Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Komentář k vyšetřování případu pravděpodobného upytlačení rysa ostrovida, o kterém dnes informoval deník Právo

13.7.2021
PRAHA [Hnutí DUHA]
Autor: Aleš Miklík, tel: 604 131 131

Deník Právo dnes přinesl přelomové informace v historii vyšetřování případů pytláctví chráněných šelem v České republice. Celní správa koncem června zabavila při domovní prohlídce na Klatovsku mrtvého rysa. Muž, který chráněnou šelmu uchovával, je v současné době vyšetřován pro podezření z pytláctví této šelmy. Zároveň je však důležité uvědomit si, že i držení a manipulace s tímto chráněným živočichem je bez patřičných výjimek ilegální.

Při zdárném dokončení vyšetřování by se mohlo jednat o první úspěšně vyřešený případ pytláctví některé z velkých šelem v České republice. V takovém případě by šlo jednoznačně o historický milník, jelikož za 21 let aktivit Hnutí DUHA na ochranu velkých šelem ještě žádný případ pytláctví vyřešen nebyl, ačkoliv jich není málo. Jen z minulého roku je znám minimálně jeden případ pytláctví vlka na Kokořínsku, v Beskydech byl pak loni upytlačen rys Olda. Další případ upytlačeného rysa zdokumentovali také dobrovolníci Rysích hlídek v loňském roce při své činnosti v jižních Čechách. Vyšetřování všech těchto případů nevedlo k odhalení pachatele a bylo odloženo. Navíc případy pytláctví, o nichž se dozvíme, jsou pravděpodobně jen zlomkem z celkového počtu nelegálně ulovených chráněných zvířat. Tento druh environmentální kriminality je tak v Česku dosud silně podceňovaným problémem.

Na pravděpodobné upytlačení rysa v regionu jsme celní správu upozornili poté, co se na nás se svým podezřením obrátil místní občan, který se o programu Hnutí DUHA na ochranu a monitoring rysů dozvěděl z reportáže o telemetrii beskydských rysů. Potvrzuje se tak, že kromě kompetentních vyšetřovacích orgánů je základním předpokladem úspěšného potírání pytláctví vzácných druhů zájem a pomoc veřejnosti.

Miroslav Kutal, expert na velké šelmy Hnutí DUHA, řekl:

„Celý případ je souhrnem několika důležitých zlomových bodů v historii ochrany velkých šelem v České republice. Zájem státu o důkladné prošetření podezření z pytláctví je jedním ze základních kamenů potírání ilegálního lovu chráněných živočichů. Zlomovým je také nalezení poměrně průkazných důkazových materiálů v podobě mrtvého rysa, kterého podezřelý ilegálně uchovával. Klíčovým předpokladem k zabavení těla ilegálně uskladněného těla rysa byly důkazy, které zajistil místní občan. Zákon je bezzubý, pokud ho nikdo nevymáhá. Bez spolupráce veřejnosti a bez celospolečenského odmítnutí pytláctví nebude legislativa, zaručující velkým šelmám zákonnou ochranu, nikdy dostatečná.”

Pro více informací kontaktujte Miroslava Kutala, 728 832 889, miroslav.kutal@hnutiduha.cz.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz