Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Správa KRNAP letos zpracovala 52 000 m3 kůrovcem napadeného dřeva

9.12.2019
VRCHLABÍ [Správa KRNAP]
Autor: Radek Drahný, tel: 737 209 900

Situace s přemnožením lýkožrouta smrkového není v českých lesích jednoduchá. Nejinak je tomu i v lesích na území Krkonošského národního parku. Letos jsme byli nuceni zpracovat rekordní objem kůrovcem napadeného dřeva – více než 52 000 m3. Díky maximálnímu nasazení krkonošských lesníků se však daří masivní šíření kůrovce brzdit.

„Od roku 1994 se jedná o nejvyšší objem kůrovcových těžeb. Vysoké objemy jsme měli v letech 2008–2010 jako následek orkánů Kyrill a Emma. Tehdy to bylo ročně cca 27 000 m3,“ říká Václav Jansa, vedoucí odboru péče o národní park. „I přestože se letos jedná o nejvyšší objem zpracovaného kůrovcového dřeva za poslední léta, tak je ve skutečnosti relativně nízký, protože díky intenzivní péči a houževnaté práci krkonošských lesníků se podařilo šíření kůrovce účinně brzdit,“ dodal. Současnou situaci nám samozřejmě neulehčuje ekonomická situace na trhu se dřevem a nedostatek těžebních kapacit.

Správa KRNAP letos plánovala v krkonošských lesích vytěžit 80 574 m3. Vývoj kůrovcových těžeb a špatný odbyt dřevní hmoty nás přiměl k téměř absolutnímu zastavení plánovaných úmyslných těžeb, zaměřených na přeměnu lesních porostů, a k soustředění veškerých dostupných kapacit na omezení šíření kůrovce. Prakticky zasahujeme jen v lokalitách, kde to ukládá lesní zákon a kde hrozí masivní šíření kůrovce. V protikladu k této intenzivní lesnické činnosti stojí bezzásahové lokality, jako například Obří důl nebo prameny Mumlavy, kde přírodě ponecháváme volnou ruku, aby si se současnou situací poradila sama.

Celkovou situaci neulehčuje ani bezmála kritická výkupní cena dřeva. Jestliže průměrné zpeněžení v roce 2017 bylo 1 513 Kč za m3, pak v roce 2018 kleslo na 1 223 Kč a odhad letošního roku je na pouhých 700 Kč za m3. K přibližování jsou přitom používány nákladné šetrné technologie, prudce vzrůstá zejména podíl lanovkového přibližování. V důsledku toho je po odečtení nákladů na těžbu v současné době ztráta na jednom m3 přibližně 400 Kč.

Již nyní se lesníci připravují na příští rok, protože lze očekávat, že se situace výrazně nezlepší a nutnost zasahovat proti kůrovci bude stejně aktuální jako letos.

Tabulka s vývojem těžeb za posledních 25 let na https://www.krnap.cz/aktuality/tz-sprava-krnap-letos-zpracovala-52-000-m3-kurovcem-napadeneho-dreva/

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz