Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Pasivní domy – lék na oteplování planety/ Mezinárodní dny pasivních domů 9. - 11. 11. 2018

2.11.2018
Plzeň [ENVIC, občanské sdružení]
Autor: Václav Šváb, tel: 734 552 334

V pasivním domě stlačujeme spotřebu energie na úplné minimum. A ukazuje se, že méně je více – kromě nízkých účtů za energie máme v domě lepší komfort, lépe zvládneme skoky v cenách energie i třeba výpadky elektřiny. Ale prahem našich dveří to nekončí – čím méně energie v domech spotřebováváme, tím méně se bude oteplovat celá planeta.
Možnost vidět pasivní domy na vlastní oči přináší Mezinárodní dny pasivních domů 9. – 11. 11. 2018.

V pasivním domě stlačujeme spotřebu energie na úplné minimum. A ukazuje se, že méně je více – kromě nízkých účtů za energie máme v domě lepší komfort, lépe zvládneme skoky v cenách energie i třeba výpadky elektřiny. Ale prahem našich dveří to nekončí – čím méně energie v domech spotřebováváme, tím méně se bude oteplovat celá planeta.
Možnost vidět pasivní domy na vlastní oči přináší Mezinárodní dny pasivních domů 9. – 11. 11. 2018. Od pasivního k nulovému domu
Základem pasivního domu je využít maximum energie ze slunce, tepla z provozu domácnosti a dokonce i tepla vydaného obyvateli domu. A všechnu tuto energii udržet co nejdéle v domě a použít ji k vytápění domu. I na ohřevu vody na sprchování se velkou měrou podílí slunce nebo teplo získané třeba ze vzduchu tepelným čerpadlem. Na elektřinu ze sítě (nebo plyn) zbývá pak co nejmenší podíl a to je přesně to, co chceme – pokrýt co nejvíce spotřeby energie ze slunce, vzduchu atd. a být tak maximálně energeticky soběstační a nepřispívat k oteplování Země.
Pokud dům v průběhu roku vyrobí (většinou fotovoltaikou) a „pošle“ do sítě stejné množství elektřiny jako ze sítě odebere, bude se jednat o dům energeticky nulový. Ten bude připraven na připojení k chytré síti (Smart grid), jejíž akumulaci elektřiny bude využívat.

Pasivní dům energeticky soběstačný?
Pasivní dům je první, nulový dům s akumulátory elektřiny pak druhý krok k energetické soběstačnosti. Při výpadku elektřiny zajistí základní provoz domu elektřina z fotovoltaiky a baterií – i v mrazech při tomto nouzovém provozu klesne teplota v domě o pouhý 1°C za den!
Pokud budeme mít v domě kotel nebo krb na dřevo, tak ještě výrazně prodloužíme dobu, kdy se obejdeme bez elektřiny ze sítě.

Návštěvy pasivních domů i ukázek stavění
„O víkendu 10. a 11. 11. 2018 se otevírají dveře pasivních domů po celém světě. My spoluorganizujeme doprovodné akce v Plzeňském a Středočeském kraji“, zve energetický specialista Václav Šváb z plzeňského ENVICu. Na sobotu 11. 11. je připravena praktická ukázka stavby pasivního domu v Čakovicích a v neděli 12. 11. ukázka v Předenicích (Plzeň-jih). K vidění bude pasivní dům před dokončením, ale hlavně ukázka zdění z vápenopískových cihel, tzv. předsazená montáž okna, lepení zateplení zcela bez kotev a montáž rozvodů vzduchu od větrací jednotky. Energetický specialista poradí se stavbou i rekonstrukcí a energetickou koncepcí domu, zástupci Státního fondu životního prostředí vysvětlí jak na dotaci Nová zelená úsporám a k dispozici budou též odborníci na stavební materiály, okna i větrací jednotky pro pasivní domy.
„V Předenicích bude možné navštívit 7 let obydlený pasivní dům i dům těsně před dokončením – jeden je moderní „kostka“, druhý klasický se sedlovou střechou, takže si vybere každý“, uzavírá pozvánku Václav Šváb.

Více informací: Václav Šváb, vaclav.svab@envic.cz, tel.: 734 552 334
Program Mezinárodních dnů pasivních domů – Plzeňský kraj a Středočeský kraj:
www.envic-sdruzeni.cz
Celá ČR – Centrum pasivního domu: www.pasivnidomy.cz, Svět: www.passivhausprojekte.de

Program – Plzeňský kraj a Středočeský kraj

Sobota 10. 11. 2018, 9:00 – 11:00, Dolní Počernice
Prohlídka pasivního domu před dokončením a nastěhováním

Sobota 10. 11. 2018, 13:00 - 16:00, Čakovice, na stavbě pasivního domu
Představení pasivních domů, praktická ukázka ručního zdění pasivního domu, předsazená montáž oken, celoplošné lepení zateplení, ukázka rozvodů vzduchu od větrací jednotky
Poradna odborníků: stavba, vytápění, větrání, energetika domu, dotace Nová zelená úsporám

Neděle 11. 11. 2018, 13:00 – 14:00, Předenice 1
Prohlídka pasivního domu již několik let obydleného

Neděle 11. 11. 2018, 14:00 - 17:00, Předenice 2, na stavbě pasivního domu
Představení pasivních domů, praktická ukázka ručního zdění pasivního domu, předsazená montáž oken, celoplošné lepení zateplení, ukázka rozvodů vzduchu od větrací jednotky
Poradna odborníků: stavba, vytápění, větrání, energetika domu, dotace Nová zelená úsporám

GPS souřadnice všech míst jsou na webu: www.envic-sdruzeni.cz

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz