Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Hudba bořila předsudky v hlavách středoškoláků – závěry projektu MŮŽEME HRÁT SPOLU

24.8.2020
PRAHA [Fakulta humanitních studií UK]
Autor: Doc. PhDr. Zuzana Jurková, tel: 724104295

Sbližování se prostřednictvím hudby. To bylo hlavním cílem jedinečného projektu MŮŽEME HRÁT SPOLU, který skončil se závěrem školního roku. Během letních měsíců pak proběhlo vyhodnocení workshopů – je zjevné, že mezi středoškoláky zaznamenaly velký ohlas.

O co šlo? O projekt aplikované etnomuzikologie, který probíhal v letech 2018 – 2020 pod vedením Fakulty humanitních studií UK a Pedagogické fakulty UK za finanční podpory TA ČR. Hlavním cílem projektu je uskutečnění středoškolských workshopů s hudebníky z odlišných kultur žijících dlouhodobě v ČR se záměrem vzájemného sblížení se prostřednictvím hudby. Součástí projektu MŮŽEME HRÁT SPOLU, jsou i univerzitní workshopy s lektory z různých kultur.

Hlavní řešitelkou projektu je doc. PhDr. Zuzana Jurková, vedoucí etnomuzikologického programu FHS UK, která přínos workshopů pro studenty středních škol zhodnotila: „Fungovalo to lépe, než jsme čekali. Jako etnomuzikoložka jsem obezřetná k tvrzení, že hudba spojuje národy, případně lidi, protože je často naopak rozděluje. Když se ale zarámuje životním příběhem a pak se do jejího provozování původně „cizí“ lidi opřou, je to skvělý prostředek k boření hranic v našich hlavách. Opět se tak prokázalo, že hudba je – ve své participační podobě – vynikajícím sociálně-homogenizačním médiem, schopným pozitivně působit na současnou fragmentarizovanou společnost.“

Jak workshopy probíhaly?
Šlo o společné muzicírování studentů s hudebníky – tedy ne o zcela běžný formát středoškolského semináře. Během workshopu hudebník studentům přiblížil svůj životní příběh, který posléze propojil s písničkami, jež se s ním studenti učili zpívat a hrát. Velikou odezvu měli například tito hudebníci: Aida Mujačič z Bosny, Srb Boro Prelič, Řek Ioannis Kapnistis, romští muzikanti Jenda Dužda a rodina Fečových či Gambijec Papis Nyass. Přehled lektorů nejdete zde: https://etnomuzikologie.eu/vyzkum/hrajeme-spolu/.

O etnomuzikologickém programu FHS UK:
FHS UK je jediná fakulta v ČR, která nabízí ucelený program na světových univerzitách běžně vyučovaného a populárního oboru etnomuzikologie / hudební antropologie. Studenti si od bakalářského stupně mohou vybrat z pestré nabídky semestrálních i blokových kurzů. V rámci nich je možné nejen nahlédnout do konkrétních „hudebních světů“, ale zejména se seznámit s klíčovými teoretickými koncepty i praktickými aspekty sběru dat prostřednictvím terénního výzkumu a metodami jejich analýzy a interpretace. Student tak získá základní náhled na teorii i praxi etnomuzikologie. Vedle jedno- a dvousemestrálních kurzů se pravidelně konají rovněž kurzy blokové, na jejichž výuce se podílejí významní zahraniční představitelé oboru. Více informací najdete zde: https://etnomuzikologie.eu/


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz