Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Hoj, ty Štědrý večere!

21.12.2017
PRAHA [Komora veterinárních lékařů ]
Autor: Josef DubenKomora veterinárních lékařů přeje ústy svého prezidenta Karla Daniela radostné a „welfare“ Vánoce! Welfare, neboli pohodu, nejen zvířatům, ale i lidem, nebo naopak.

Pohodu zvířata zažívala v dávné minulosti zcela jistě v Ráji, zřejmě proto, že těch prvních lidí opravdu nebylo mnoho. Ale doložitelně se zvířatům domácím i hospodářským dařilo dobře i před zhruba dvěma tisíci lety v betlémské jeskyni. Byla zde v blízkosti člověka, a dokonce v blízkosti Syna božího, tak jistě i proto. Kéž by se mohla cítit v pohodě i zvířata, která se pohybují kolem nás, okolo štědrovečerního stolu, pod ním, ale i ve chlévech.

Existuje dnes celá řada předpisů, jako zákon na ochranu zvířat proti týrání, veterinární zákon a řada vyhlášek, jejichž smyslem je usměrňovat chov a držení zvířat tak, aby minimálně nebyla týrána, ideálně však, aby se jim dařilo dobře. Bez empatie a ohleduplnosti ke zvířatům jsou však všechny předpisy málo platné.

Podle praktických veterinárních lékařů je hlavní mít na paměti, že každé zvíře je živý tvor, který má specifické požadavky na krmení i ustájení (ubytování), nemá rád změny, a nesnáší příliš rychlé pohyby a příliš hlasité zvuky, natož dělbuchy a ohňostroje. Jenže právě o Vánocích či při oslavách konce roku hrozí zvířatům četná rizika. Mnozí to myslí dobře, chtějí zvířeti „přilepšit“ a dát mu ochutnat ze slavnostních pokrmů, jenže právě tím ho ohrozí. Taková čokoláda je v podstatě pro zvířata jedovatá, a nevhodné je i všechno kořeněné nebo slané. A o hluku ve městech či ve vesnicích, který provází ohňostroje oficiální či soukromě pyrotechnické, ani nemluvě. Pes se může vylekat a zaběhnout se, ale totéž hrozí i kočce.

Hoj, ty Štědrý večere, píše Erben ve vánoční baladě, kde mimo jiné doporučuje zvířatům přiměřenou stravu:... „ kravám po výslužce, kohoutovi česneku, hrachu jeho družce...“

Takže přiměřeně, rozumně a střídmě... A to se hodí jak pro zvířata, tak pro jejich lidi.

Josef Duben, PR KVL

Kontakt pro mediální vyjádření:

MVDr. Karel Daniel
Prezident KVL ČR
603 305 047
daniel.karel@gmail.com

Josef Duben
PR KVL ČR
602 172 954
dubenjsf@gmail.com


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz