu dolního Labe“.



DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz