Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

V Lužických horách se pravděpodobně pohybují vlci. Ochránci přírody s napětím očekávají výsledky DNA analýzy. A připravují besedu pro veřejnost

26.1.2018
JABLONNÉ V PODJEŠTĚDÍ [Hnutí DUHA]
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279

Lužické hory mohou být dalším územím severních Čech, kde se usadili vlci. Dobrovolníci Vlčích hlídek monitorují výskyt velkých šelem v Lužických horách od roku 2016. První důkazy o možném pohybu vlků v této chráněné krajinné oblasti získali letos v první polovině ledna v podobě stopních drah či stržené kořisti. Povedlo se také ve stopní dráze odebrat vzorek trusu psovité šelmy. Analýzou DNA by mělo být potvrzeno, zda se skutečně jedná o vlka.

Věrohodné důkazy o výskytu vlků v severních Čechách aktuálně evidují odborníci z Hnutí DUHA za přispění dobrovolníků Vlčích hlídek na Dokesku, ve Šluknovském výběžku, v Jizerských a Krušných horách.

Hnutí DUHA ve spolupráci s místními partnery připravilo pro zájemce o návrat vlků do Lužických hor besedu. Uskuteční se ve středu 31. ledna od 18 hodin v Novém Boru, v Navrátilově sále na adrese T. G. Masaryka 45. Zájemci se také dozví podrobné informace o Vlčích hlídkách na severu Čech.

V České republice po mnoha desetiletích opět žijí vlci a pravidelně přivádějí na svět potomky. Jak dokazuje nedávno zveřejněná studie [1], stáváme se dokonce křižovatkou několika evropských populací této psovité šelmy. Návrat vlků velmi pozitivně ovlivňuje zdraví českých lesů, protože vlci pomáhají regulovat velmi přemnožené kopytníky - srnce, jeleny nebo divoká prasata.

Předsudky a malá informovanost o návratu vlků a jejich způsobu života mohou vést ke konfliktům s chovateli hospodářských zvířat, na jejichž nezabezpečená stáda mohou vlci zaútočit. Právě sdílením informací o výskytu vlků s ochránci přírody, myslivci, lesníky a chovateli můžeme těmto konfliktům předejít [2]. Navíc k preventivní ochraně stád mohou chovatelé využít dotací z Operačního programu životní prostředí [3].

Jan Šmíd, dobrovolník Vlčích hlídek z Nového Boru, k vzácnému nálezu řekl:
"O vlky se dlouhodobě zajímám a jejich výskyt na severu Čech se zaujetím sleduji. Při pravidelném výběhu na jeden z kopců Lužických hor jsem ve sněhu objevil nečekané stopy a celé stopní dráhy, které svým tvarem a chováním odpovídaly vlkovi. O kus dál jsem narazil na ležovisko, kde se vlci zdržovali. Pokud tady vlci přespali, musím někde v okolí najít i nějaký trus, napadlo mě."

Martin Waldhauser, zoolog Správy CHKO Lužické hory, řekl:
"Poslední informace od Jana Šmída znějí věrohodně a zapadají do série několika podobných zpráv o pozorování vlků v severních Čechách během posledních let. Jsme velmi zvědaví na výsledky genetické analýzy trusu."

Radek Kříček, koordinátor Vlčích hlídek v severních Čechách, řekl:
"Lužické hory se díky své poloze mezi německou populací vlka a Podbezdězím nabízejí jako další možná oblast trvalého výskytu této šelmy. Vlkům zde budou vyhovovat i rozsáhlé zachovalé lesy a hojnost přirozené potravy. Držme proto jejich návratu palce!"


Kontakty:
Radek Kříček, koordinátor Vlčích hlídek, Hnutí DUHA Olomouc, 723 435 156, radek.kricek@hnutiduha.cz
Martin Waldhauser, zoolog Správy CHKO Lužické hory, 487 762 356, martin.waldhauser@nature.cz

Poznámky:
[1] www.selmy.cz/clanky/vlci-z-ruznych-populaci-se-potkavaji-na-geneticke-krizovatce-stredni-evropy/
[2] www.selmy.cz/clanky/u-sternberka-se-potuloval-vlk-pristihla-ho-fotopast-myslivce/
[3] www.selmy.cz/clanky/dalsi-vyzva-chovatele-mohou-ziskat-dotaci-na-ochranu-stad-pred-velkymi-selmami/

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz