Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Ekopublika má svého prvního vítěze

5.10.2017
BRNO [Lipka - školské zařízení pro environmentální vzdělávání]
Autor: Kateřina Vítková, tel: 736 473 732

Jména oceněných i vítězky zazněla na slavnostním vyhlášení Ekopubliky - Ceny za environmentální publicistiku. Vyhlášení proběhlo dnes, 5. října 2017, v Brně v rámci národní konference Pět oken do ekovýchovy.

Z celkem 16 textů, jež prošly podmínkami nominace, vybrala odborná porota pět článků, které si zaslouží ocenění, a jeden vítězný. Článkem roku 2016 se stal text Kláry Kubíčkové Uhranutí Šumavou, který vyšel v Magazínu Víkend DNES (video - rozhovor s vítězkou Ekopubliky 2016). Klára Kubíčková se však mezi oceněnými objevila ještě dvakrát - a to za texty Jedy, které dýcháme a Třídím, tedy jsem. Mezi dalšími oceněnými jsou Jaroslav Petr z Lidových novin s textem Mizející pralesy, škodlivý vliv na zdraví. Svět se bouří proti palmovému oleji, Petr Svoboda z Lidových novin s článkem Přehrada na Berounce? Megalomanie a Martin Uhlíř z týdeníku Respekt s textem Velké mlčení kolem jedů.

Oceněným autorům předal ceny Ladislav Miko, odborník v oblasti životního prostředí, bývalý ministr životního prostředí a ředitel právě probíhajícího festivalu Ekofilm. Vítězka si kromě věcných cen odnesla také finanční odměnu 10 000 Kč, kterou věnovala Nadace Veronica.

V soutěži se sešly texty vysoké kvality. "Nalezneme mezi nimi různá témata zpracovaná různým způsobem - od odborně vyargumentované publicistiky akademických pracovníků až po populárněji pojaté příspěvky či rozhovory. Obsahové rozpětí sahá od lokálních témat (krajinná urbanistika, šetrný chov zvířat, odsun brněnského nádraží, sporná přehrada na Berounce a podobně) přes problematiku v celostátním měřítku (Šumava a otázka národních parků, kontroverzní idea kanálu Dunaj-Odra-Labe, toxicita prostředí, třídění odpadů) až po principiální témata nadnárodní (cyklická ekonomika, komplexní pohled na dopad produkce palmových olejů)," uvádí Jiří Plocek, jeden z iniciátorů vzniku ocenění Ekopublika.

1. ročník Ceny za environmentální publicistiku společně vyhlásily Kulturní noviny a Nadace Veronica ve spolupráci s Lipkou - školským zařízením pro environmentální vzdělávání a Katedrou environmentálních studií FSS MU. Smyslem ocenění je podpořit a zviditelnit tvorbu a publikování environmentálně zaměřených textů v českém tisku, ohodnotit jejich přínos pro osvětu široké veřejnosti a přitáhnout větší pozornost čtenářů k environmentální problematice. Do soutěže mohly být letos zahrnuty texty publikované v denním a týdenním tisku, další ročník, do něhož bude možné posílat nominace již od poloviny října, již obsáhne i internetová média.

Přehled ocenění:
1. místo: Klára Kubíčková - Uhranutí Šumavou (MF Dnes, 01. 10. 2016)
2.-6. místo (abecedně):
Klára Kubíčková - Třídím, tedy jsem (MF Dnes, 2. 1. 2016)
Klára Kubíčková - Jedy, které dýcháme (MF Dnes, 23. 1. 2016)
Jaroslav Petr - Mizející pralesy, škodlivý vliv na zdraví. Svět se bouří proti palmovému oleji (Lidové noviny, 16. 1. 2016)
Petr Svoboda - Přehrada na Berounce? Megalomanie (Lidové noviny, 8. 10. 2016)
Martin Uhlíř - Velké mlčení kolem jedů (Respekt, 3. 12. 2016)


Kontakty:
Jiří Plocek, iniciátor Ekopubliky - Kulturní noviny, E: plocek@kulturni-noviny.cz, T: 777 853 414
Helena Továrková, iniciátorka Ekopubliky - Nadace Veronica, E:helena.tovarkova@veronica.cz, T: 601 277 409
Aleš Máchal, iniciátor Ekopubliky - Lipka, E: ales.machal@lipka.cz

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz