Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

V Německu demonstruje 50 tisíc lidí proti kácení lesa a těžbě uhlí. Připojila se i výprava z ČR

6.10.2018
PRAHA/HAMBACH [Hnutí DUHA, Greenpeace ČR a Limity jsme my]
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279

Právě teď probíhá zatím největší demonstrace za zachování Hambašského lesa u Kolína nad Rýnem. Na pole poblíž ohroženého lesa dorazilo již 50 tisíc lidí [1], aby odmítli zničení 12 000 let starého lesa kvůli rozšíření povrchového velkolomu na hnědé uhlí, který provozuje firma RWE. Do demonstrace, která se stala největším shromážděním proti uhlí v německé historii, se zapojila i skupina lidí z České republiky.

Účastnice a účastníci demonstrace zároveň slaví významný úspěch, kterým je včerejší rozhodnutí soudu v Münsteru. Ten vyhověl žádosti ekologické organizace BUND (Friends of the Earth Germany) a předběžným opatřením zakázal kácení lesa [2]. Kácení - navazující na vyklizení stromových příbytků ochránkyň a ochránců lesa - přitom mělo začít již 14. října. Jestli ke zničení lesa a vytěžení uhlí dojde, rozhodně soud v hlavním přelíčení.

Kampaň za záchranu Hambašského lesa a ukončení těžby a spalování uhlí probíhá i přímo v ČR. Ve středu 3. října spustilo Greenpeace ČR s podporou Hnutí DUHA a iniciativy Limity jsme my českou verzi mezinárodní petice - www.hambach.cz. Jen v Německu během necelých dvou týdnů podepsalo tuto výzvu vládě k zastavení plánů na destrukci Hambašského lesa přes 750 tisíc lidí, nyní se přidávají desítky tisíc lidí z dalších států Evropské unie. České podpisy, kterých je nyní - po pouhých třech dnech kampaně - již téměř 5 000, doručí ekologické organizace německému velvyslanci za několik týdnů.

Ve čtvrtek 4. října se před německou ambasádou v Praze - která právě hostila zahraniční delegace na oslavách Dne německé jednoty - sešli lidé na demonstraci "Nahlas pro Hambach" [3]. Tiskový mluvčí ambasády přislíbil informovat kancléřku Angelu Merkelovou a zařídit jednání ekologických organizací s velvyslancem. Jednu demonstraci již před ambasádou dříve uspořádaly iniciativy Limity jsme my a Kolektiv 115 v okamžiku, kdy policie začala vyklízet protestní vesnice v srdci lesa [4]. Podobné akce se konají v dalších evropských i zámořských státech - ve čtvrtek například v australském Melbourne [5].

Ekologické organizace upozorňují, že prales je starý 12 tisíc let a je domovem mnoha chráněných druhů rostlin a živočichů. Dřívější těžbě uhlí navíc už padla za oběť většina jeho původní plochy. Hambacher Forst je tedy také symbolem občanských protestů proti bezohlednému ničení krajiny kvůli těžbě hnědého uhlí [6]. Nejde však jen o ničení vzácné přírody, ale také o to, že těžba a pálení uhlí produkuje znečištění ovzduší a emise skleníkových plynů, které jsou hlavní příčinou změny klimatu přinášející sucha a extrémní vedra. Vzhledem k obřím vývozům elektřiny z Německa a rychlému růstu výroby z obnovitelných zdrojů není rozšiřování uhelných dolů potřeba. Jde jen o výnosný byznys. Poté, co les začala vyklízet policie, podpora pro jeho záchranu neustále narůstá, zatímco akcie RWE klesají [7].

Jiří Koželouh z Hnutí DUHA, který je právě s kolegyněmi a kolegy na místě demonstrace, řekl:
"V Hambašském lese těžaři uhlí jasně ukazují, že jim jde jen o zisky a na zdraví lidí a budoucnost našich dětí se neohlížejí. Avšak tady na místě největší demonstrace proti uhlí v německé historii, uprostřed tisíců lidí sálajících pozitivní energii a odhodlání prosadit čistou ekonomiku a nedovolit zbytečné ničení lesa, tady cítíme obrovskou naději, že bezohlednost prohraje. Je nám ctí být dnes tady. Veliká demonstrace je dosavadní vrchol úžasné vlny občanských aktivit - od blokády lesa, přes masové demonstrace až po protesty před německými ambasádami v zahraničí. Veřejnost v Německu i u nás je jasně na straně čistých zdrojů energie a nesouhlasí s rozšiřováním těžby uhlí."

Lukáš Hrábek z Greenpeace ČR řekl:
"Hambašský les je starý 12 tisíc let a po včerejším rozhodnutí německého soudu dostal další rok k dobru. Ještě ale není zdaleka vyhráno. Němečtí politici se k záchraně lesa zatím staví rezervovaně, a proto masivní protesty i petice pokračují."

Lucie Páchová z hnutí Limity jsme my dodává:
"Dnešek je dnem radosti, prosadit bezodkladný konec těžby uhlí v Německu i České republice dá ale ještě mnoho práce. Zastavit kácení lesa je jedna věc, skončit by měl ale především důl Hambach jako takový a s ním nedaleká elektrárna Neurath, která dál vypouští skleníkové plyny do ovzduší. Také proto hodláme v co největším počtu podpořit další demonstrace a akce občanské neposlušnosti - během tohoto víkendu i velkých blokád "Ende Gelände" na konci října."


Kontakty:
Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz, 723 559 495
Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR, 734 620 844 jan.rovensky@greenpeace.org,
Robin Kvapil, mediální koordinátor energetické kampaně Greenpeace ČR, 731 543 389, robin.kvapil@greenpeace.org
Limity jsme my, mediální telefon +420 737 863 097

Poznámky pro editory:
[1] https://twitter.com/bund_net/status/1048547009773391874
[2] http://denikreferendum.cz/clanek/28400-velke-vitezstvi-ochrancu-prirody-kaceni-hambasskeho-lesa-zastavil-soud
[3] https://www.tyden.cz/rubriky/domaci/hambi-bleibt-protest-u-ambasady-nemecka-proti-kaceni-lesa_498422.html
[4] http://a2larm.cz/2018/09/fotoreport-solidarni-demonstrace-za-hambassky-prales/
[5] https://twitter.com/FoEAustralia/status/1048006859364294656
[6] https://hambachforest.org/squat/background/the-forest/
[7] Ekonomická analýza: https://sandbag.org.uk/2018/09/24/rwe-and-the-hambach-protests-why-should-investors-be-worried/

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz