Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Brno schválilo odsun nádraží s výstavbou podzemní dráhy, ale akceptuje i nádraží pod Petrovem

28.2.2018
[Děti Země]

Tisková zpráva NESEHNUTÍ, aliance Občané pro nádraží v centru a občanské koalice Nádraží v centru

V úterý 27. února 2018 se na mimořádném jednání zastupitelstva Statutárního města Brna odhlasovalo, že se doporučuje realizovat odsun nádraží ve variantě Ac s podmínkou souběžné výstavby podzemního diametru z veřejných peněz státu. Současně Brno akceptuje i variantu B1b s nádražím v centru pod Petrovem. Podle občanských iniciativ je tak nádraží v centru stále ve hře pro rozhodování vlády, neboť podzemní diametr je zatím nepřipravená a drahá stavba.

„Občanské iniciativy s desítkami nezávislých odborníků a odbornic svou snahu za prosazení nádraží v centru Brna nyní přesouvají na úroveň vlády. Studie proveditelnosti prokázala, že varianta pod Petrovem je technicky realizovatelná a dopravně i ekonomicky pro Brno a stát výhodnější. Současně má vysokou podporu veřejnosti,“ připomíná Miroslav Patrik z aliance Občané pro nádraží v centru.

Podle něj rozhodnutí zastupitelstva zvyšuje šanci na to, aby vláda podpořila nádraží v centru.

„Během dvouměsíční kampaně jsme aktivizovali veřejnost, ta od nás dostala informační letáky a plakáty nebo mohla primátorovi Brna poslat pohlednici. Prostřednictvím jednoduchého formuláře mohl každý z našich stránek www.nadrazivcentru.cz odeslat výzvu všem zastupitelům a zastupitelkám Brna, aby hlasovali pro nádraží v centru,“ shrnuje aktivity pro nádraží v centru Hana Chalupská z NESEHNUTÍ. Internetový formulář podle ní využilo více než 400 lidí a primátor dostával pohlednice nejen z Brna, ale také z okolí Poličky, z Uherského Brodu či z Ostopovic.

Občanské iniciativy a nezávislí odborníci a odbornice prosazují modernizaci železničního uzlu Brno s nádražím v centru od roku 2000. Intenzivně pak od roku 2004, kdy v říjnu proběhlo první místní referendum. Během referenda v roce 2004 se vyjádřilo pro nádraží v centru víc jak 80 % hlasujících (67,4 tisíc lidí), v říjnu 2016 asi 59,2 tisíc lidí.

Při jednání zastupitelstva 27. února vystoupilo se svými argumenty na podporu nádraží v centru 24 osob a na podporu odsunu nádraží 9 osob. Těsně před jednáním zastupitelstva apelovaly na radnici dvě odborné platformy – skupina 18 architektů a architektek kolem architekta Jana Sapáka a skupina 29 mladých brněnských architektů a architektek z okruhu Galerie Architektury Brno.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz