Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Důležitý krok pro dostavbu Pražského okruhu: Úsek 511 získal souhlasné stanovisko EIA

24.11.2017
PRAHA [MŽP ČR]
Autor: Petra Roubíčková, tel: 267 126 396, 739 242 382

Výrazné zklidnění dopravy pro východní část Prahy a středočeské obce. Takový bude hlavní přínos propojení brněnské dálnice D1 s Běchovicemi. Úsek Pražského okruhu, který má označení 511, dnes získal souhlasné stanovisko EIA od Ministerstva životního prostředí.

"Poté, co Pražský okruh nedostal od Evropské komise možnost uplatnit výjimku z opakování procesu EIA, jsme této stavbě dali nejvyšší prioritu. Investor - Ředitelství silnic a dálnic - odevzdal dokumentaci EIA v dubnu a Ministerstvo životního prostředí, s přihlédnutím k tomu minimálnímu součtu správních lhůt a významu záměru, dodrželo slíbený termín a stanovisko vydalo ještě na podzim," říká ministr životního prostředí Richard Brabec.

Dokončení Pražského okruhu mezi brněnskou dálnicí a Štěrboholskou spojkou pomůže vedle obcí na východ od metropole i pražskému Spořilovu, přes který projíždějí kamiony k Jižní spojce, a už dlouhá léta tak silně zatěžují tamní ovzduší a dopravu.

V rámci stanoviska EIA je uloženo 40 podmínek pro další zmírnění vlivů této části Pražského okruhu na životní prostředí. Za zásadní lze označit zejména opatření k uvedení stavby 511 a přeložky komunikace I/12 Běchovice - Úvaly do provozu ve stejném termínu a opatření k prověření pro životní prostředí lepšího řešení MÚK Dubeč v blízkosti Běchovic, zejména pokud jde o zlepšení hlukové situace. Další opatření směřují ke zlepšení vlivu na imisní situaci, zejména pokud jde o včasné výsadby dřevin ještě před zahájením výstavby, k ochraně vod a uloženo je rovněž pravidelné informování dotčených obcí a městských částí o postupu přípravy stavby, výstavbě i o zkušebním provozu.

Na rozdíl od 9 dalších klíčových dopravních projektů Evropská komise v případě úseku 511 nepovolila jeho zařazení na vládní seznam záměrů, u kterých není nutné opakovat proces EIA (podrobnosti najdete zde: www.mzp.cz/cz/news_160709_Prazsky_okruh). "Je to smutný důsledek nečinnosti předchozích vlád. První stanovisko EIA získala tato část Pražského okruhu už v roce 2002. Nyní se tu situaci pokoušíme napravit a konečně posunout úsek 511 blíže k jeho realizaci," doplňuje ministr Brabec.

Vydání stanoviska Ministerstva životního prostředí k dokumentaci EIA je pro dostavbu další části Pražského okruhu klíčovým momentem, který umožní pokračovat v přípravě stavby z Běchovic k dálnici D1. Následujícím krokem v přípravě bude zapracování podmínek stanoviska do dokumentace pro územní řízení, její projednání s dotčenými orgány a příprava žádosti o územní rozhodnutí. Paralelně bude probíhat příprava dokumentace pro stavební povolení a zahájení kroků pro majetkoprávní vypořádání ze strany hlavního města Prahy do doby vydání územního rozhodnutí.

"Daří se nám ve spolupráci s pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou, jejím náměstkem Petrem Dolínkem a zástupci Ředitelství silnic a dálnic urychlovat přípravu stavby. Společný cíl máme do konce roku 2020 stavbu zahájit a o čtyři roky později mít 12,5 kilometru dlouhý úsek Pražského okruhu otevřený pro provoz," říká ministr dopravy Dan Ťok.

Stanovisko se všemi podmínkami najdete zde: https://portal.cenia.cz/eiasea/detail/EIA_MZP472

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz