Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Klíčový výbor Evropského parlamentu podpořil samovýrobce elektřiny z obnovitelných zdrojů. Ekologické organizace vyzvaly Ministerstvo průmyslu ke stejnému kroku

28.11.2017
BRUSEL [Hnutí DUHA a Greenpeace ČR]
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279

Podporou pro vlastní malovýrobu obnovitelné elektřiny skončilo dnešní hlasování Výboru Evropského parlamentu pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE) o novele směrnice o obnovitelných zdrojích. Výsledek potěší všechny zájemce o střešní fotovoltaickou elektrárnu i aktuální majitele těchto zařízení.

Členové výboru hlasovali pro znění směrnice, které stanoví, že samovýroba elektřiny nesmí být znevýhodněna uvalením speciálních poplatků nebo daní. Platit za elektřinu, kterou si majitel elektrárny sám vyrobí je podobně absurdní, jako kdyby zahrádkář platil za zeleninu, kterou si vypěstuje. Podobný poplatek však byl součástí návrhu Energetického regulačního úřadu na změnu tarifního systému, který byl v roce 2016 vrácen k přepracování poté, co jej napadly ekologické organizace a poté i občané [1].

Přesto české ministerstvo průmyslu aktuálně navrhlo článek směrnice upravující práva samovýrobců vypustit. Zástupci nevládních organizací a obcí se proto ohradili otevřeným dopisem [2]. Vyzývají v něm ministra průmyslu, aby neblokoval pravidla pro samovýrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů tak, jak je předložila Evropská komise a jak je podporují europoslanci.

Podle poslanců výboru by také měly obnovitelné zdroje pokrývat 35 % konečné spotřeby energie, ovšem schválené znění poskytuje možnost až desetiprocentní výjimky a není závazné pro jednotlivé státy. Návrh Evropské komise přitom počítá pouze s 27 %.

Schvalování těchto nových pravidel bude probíhat podle obvyklých evropských procesů. Plénum Evropského parlamentu bude o návrhu hlasovat na začátku roku 2018. Rada ministrů za účasti představitelů MPO se bude návrhem zabývat 18. prosince. Vyjednávání mezi Evropským parlamentem, Komisí a Radou o konečné podobě směrnice se očekává v prvním polovině příštího roku, poté, co ho schválí plenární zasedání Evropského parlamentu.

Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:
"Výsledek dnešního jednání Výboru Evropského parlamentu pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE) o novele směrnice o obnovitelných zdrojích potěšil všechny zájemce o střešní fotovoltaickou elektrárnu i aktuální majitele těchto zařízení."

"Samovýrobci elektřiny jsou důležitou skupinou, která může pomoci s překonáním stagnace obnovitelných zdrojů v České republice. Europoslanci nechtějí, aby národní státy házely samovýrobcům klacky pod nohy. Zavedení poplatku za střešní fotovoltaiku by takovým klackem bylo. Příští návrhy Energetického regulačního úřadu, které se budou týkat střešních fotovoltaických systémů, to musí respektovat."

Jan Freidinger z Greenpeace ČR dodal:
"Evropský parlament dnes potvrdil naši vizi, že každý Evropan má mít právo vyrábět, prodávat a skladovat energii a být tak hybatelem transformace směrem k čistým obnovitelným zdrojům energie. Ambice Evropy v podílu OZE musí být ale vyšší a závazné pro jednotlivé členské státy tak, aby odpovídaly závěrům Pařížské klimatické dohody a ochránily nás před devastujícími dopady změn klimatu."


Kontakty:
Jan Freidinger, Greenpeace ČR, 734 620 843, jan.freidinger@greenpeace.org
Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, 775 778 202, karel.polanecky@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] Společná tisková zpráva Hnutí DUHA a Komory OZE z 3. 3. 2016, http://www.hnutiduha.cz/aktualne/nove-elektricke-tarify-museji-motivovat-k-setreni-decentralizaci-pozaduji-vladni-strategie
[2] Otevřený dopis Greenpeace, Hnutí DUHA, Centra pro dopravu a energetiku a Koalice pro komunitní OZE
https://drive.google.com/file/d/1VdiWP0XAqgLxGL5UHsJIHqyaHiGJL8M6/view

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz