Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Nová studie: Evropa může recyklovat dvě třetiny plastových obalů. Politici však nesmí podléhat průmyslové lobby

20.12.2017
PRAHA [Hnutí DUHA]
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279

Podle nové studie Asociace plastového recyklačního průmyslu v Evropě [1] je možné do roku 2025 v EU recyklovat až 65% plastových obalů. Vyšší recyklace plastů by přitom byla ekonomicky, ekologicky i sociálně výhodná. Recyklace plastů je v Evropě po omezení dovozů odpadů do Číny v krizi, v Evropské unii totiž není dostatek recyklačních zařízení.

Česká republika patří v EU dlouhodobě mezi státy nejlépe recyklující plastové obaly. Příznivou statistiku však ovlivňuje výroba paliv z plastů, která se nesmyslně započítává do recyklace. ČR vytvořila v roce 2016 více než 236 tisíc tun plastových obalů, z toho recyklací prošlo jen necelých 60% [2]. Zbylých asi 100 tisíc tun, tedy deset tisíc popelářských aut plných plastů, končí každoročně na skládkách nebo ve spalovnách.

Recyklovat do roku 2025 až 65% plastových obalů podle uvedené studie je u nás při aktuální míře jejich recyklace snazší než jinde v EU. Politici však musí mít zájem omezit plýtvání plastovými obaly. Prvním krokem je zvýšit povinnou míru recyklace plastových obalů stanovenou zákonem o obalech. Jeho letos schválená novela stanovila závazný cíl na léta 2016 až 2019 na pouhých 45 % [3]. Přitom už od roku 2008 recyklujeme ve skutečnosti víc než polovinu plastových obalů. V roce 2016 jsme recyklovali bezmála 60% [2]. Zvýšením minimální hranice povinné recyklace se do recyklačního průmyslu dostane víc peněz, což zlepší technologie dotřiďování a podpoří obecní rozpočty.

Dalším krokem ke zvýšení recyklace plastových obalů a k omezení jejich skládkování je tzv. ekodesign. Není možné zvyšovat recyklaci, vyrábí-li průmysl nadále množství nerecyklovatelných obalů. Systém Eko-kom, který za firmy zajišťuje třídění a recyklaci jejich obalů, by jim měl stanovit poplatky za účast v systému podle recyklovatelnosti použitých obalů. Například italská společnost CONAI, obdoba českého Eko-komu, vyžaduje vyšší poplatky za nerecyklovatelné obaly než za snadno recyklovatelné [4].

Stát se musí přestat tvářit, že se ho krize odbytu plastových odpadů netýká. Programové prohlášení vlády Andreje Babiše plánuje nižší sazbu daně z DPH pro točené pivo, ale nižší sazbu z DPH by spíše potřebovaly výrobky vyrobené z odpadů - recykláty, zejména, když vládní prohlášení zároveň plánuje pomocí nového zákona o odpadech přesměrovat odpady ze skládek do recyklace [5]. Také ve veřejných zakázkách musí stát zvýhodňovat výrobky vyrobené z odpadů. Tím může stát konkrétně podpořit recyklaci a recyklační průmysl.

Evropští politici v pondělí rozhodli, že většina odpadů bude v EU recyklována [6]. Týká se to i plastů. Mikroplasty - drobné kousky plastů - už zamořily oceány, půdu, vodní zdroje a objevují se už i v potravinách. Politici musí začít jednat.

Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA, řekl:
"Deset tisíc popelářských vozů plných nevyužitých plastů končí každoročně na skládkách a ve spalovnách. Zbytečně. Studie Asociace evropského plastového recyklačního průmyslu zjistila, že je možné do roku 2025 recyklovat 65% plastových obalů. Politici by se však museli přestat bát průmyslové lobby a hájit veřejný zájem [7]. Programové prohlášení Babišovy vlády plánuje nižší sazbu daně z DPH pro točené pivo, tu by ale potřebovaly spíš výrobky vyrobené z odpadů."


Kontakty:
Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA, 604 207 302, ivo.kropacek@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] https://plastics-recyclers-europe.prezly.com/65-plastics-packaging-recycling-target-is-attainable
[2] www.mzp.cz/cz/souhrnne_udaje_obaly
[3] novela č.149/2017 Sb., zákona o obalech
[4] https://ieep.eu/publications/more-ambitious-extended-producer-responsibility-for-plastics-through-greater-eco-modulation-of-fees
[5] http://hnutiduha.cz/aktualne/babisova-vlada-slibuje-utlum-uhli-recyklaci-odpadu-ci-ozdraveni-lesu-nechce-vsak-menit
[6] Tisková zpráva Hnutí DUHA z 18.12.2017 http://hnutiduha.cz/aktualne/vanocni-darek-evropa-chce-vyssi-recyklaci-odpadu-bude-zavazna-i-pro-ceskou-republiku
[7] Typickou ukázkou je poslanec Jan Zahradník (ODS), který v únoru 2014 obhajoval požadavek na stanovení dávno překonaných cílů recyklace slovy: "Našim průmyslovým podnikatelům a průmyslovým podnikům nebudeme komplikovat situaci a nebudeme jim zhoršovat jejich konkurenceschopnost tím, že stanovíme podle mého názoru zbytečně vysoké limity pro recyklaci.", viz https://zpravy.idnes.cz/ekologove-kritizuji-schvaleny-zakon-obalech-fnf-/domaci.aspx?c=A140214_164939_domaci_kop

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz