Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Jan Nezhyba, garant pro životní prostředí: Nová spalovna nebezpečných odpadů v Ostravě budí emoce

7.2.2019
HAVÍŘOV [Pirátská strana]

Avizovaný a momentálně schvalovaný záměr společnosti SUEZ na novou spalovnu nebezpečných odpadů v Ostravě jitří vášně a budí obavy. Každý nový zdroj znečištění, který má v Ostravě vzniknout, přivádí lidi skoro k šílenství. Každý, kdo alespoň rámcově sleduje situaci na Ostravsko-Karvinsku, musí toto znepokojení chápat.

Podle vyjádření zastánců spalovny by člověk mohl nabýt dojmu, že se z nové technologie bude linout jen cukrová vata či odér beskydských vrcholů. Opak je samozřejmě pravda. Je třeba si uvědomit, že každý nový zdroj, byť sebevíce sofistikovaně řešený, je něčím navíc. Vznik nového zařízení, které by nahrazovalo technologii starou a přinášelo by razantní zlepšení, by bylo něčím odlišným. V případě nové spalovny se však o razantním zlepšení nedá hovořit ani s nadsázkou. Nová spalovna totiž přibude ke stávajícímu provozu a svými emisemi se v podstatě vyrovná provozu původnímu.

S ohledem na provoz původního zařízení je zřejmé, že jeho dosavadní kapacita nebyla v posledních letech zcela naplněna. Totéž platí pro nemocniční odpady. Pro tyto odpady existují moderní nespalovací technologie, které jsou pro životní prostředí daleko šetrnější. Můžeme směle tvrdit, že současná kapacita zařízení je dnes pro potřeby kraje naprosto dostačují i s ohledem na jeho produkci nebezpečných odpadů vyžadujících termickou resorpci. Původní zařízení by si spíše zasloužilo modernizaci takovou, aby při své současné kapacitě ve všech ohledech obtěžovalo a ohrožovalo okolí co nejméně.

Zpracovávat odpady z jiných krajů je to poslední, co Moravskoslezský kraj potřebuje. Místním obyvatelům z takových činností zůstanou jen emisemi zabarvené oči pro pláč.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz