Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Kočka divoká osídlila Doupovské hory

10.3.2020
Březenec [Rys ostrovid z.ú.]
Autor: Jiří Sochor - Rys Ostrovid z.ú., tel: 603906282

Po nedávné zprávě ze Šumavy o počtu rysů, je tu další dobrá zpráva. Domněnky se mění v realitu, Kočka divoká trvale osídlila vojenský újezd Hradiště v Doupovských horách.
Kočka divoká společně s rysem jsou jediní zástupci kočkovitých šelem v České republice. Její novodobý výskyt byl do nedávna pouze sporadický, a to převážně v oblasti Šumavy a Beskyd.
Tento fakt je minulostí. V posledních dnech byla zaznamenána ve vojenském prostoru Hradiště již čtvrtá lokalita, kde byla na fotopast tato šelma zachycena. Poslední záběry z fotopastí jsou navíc velmi zdařilé a zcela výjimečné.
V tuto chvíli probíhá kočičí říje, jedinci vykazují zvýšený pohyb i mimo své domovské okrsky. Zejména kocouři se potulují daleko za hranicí svého teritoria. Na jedné z lokalit bylo fotopastí v posledních dnech prokázáno, že se zde střídavě vyskytuje samec i samice, což je do budoucna pozitivní zpráva.
Od léta bylo v tomto prostoru, který spravují Vojenské lesy ČR, vyfoceno 5 různých jedinců, další pozorování hlásí samotní pracovníci VLS. Vzhledem k tomuto počtu lze odhadovat, že by oblast mohlo obývat 10 – 20 jedinců.
Tento objev mohl být proveden jen díky cílenému monitoringu možného výskytu kočkovitých šelem, který provádějí Vojenské lesy ČR od roku 2019 a smluvně jej zajišťuje Jiří Sochor z organizace RYS OSTROVID z.ú.
První indicie o možném výskytu v této oblasti však sahají již do roku 2013, kdy byl nalezen uhynulý jedinec, který zřejmě vykazoval znaky Kočky divoké. Bohužel nejsou zprávy, zda byla provedena druhová analýza.
Na základě zjištěných skutečností, proběhla informativní schůzka zástupců VLS z divize Karlovy Vary a organizací zajišťující monitoring. Byl zde dohodnut další postup monitoringu Kočky divoké a prezentace výskytu pro ostatní zaměstnance vojenského újezdu Hradiště.
Výskyt Kočky divoké ve vojenském újezdu Hradiště potvrzuje unikátnost a vyjímečnost této krajiny.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz