Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Češi vloni k recyklaci předali 2 156 tun použitých baterií

21.4.2021
Praha [ECOBAT s.r.o.]
Autor: Jana Čechová, tel: 603574631

V roce 2020 odevzdali Češi k recyklaci 2 156 tun použitých baterií. V přepočtu každý obyvatel vytřídil zhruba osm tužkových baterií typu AA. Pro lepší představu, vybrané množství odpovídá více než 12násobku váhy ocelové konstrukce Petřínské rozhledny nebo hmotnosti 12 plejtváků obrovských, kteří jsou považováni za nejtěžší živočichy, kteří kdy obývali planetu Zemi.

Podle aktuálních dat společnosti ECOBAT, která v ČR zajišťuje sběr a recyklaci baterií, nejaktivnější ve sběru odpadních baterií byli lidé na Vysočině, v Hlavním městě Praze, Jihomoravském a Středočeském kraji. Nejvíce baterií se vybralo v obchodech, na druhém místě jsou sběrná místa v městských a obecních úřadech či sběrných dvorech a na třetím je firemní sektor.

Ve srovnání s předešlými roky vzrostlo množství baterií, které se loni dostaly do oběhu. Dle informací od výrobců a prodejců šlo o meziroční nárůst přibližně na úrovni 15 %.

„Během koronavirové krize lidé více využívali baterie, ať to bylo v elektronářadí, při hobby a sportovních aktivitách, nebo které nakoupili jako náhradní baterie do hraček, ovládačů či jiných domácích spotřebičů. I sběr vybitých baterií rostl, ale máme rezervy. Vždyť na recyklaci stále míří jen slabá polovina baterií, které se dostanou do oběhu,“ říká Kateřina Vránková, ředitelka oddělení Obchodu a Marketingu z neziskové společnosti ECOBAT, a dodává: „Usilujeme o to, aby třídění baterií bylo pro lidi snadné a také se snižovala vzdálenost, kterou musí absolvovat k nejbližšímu veřejnému sběrnému místu venku či ve vnitřních prostorách. V tomto ohledu je příznivou zprávou, že díky spolupráci s Českou poštou a společností Tesla Batteries jsme v minulém roce rozšířili naši sběrnou síť o dalších více než tři tisíce veřejných sběrných míst na pobočkách České pošty.“

Mezi regiony je dle statistik ECOBATu nejúspěšnější Kraj Vysočina, kde loni v přepočtu každý obyvatel vytřídil zhruba 11 tužkových baterií typu AA. Následují Hlavní město Praha, Jihomoravský kraj a Středočeský kraj v přepočtu s devíti bateriemi na obyvatele. Na opačném konci žebříčku jsou Pardubický kraj se čtyřmi a Moravskoslezský kraj se třemi vytříděnými bateriemi na obyvatele.

Nejvyužívanější jsou sběrné nádoby v obchodech

Pro běžného spotřebitele jsou nejdostupnější a také nejvyužívanější sběrná místa o obchodech. Dle statistik ECOBATu v nich skončí 35 % vybraných baterií. „Velký nárůst v množství odevzdaných baterií sledujeme v obchodních řetězcích jako jsou Lidl, Kaufland, Albert, Penny Market, Globus, Billa a další. Funguje, když si tyto obchody v rámci svých CSR aktivit vytváří dobře viditelné recyklační koutky, které jsou lidem dobře na očích. Není pro ně pak nic jednoduššího než si naplánovat, že si na nákup vezmou vybité baterie, které zde snadno vyhodí. Neméně si však vážíme spolupráce s menšími provozovnami družstva Jednota a prodejnami dalších subjektů, které jsou často v menších městech a obcích, a plní zde roli nejsnáze dosažitelného sběrného místa na baterie,“ dodává Kateřina Vránková z ECOBATu.

Městské a obecní úřady pomáhají s osvětou

Významnými partnery pro sběr baterií jsou města a obce. Svým občanům nabízí možnost odevzdávat baterie přímo na úřadech, ve sběrných dvorech nebo do venkovních červených kontejnerů. Aktivně též přistupují k osvětě. I díky tomu třetina všech baterií, které míří na recyklaci, pochází z měst a obcí.

Přibývá lithiových baterií, ale jejich skutečný boom teprve přijde

V posledních letech se mění struktura typů odpadních baterií, které jsou předávány na recyklaci. Stále v ní dominují klasické tužkové baterie, ale narůstá využívání speciálních baterií, včetně knoflíkových. Samostatnou kategorií jsou lithiové baterie, které se používají v noteboocích, tabletech, mobilních telefonech, aku nářadí a stále častěji v i elektromobilitě – aktuálně jde především o baterie z elektrokol. Zásadní boom v množství zpětně odebraných lithiových baterií, které budou směřovat na recyklaci nebo na sekundární využití, se předpokládá během několika let, až budou na konci své životnosti baterie z elektromobilů, jejichž prodeje v současné době razantně rostou.

Přísné normy Evropské unie plníme

Sběr a recyklaci baterií v České republice zajišťují dvě společnosti. Na celkovém množství 2 156 tun vybraných baterií se v roce 2020 z 82 % podílela nezisková společnost ECOBAT, zbývajících 18 % je podíl společnosti REMA Battery. Česká republika i v roce 2020 splnila přísné normy EU, které členským zemím ukládají vytřídit minimálně 45 % baterií. Vloni v Česku účinnost sběru baterií dosáhla 48 %.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz