Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

V ČR dochází k porušování zákona nařizujícího označování pravých kožešin na textiliích

9.3.2017
Plzeň [Svoboda zvířat]
Autor: Lucie Moravcová, tel: 736 766 188

Z výsledků rozsáhlého průzkumu trhu, který na podzim provedla organizace Svoboda zvířat, vyplývá, že pravé kožešiny na textilních výrobcích nejsou ve většině případů vůbec označovány. Dochází tak k matení spotřebitele, který nemá možnost informované volby a může si omylem zakoupit výrobek s pravou kožešinou v domnění, že je umělá.

Z výsledků rozsáhlého průzkumu trhu, který na podzim provedla organizace Svoboda zvířat, vyplývá, že pravé kožešiny na textilních výrobcích nejsou ve většině případů vůbec označovány. Dochází tak k matení spotřebitele, který nemá možnost informované volby a může si omylem zakoupit výrobek s pravou kožešinou v domnění, že je umělá. V listopadu 2016 provedla organizace Svoboda zvířat šetření, v rámci nějž zkontrolovala a nafotila 53 textilních výrobků obsahujících pravé kožešiny, na něž se vztahuje Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1007/2011 o názvech textilních vláken.

„Závěry byly šokující. Zjistili jsme, že 81 % výrobků vůbec neobsahuje označení živočišných složek, potažmo kožešin, tak jak požaduje legislativa,“ vysvětluje Lucie Moravcová, koordinátorka kampaně Proti srsti ze Svobody zvířat.

Nařízení požaduje, aby složky živočišného původu na produktech, které obsahují minimálně 80 % hmotnosti textilních vláken, byly označeny souslovím „obsahuje netextilní části živočišného původu“.

„Jak ukazují průzkumy veřejného mínění, podle nichž si většina obyvatel kožešiny nekupuje a podobné procento lidí by si přálo, aby byly kožešinové farmy zakázány, je toto téma pro spotřebitele velmi citlivé. A jak je patrné, současná legislativa zákazníkům nezaručuje adekvátní ochranu. Nařízení považujeme za nedostatečné a domníváme se, že by mělo konkretizovat, o jaké složky živočišného původu se jedná. Nicméně v první řadě by mělo být dodržováno, což rozhodně není. Výsledky průzkumu jsme dodali příslušným úřadům k prošetření,“ dodává Moravcová.

„Je důležité si uvědomit, že skutečná zvířecí srst a umělá kožešiny jsou si stále více podobné ve svém vzhledu, omakem i cenou. A tudíž tyto vlastnosti, podle nichž by se mohl spotřebitel orientovat při odlišování pravé a umělé kožešiny, již v současnosti neslouží jako spolehlivý rozlišovací faktor.“ píše se ve zprávě, kterou k průzkumu vydala organizace Svoboda zvířat.

Český průzkum byl součástí mezinárodního projektu, v rámci nějž proběhla podobná šetření v 9 zemích Evropy. Celkem bylo kontrolováno na 667 položek. Výsledky evropského průzkumu budou zveřejněny na jaře v Bruselu.

Více informací najdete na www.protisrsti.cz. Závěrečnou zprávu z šetření lze stáhnout zde - https://svobodazvirat.box.com/v/znaceni-klame-spotrebitele

Kontaktní osoba: Lucie Moravcová, lucie.moravcova@svobodazvirat.cz, 736 766 188

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz