Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Kam s bioodpadem? Do Rapotína. Promění jej tam v čistou energii

24.1.2020
Rapotín [EFC Rapotín]
Autor: Martin Kulhánek

Energii až pro 80 tisíc domácností je možné vyrobit ze zhruba 1,8 milionu tun biologicky rozložitelného odpadu, které se každoročně v České republice vyvezou na skládky. Jako jedni z mála u nás to umí v Energetickém recyklačním centru (ECR) v Rapotíně, kde se zbytky ze supermarketů, od potravinářských společností a z dalších zdrojů mění na mimořádně kvalitní bioplyn. Na produkci čisté energie nezatěžující životní prostředí navíc budou navazovat další unikátní ekologické projekty.

“Náš tým se podílí na neustálém zdokonalování energetického využití odpadu. Cílem je vývoj a prosazení technologií, kterými budeme šetrně a efektivně zpracovávat nejen biologické zbytky, ale i plasty a další druhy odpadu,” říká Petr Štěrba, ředitel ECR Rapotín. Centrum je v současné době schopné přetvořit na plyn 30 000 tun bioodpadu ročně, což se rovná teplu a světlu pro 2 000 domovů.

Odpad mohou vozit všichni

Velkou výhodou rapotínské bioplynové stanice, vytápějící už dnes část obce, je možnost zpracování odpadů i s jejich obaly. “Zařízení je schopné oddělit plasty a další nerozložitelné části obalů od jejich obsahu, díky čemuž odpadá vybalování zbytků potravin náročné na čas i lidskou sílu,” vysvětluje manažer projektu Pavel Bureš. Jak doplnil, při výrobě bioplynu nepřijdou vniveč ani další vznikající komodity. “Budujeme sušárnu, v níž využijeme horký vzduch unikající jinak zbytečně do okolí, zbytky z fermentace jsou zase výborným certifikovaným hnojivem využitelným v zemědělství.” V Rapotíně plánují také stavbu vyhřívaných skleníků pro pěstování rostlin a další novinky k co nejdokonalejšímu zužitkování všech možností, které nejmodernější bioplynová stanice nabízí.

Za investicí do výroby bioplynu a následně i biometanu z odpadů stojí společnost Energy financial group (EFG). Má několik dceřiných firem, které zajišťují efektivní svoz materiálu, jeho zpracování a následné získávání i distribuci plynu. "Rozložitelný odpad k nám mohou vozit města, obce, organizace i firmy. Vždy je to vyjde levněji než skládkování," upozorňuje Pavel Bureš.

V České republice ročně vyprodukujeme přes 5 milionů tun komunálního odpadu, až ze dvou pětin biologicky rozložitelného. Energeticky z tohoto množství využijeme pouze 12 %, okolní země EU přitom běžně zpracovávají až 30 % komunálního odpadu.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz