Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Třetí ročník Příběhy domů je u konce

6.11.2017
[Ekodomov]
Autor: Blanka Johanisová


O víkendu 14. - 15. října proběhl v prostorách Emauzského kláštera třetí ročník konference o udržitelné architektuře “Příběhy domů 2017”. Sobotní přednášky architektů a investorů byly v neděli doplněny o praktické exkurze s obyvateli domů.

Z přednášky bratrů Chvátalových jsme se dozvěděli, co obnáší stavba z nosné slámy. Zároveň jak řešit nedostatky statického návrhu během výstavby. Trendy v udržitelné architektuře nám ukázal Akad.arch. Aleš Brotánek. A o tom, co je důležité pro uživatele pasivního domu vyprávěl majitel domu v Ratměřicích Michal Nekl. V kontrastu k technologicky vybaveným domům vystoupil architekt Ondřej Meloun s chaloupkou v Brlohu, kterou stavěl s rodinou svépomocí. Dále jsme mohli sledovat vývoj domu v Habrovanech od architekta Mojmíra Hudce a stavebníka Juraje Hazuchy, který je jedním z prvních pasivních slaměných domů a stavěl se v roce 2008. Netradičním způsobem nakládání s vodou a teplem v domě se může chlubit dům s kořenovou čistírnou na střeše, postavený ve vnitrobloku letenského činžáku. Jak levně svépomocí vybudovat příbytek pro bydlení, práci a rodinu se čtyřmi dětmi nám ukázali na vlastním příkladu manželé Kratochvílovi. Zdařilou záchranu secesní vily v Poděbradech, s použitím moderních zateplovacích systémů z interiérové strany - aerogelu, ale zároveň krásných povrchových přírodních materiálů a historických postupů např. teraca na schodech nám popsal investor Tomáš Vanický.
Nechyběly ani dvě panelové diskuze o ekonomii staveb, vodě a energiích, moderované Natálií Císařovskou. Všechny přednášky bude možné shlédnout na portálu TZB-INFO, o umístění přednášek ke shlédnutí bude rovněž informovat odkaz po článkem na webu
http://www.sdruzeni-ekodum.cz/akce/pribehy-domu-2017
V Pražském okruhu exkurzí jsme navštívili šest domů, mezi nimi i výše zmiňovaný dům s kořenovou čističkou na střeše, v sobotu prezentovaný dům v Dobřejovicích z nosné slámy, následoval pavilon ZŠ Montessori nebo slaměný dům s lesní školkou v Kunraticích, na kterém byl s úspěchem aplikován princip obložení stěny dvojitou vrstvou balíků. Zajímavou perlou exkurze byl dům v Modřanech, skromně působící dřevěná vilka uprostřed zástavby se spoustou architektonicky dotažených detailů a příkladným použitím přírodních materiálů. Nabitá exkurze byla zakončena v chaloupce v Sýkořici, v domě, kde na každého dýchla venkovská atmosféra.
“Východní exkurze byla též velmi pestrá, každý dům byl úplně z jiného soudku. Byli jsme uchváceni slaměným domem v Brtvi, kde majitel použil přírodní materiály v maximální míře. Zaujala mne opalovaná modřínová fasáda na domě v Holicích.” uvedla k návštěvě východního okruhu exkurzí Jana Čechová. Exkurze zavedla účastníky rovněž do secesní vily v Poděbradech a do moderní dřevostavby v Rychnově od architekta Patrika Zamazala, designově perfektně dotažené, moderně pojaté dřevostavby.


Pořádání konference však není jedinou činností, kterou se Ekodům zabývá. Členové spolku mezi sebou sdílejí zkušenosti s navrhováním ekologicky šetrných staveb – nízkoenergetických či pasivních domů s užitím přírodních materiálů. Za důležité považují užívání místních zdrojů s minimální ekologickou stopou. Zájemci se mohou účastnit workshopů, které čas od času spolek uspořádá.
Více informací o konferenci Příběhy domů 2017 je možné získat na webových stránkách Ekodomu:
http://www.sdruzeni-ekodum.cz/akce
nebo na facebook profilu:
https://www.facebook.com/ekodum.cz/

Kontaktní osoba: Blanka Johanisová
Tel: +420 736 518 537
E-mail: pribehydomu@gmail.com

Tisková zpráva spolku EKODŮM, z.s.
Dne 18.10.2017


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz