Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Pitná voda a světlo za umění. Dobročinná aukce podpoří Ukrajinu

6.3.2023
BRNO [NESEHNUTÍ]
Autor: Marek Hadrbolec, tel: 777 524 944

Charitativní UAukce na pomoc Ukrajině, kterou na tragické výročí jednoho roku od začátku ruské vojenské invaze spustily organizace Gulag.cz, Memorial a NESEHNUTÍ, pokračuje až do pátku 10. března. Díky penězům z prodeje uměleckých děl pořadatelé podpoří nejzranitelnější Ukrajince a Ukrajinky, které ruská vojska připravila o možnost vést normální a důstojný život. UAukce probíhá na portálu LiveBid.

Umělecká díla vznikla pro výstavu Sandarmoch – kde stromy mají tváře, která připomíná popraviště z dob stalinského teroru, a nyní pomohou vytvářet lepší budoucnost Ukrajiny. Díky prostředkům z UAukce zajistí pořádající organizace obětem ruské agrese alespoň to nejzákladnější – pitnou vodu nebo elektrickou energii. V ukrajinském Mykolajivu neteče pitná voda z kohoutků už dlouhé měsíce. Obzvlášť staří a nemocní lidé jsou zde odkázáni na skupinu dobrovolníků*ic, která jim vodu nosí z přistavených cisteren, a na prostředky pro čištění vody, které obstarává NESEHNUTÍ. „Chodit pro vodu je pro mě velmi obtížné, proto ji hodně skladuji doma. Vydrží mi jen díky čistícím prostředkům, které posíláte. Děkuji přátelům z Česka, kteří pomáhají,” vzkazuje z Mykolajivu 86letá žena, kteří místní říkají teta Galie. Galie žije sama v bytě v sedmém patře a je tak, stejně jako mnoho dalších starých lidí, odkázána na dobročinnou pomoc.

Další peníze poputují k těm, kterým ruská invaze zanechala jizvy na těle i na duši. UAukce podpoří organizace Divčata a Pravo na zdorovia, které se starají o přeživší sexuálního násilí a kvůli neustálým útokům na ukrajinskou infrastrukturu se potýkají například s dlouhodobými výpadky dodávek tepla a elektrické energie. Pomoc zamíří také do Žitomirské oblasti, konkrétně do vesnice Vilšanka, kde během raketového útoku byly poničeny domy a byty čtyř rodin místních Čechů. Prostředky budou určeny na opravu dveří a oken.

„Každá částka získaná v UAukci bude mít reálný dopad na životy lidí v Ukrajině. Například za deset tisíc korun jsme schopni zajistit pitnou vodu pro čtyřčlennou rodinu až na půl roku. Třicet tisíc zase stačí na generátor elektřiny, který rozsvítí životy přeživším sexuálního násilí,” popisuje Marek Hadrbolec z NESEHNUTÍ.

„Podceňování zločinů z minulosti vede k novým zločinům. Jsme svědky reinkarnace odvetného režimu, který je zodpovědný nejen za ruské politické vězně, ale také za válečné zločiny Ruska v Ukrajině,” říká ve svém videovzkazu k UAukci berlínská umělkyně Lena Aš, která pro výstavu vytvořila z výšivky portréty dvou obětí stalinského popraviště Sandarmoch. „Dnešní Rusko popírá kriminální stránky své historie. A to má děsivé následky,” vzkazuje zase k příležitosti UAukce
Timofej Byčkov, autor bronzového reliéfu Smutek. Reliéf se spolu s dalšími díly bude dražit až do pátku 10. března, kdy charitativní aukce skončí. Podrobnosti o jednotlivých artefaktech nebo návod, jak se dražby zúčastnit, jsou k dispozici ve facebookové události UAukce nebo na webu.

Záštitu nad UAukcí převzala předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Markéta Pekarová Adamová.

Gulag.cz
Organizace Gulag.cz se zabývá fenoménem vězeňského systému Gulag a obecně i sovětským totalitním režimem. Vznikla na konci roku 2009. Klade si za cíl sdílet a šířit informace o sovětských represích a všem, co s nimi souvisí, včetně souvislostí s Československem a dalšími zeměmi. Činnost organizace umožňuje zkoumání Gulagu a totalitního režimu v SSSR v širším kontextu. Propojuje výzkumnou činnost, archeologický i archivní výzkum, použití nových IT technologií, vzdělávací metody a další pohledy z nejrůznějších oborů a disciplín.
Magdaléna Hájková, magdalena.hajkova@gulag.cz, +420 604 229 355

NESEHNUTÍ
NESEHNUTÍ je sociálně-ekologická nevládní organizace. Její ekologické a lidskoprávní aktivity ukazují, že změna společnosti založená na respektu k lidem, zvířatům i přírodě je možná a musí vycházet především zdola. NESEHNUTÍ od roku 2014 podporuje rozvoj občanské společnosti v Ukrajině a spolupracuje s tamními obránkyněmi*ci lidských práv, aktivistkami*y a nezávislými novinářkami*i. Od začátku ruské invaze organizace pomáhá ukrajinské občanské společnosti dodávkami zdravotnického materiálu, výpočetní techniky nebo peněžní podporou organizací, které už rok pomáhají obětem ruské invaze.
Marek Hadrbolec, marekh@nesehnuti.cz, +420 777 524 944

Memorial Česká republika
Mezinárodní historicko-vzdělávací, dobročinná a lidskoprávní společnost Memorial je síť neziskových organizací zabývajících se studiem politických represí v SSSR a v současném Rusku. V roce 2016 byla založena česká pobočka. Zastřešující organizace Mezinárodní Memorial byla na konci roku 2021 zrušena ruskými soudy. V roce 2022 získal Memorial Nobelovu cenu míru.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz