Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Sucho se loni stalo nejvýznamnější abiotickou příčinou poškození lesních dřevin

30.8.2017
Strnady [VÚLHM]
Autor: Marta Čížková, tel: +420 257 892 242

Větru, jakožto nejdominantnější příčině poškození lesů, vzalo loni vítr z plachet sucho. Lesní ochranná služba VÚLHM eviduje podle došlých hlášení vlastníků a správců lesa 55,2 % podílu poškození porostů suchem.

Hlášený objem těžeb dřeva v důsledku chřadnutí/poškození suchem byl v roce 2016 1,4 milionu metrů krychlových. To je trojnásobek objemu hlášeného v roce 2015 a zcela jistě se do těchto těžeb promítlo postupné chřadnutí stromů po suchých a teplých letech 2015 a 2016. „Nelze tedy vyloučit, že vysoký objem těžeb dřeva poškozeného suchem zaznamenáme i v tomto roce, kdy v závislosti na průběhu srážek a teplot může dojít k dalšímu chřadnutí a odumírání stromů oslabených suchem v období 2015 až 2016,“ informují odborníci na ekologii lesa Vít Šrámek a Radek Novotný.

Objem těžeb dřeva poškozeného vlivem sucha klesal od roku 2005, a to prakticky až do roku 2010. Od té doby objem dřeva vytěženého po negativním vlivu sucha trvale narůstá, přičemž meziroční nárůst 2015–2016 je až trojnásobný! „Vzhledem ke kolísání teplot a nerovnoměrnému rozložení srážek v průběhu roku, lze zřejmě bohužel očekávat vysoké objemy nahodilých těžeb v této kategorii i v dalších letech. Ohroženy jsou především smrkové porosty v nižších nadmořských výškách (3.–5. LVS), kde je smrk pěstován ve svém produkčním optimu, ale zároveň se zde nachází mimo své optimum ekologické,“ přidávají svoji prognózu řešitelé.

Působení sucha v jednom roce ovlivňuje vegetaci, včetně lesních porostů, i v letech následujících. Rok 2016 byl na části území Česka srážkově příznivý nebo alespoň normální, ovšem v důsledku nadprůměrných teplot byly i v roce 2016 ztráty vody z lesních porostů vysoké a vyskytovaly se regiony, které byly suchem výrazně postiženy už druhý rok po sobě, a tak se dřeviny s dopady velmi suchého roku 2015 nemohly dostatečně vyrovnat. Následky suchého roku 2015 byly v některých regionech zesíleny nepříznivými podmínkami roku 2016, a tak je téměř jisté, že následky sucha a vysokých teplot budou patrné letos, příští rok a možná i v dalších letech.

„Nezbývá než opakovaně konstatovat, že k největším škodám suchem dochází v oblastech, kde se ekosystémy potýkají s nedostatkem srážek dlouhodobě. Regionem, ze kterého již řadu let přichází nejvíce hlášení o škodách suchem je střední a severní Morava. Za rok 2016 se v došlých hlášeních objevují objemy dřeva vytěženého po poškození suchem v celkové výši 1,40 mil. m3. Z toho z moravských krajů (Moravskoslezský, Olomoucký, Zlínský a Jihomoravský) bylo nahlášeno 884 tis. m3 dřeva, což jsou téměř dvě třetiny (63 %) z celkového objemu dřeva poškozeného suchem,“ upřesňují odborníci.

V roce 2015 byl tento podíl zhruba poloviční, došlo tedy ke zhoršení situace. Nicméně v letech 2014 a 2013 byla situace na území Moravy ještě horší (podíl na těžbách uschlých stromů byl 84, resp. 81 %). Mimo Moravu byly vysoké objemy těžeb uschlých stromů v roce 2016 hlášeny z Jihočeského kraje (192 tis. m3; 2015 – 81 tis. m3) a z Vysočiny (114 tis. m3; 2015 – 72 tis. m3). „I v těchto dvou krajích došlo k dalšímu výraznému nárůstu objemu dřeva vytěženého z porostů poškozených suchem a situaci zde hodnotíme jako značně nepříznivou,“ uvádějí experti.

Jejich poznatky o povětrnostních podmínkách, nahodilých těžbách a abiotických poškození za loňský rok jsou publikovány ve Zpravodaji ochrany lesa 2017 a ve Zpravodaji ochrany lesa, Supplementum 2017, z něhož jsou čerpána i čísla za uplynulé roky.

Zpravodaj ochrany lesa 2017:
http://www.vulhm.cz/sites/File/vydavatelska_cinnost/zpravodaj_ochrany_lesa/ZOL_20-2017.pdf.pdf

Zpravodaj ochrany lesa, Supplementum 2017:
http://www.vulhm.cz/sites/File/vydavatelska_cinnost/zpravodaj_ochrany_lesa_suppl/ZOL_suppl_2017.pdf

Kontakt na odborníky z Útvaru ekologie lesa VÚLHM:
Doc. Ing. Vít Šrámek, Ph.D.,
sramek@vulhm.cz,
Ing. Radek Novotný, Ph.D.,
novotny@vulhm.cz



DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz