Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Stádo divokých koní v Novohradských horách je kompletní. Ochránci zvířat dnes dovezli z Milovic zbývající klisny

20.6.2024
Praha [Česká krajina]
Autor: Dalibor Dostál, tel: +420606635303

Čtyři klisny divokých koní se ode dneška pasou v rezervaci velkých kopytníků v Novohradských horách. Ochránci tam brzy ráno vypravili transport z bývalého vojenského prostoru Milovice.

„Využili jsme dnešního, o něco chladnějšího počasí. I tak práce na odchytu začaly po páté hodině ráno, aby se zvířata nepřehřála,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci. První skupinu divokých koní přivezli ochránci přírody do Novohradských hor koncem května.

Vznik nového stáda divokých koní v Novohradských horách financovala společnost JRD z výtěžku benefičního koncertu, který uspořádala v rámci oslav výročí svého založení ve spolupráci s Nadací Via.

„Založení nové skupiny divokých koní na jihu Čech je velmi důležité, aby se početná česká populace mohla v budoucnu geneticky dál diverzifikovat. Jsme proto rádi, že společnost JRD tímto způsobem podpořila chov těchto vzácných zvířat i ochranu biologické rozmanitosti v regionu,“ doplnil Dalibor Dostál. Podle Mezinárodní plemenné knihy vedené v anglickém Exmooru se v České republice nachází největší populace divokých koní na evropském kontinentu. Početnější je jen na Britských ostrovech. Pastva divokých koní pomáhá zvyšovat květnatost přírody a pomáhá nejenom květinám, ale i motýlům a dalším druhům otevřené krajiny.

Podpořit divoké koně může veřejnost v rámci soutěže o ekologické Oskary https://www.eon.cz/energy-globe/hlasovani/rezervace-velkych-kopytniku/ Součástí ceny je finanční odměna, kterou by ochránci přírody využili pro zlepšení technického zázemí pro divoké koně v milovické rezervaci.

Stádo divokých koní v Novohradských horách je pro tuto chvíli kompletní, rozrůstat se bude až po dalším zvětšování rozlohy rezervace. Od začátku roku je v Novohradských horách také skupina zpětně šlechtěných praturů.

Ochranářská společnost Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadace Kooperativa, Nadace Qminers, Nadace Benetheo, JRD, Accace, ČEPS, Carborundum Electrite, Amanita Design, Linde, Semix, ProfiG2, Bird & Bird, Nadační fond rodiny Orlických, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Zelená domácnost, Vertue, Pro živou zahradu, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Hotelová škola Poděbrady, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz