Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Zoo Liberec a Safari Park Dvůr Králové budou společně zachraňovat zebry bezhřívé. V přírodě i lidské péči takřka vymizely

10.3.2021
LIBEREC/DVŮR KRÁLOVÉ [Zoo Liberec a Safari Park Dvůr Králové]
Autor: Barbara Tesařová, tel: 778 717 788

Ředitelé Zoo Liberec a Safari Parku Dvůr Králové ve středu 10. 3. 2021 podepsali memorandum o spolupráci na společné záchraně ohrožených zeber bezhřívých. Vedle snah o stabilizaci populace v lidské péči se intenzivně zaměří i na ochranu zeber bezhřívých přímo v jejich domovině v Africe. Příběh zeber bezhřívých představí tuto neděli i filmový dokument na ČT2.

„Zebra bezhřívá patří k velmi ohroženým zvířatům. V lidské péči na celém světě jich je něco málo přes čtyřicet a většina jich žije v českých a slovenských zoologických zahradách. Populace v lidské péči přitom stojí na potomcích dvorského chovu,“ říká ředitel dvorského safari parku Přemysl Rabas. „Obrovské úsilí odborníků ze Dvora, Liberce a několika dalších zahrad tuto historickou souvislost jen potvrzuje.“

„Spolupráce mezi Dvorem Králové a Libercem je dlouhodobá. Je úžasné vidět, jakých výsledků již společná snaha dosáhla. Podpis memoranda znamená oficiální start projektu, na jehož konci bychom rádi viděli nejen stabilní populace zeber bezhřívých v zoologických zahradách, ale především v jejich domovské Africe,“ doplňuje ředitel Zoo Liberec David Nejedlo.

Na systematické záchraně zeber bezhřívých pracují safari park a Zoo Liberec společně s dalšími specialisty již několik let. Postupně se podařilo shromáždit chovná zvířata roztroušená po Evropě do perspektivních stád a založit nové chovné skupiny. Na celém světě žije v péči zoologických zahrad 43 zeber bezhřívých. Díky trpělivé snaze a diplomacii českých a slovenských zoologů se v posledních dvou letech podařilo přesunout k potenciálním partnerům 11 zeber a založit chovy v Zoo Plzeň, Zoo Praha, Zoo Košice a Zoo Bojnice. To dává velkou naději do budoucna.

Memorandum zavazuje Zoo Liberec a safari park vedle posilování populací zeber bezhřívých v lidské péči i k intenzivní práci na ochraně zeber bezhřívých přímo v místě jejich původního výskytu, tedy zejména ve východní Ugandě. „Plánujeme finanční, materiální i vědeckou podporu,“ doplňují ředitelé.

Pozoruhodný příběh zeber bezhřívých a snahu dvou českých zahrad o jejich záchranu představí v neděli 14. března v 11:35 hodin na ČT2 rovněž dokument Zebra bez hřívy režiséra Michala Gálika, který za podpory ministerstva životního prostředí produkovala Zoo Liberec. Dokument sleduje vědeckou expedici vedenou libereckým zoologem Lubošem Melicharem, která v roce 2019 v Ugandě potvrdila výskyt zeber bezhřívých nejen v národním parku Kidepo Valley, ale i v rezervaci Pian Upe. Právě tam se nyní napnou ochranářské snahy českých zoologů. „Původně plánovanou projekci s následnou besedou s účastníky expedice zorganizujeme v obou zoologických zahradách ihned, jakmile to epidemiologická situace dovolí,“ dodává režisér Michal Gálik.

Zebry bezhřívé se dříve v relativně hojných počtech vyskytovaly na severu východní Afriky od Keni po Súdán. Odtud ale takřka zcela zmizely, vědci měli povědomí pouze o zhruba 150 zvířatech v národním parku Kidepo Valley v Ugandě. Podle posledních odhadů by v Kidepu v současnosti mohlo být 200 až 300 zvířat a díky českým odborníkům je od roku 2019 potvrzena i další populace v národním parku Pian Upe.

Populace zeber bezhřívých v lidské péči čítá v současnosti 43 zvířat v celkem dvanácti evropských zoologických zahradách. Většina z nich je v České republice. První zebry bezhřívé dovezl do světových zoo někdejší ředitel královédvorského safari parku Josef Vágner ze tří svých legendárních výprav na přelomu 60. a 70. let. Od té doby se ve Dvoře narodilo 157 mláďat, z nichž některá založila chovy v dalších zoo. Postupem let ale chov bez aktivní koordinace upadal a tříštil se. Změnu přinesly právě až společné aktivity českých a slovenských zoologů.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz