Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Dobrovolníci budou v létě pomáhar s obnovou lesů. Velkým problémen zůstává přemnožená zvěř

2.7.2020
PRAHA [Hnutí DUHA]
Autor: Aleš Miklík, tel: 604 131 131

Třiadvacátý ročník Týdnů pro divočinu, během nichž se dobrovolníci každoročně zapojují do práce na obnově zdravého lesa, harmonické krajiny i vytváření míst pro divočinu, proběhne v letošním roce v osmi turnusech. Více než stovka účastníků se vydá pomáhat přírodě v cenných a chráněných územích napříč Českou republikou od Šumavy až po Bílé Karpaty. [1]

Týdny pro les a divočinu jsou terénní částí kampaně Zachraňme lesy [2], která prosazuje přeměnu odumírajících monokultur na mnohem odolnější druhově i věkově pestré lesy. Obnova lesů na území většiny České republiky není možná bez výrazného snížení okusu a poškozování malých stromků přemnoženou spárkatou zvěří. Zásadní pro růst sazenic mladých buků, habrů či lip je i vytvoření dostatečného zástinu a udržení vody na rozsáhlých holinách vzniklých po rozpadu nepůvodních smrkových monokultur. K vytvoření těchto příznivých podmínek dopomohou takzvané pionýrské dřeviny, mezi které patří například bříza. Právě se síjí břízy a stavbou oplocenek pro ochránění semenáčků budou dobrovolnice a dobrovolníci letos pomáhat nejčastěji.

První z týdnů začíná již tuto sobotu na Strakonicku, kde budou účastníci a účastnice pokračovat v dlouhodobé proměně hospodářského porostu na les s přirozenou skladbou stromů. Jde o jeden z pilotních projektů preventivní "přestavby porostů", která prokazuje, že plošnému odumírání lesů je možné předejít včasnou změnou jejich druhové skladby. Na následujících třech červencových turnusech, které proběhnou ve spolupráci s Městem Albrechtice a se státním podnikem Lesy ČR ve Šluknovském výběžku a v severní části Jeseníků, se dobrovolníci zaměří především na obnovu porostů prostřednictvím síje břízy či podporu zadržení vody v lesích. Během srpna se pak účastníci Týdnů pro les a divočinu vydají chránit semenáčky před okusem spárkatou zvěří na Králický Sněžník, na Šumavě se přičiní při obnově rašelinišť a v bělokarpatském Radějově přispějí k obnově orchidejové louky a ochraně doupných stromů.

Dobrovolníci a dobrovolnice mimo to napnou síly i při likvidaci invazních dřevin, údržbě turistických stezek či mapování výskytu chráněných živočichů. Kromě práce na ně čekají i odborné přednášky, exkurze a další vzdělávací program.

Doposud se v uplynulých dvaceti dvou ročnících Týdnů pro les a divočinu zapojilo do pomoci přírodě již přes 2 150 lidí, kteří dobrovolně celkem odpracovali 77 000 hodin. Týdny pro les a divočinu jsou tak pro stovky lidí synonymem nezapomenutelného pobytu v přírodě, aktivního odpočinku a pomoci divočině, lesu a krajině.

Již přes 66 000 lidí se přitom připojilo k výzvě Zachraňme lesy, která požaduje, aby se naši zastupitelé v mysliveckém i lesním zákoně zasadili o stabilnější a pestřejší lesy: především zvýšením podílu listnatých dřevin, omezením holosečí či zabráněním okusu mladých semenáčků přemnoženou zvěří.

Kateřina Mášová, koordinátorka Týdnů pro les a divočinu řekla:
"Zájem o účast na Týdnech letos ještě o poznání víc než v předchozích letech převyšuje kapacitu, kterou v rámci již osmi turnusů máme. Aktuální situace našich lesů v kombinaci s koronavirovou krizí motivuje stále více osob zaměřit se na lokální problémy. A nejde jen o studenty. Týdnů se každoročně účastní také pracující lidé různého věku i životních zkušeností, kteří se rozhodli strávit aktivní dovolenou ochranou přírody."

Jan Skalík, vedoucí programu Krajina, Hnutí DUHA vysvětluje:
"Práce tisíců lidí v českých lesích může přijít nazmar a my všichni se ještě dlouho můžeme dívat jen na pusté holoseče. Aby se to nestalo, je třeba, aby naši poslanci a poslankyně zajistili kontrolu počtů přemnožené zvěře, která malé semenáčky a sazenice decimuje."


Kontakty:
Kateřina Mášová, koordinátorka Týdnů pro les a divočinu, 776 816 228, tydnyprodivocinu@hnutiduha.cz
Jan Skalík, vedoucí programu Krajina, 608 283 530, jan.skalik@hnutiduha.cz
Aleš Miklík, média a komunikace, 604 131 131, ales.miklik@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] Termíny Týdnů pro les a divočinu:
4. 7. - 11. 7. 2020 Kaletice, Strakonicko
11. 7. - 18. 7. 2020 Rumburk, Ústecký kraj
18. 7. - 25. 7. 2020 Město Albrechtice, Moravskoslezský kraj
25. 7. - 1. 8. 2020 Město Albrechtice, Moravskoslezský kraj
1. 8. - 8. 8. 2020 Králický Sněžník, CHKO Jeseníky
15. 8. - 22. 8. 2020 Stožecko, Volarsko, Šumava
22. 8. - 29. 8. 2020 Radějov, Bílé Karpaty
24. 8. - 31. 8. 2020 Osoblažsko, Moravskoslezský kraj
Podrobnosti zde: www.zachranmelesy.cz/tydny-pro-les

[2] Více informací o výzvě Zachraňme lesy na www.zachranmelesy.cz
Týdny pro les a divočinu jsou v roce 2020 podpořeny Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí, Pardubickým krajem a dárci Hnutí DUHA.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz