Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Senátní verze zákona s novými pravidly pro národní parky pravomoci obcí neposiluje, spíše naopak, odhalili právníci Univerzity Karlovy

17. 2. 2017 - PRAHA [Econnect/Hnutí Duha]

Jaromír Bláha, expert na ochranu přírody Hnutí DUHA, řekl: "Analýza senátního návrhu změn v novele zákona o ochraně přírody, kterou z vlastního popudu udělala Katedra práva životního prostředí Právnické fakulty Univerzity Karlovy, potvrdila, že by schválení senátního návrhu vedlo k významnému oslabení ochrany přírody, k degradaci národních parků a že by vyvolalo úplný zmatek v péči o tyto perly našeho přírodního bohatství. Ukazuje také, že ve skutečnosti nijak nezlepšuje postavení obcí, v některých případech jej dokonce zhoršuje."

Analýza, která je přílohou této reakce, mimo jiné uvádí: "Není pravda, jak prezentují obhájci Senátních úprav, že Senátní návrhy zlepšují postavení obcí. Naopak, většinou je nezlepšují, v některých případech je dokonce zhoršují."

Podle názoru Hnutí DUHA tak odhaluje, že regionální politikové, kteří senátorský návrh prosazují, se zájmy obcí a lidí na Šumavě jen zaštiťují a místní obyvatele klamou, ve skutečnosti však prosazují zájmy jiné. Jak Hnutí DUHA dříve upozornilo, část pozemků v Národním parku Šumava už dříve získali lidé blízcí některým politikům, realitní kanceláře a developerské či jiné stavební firmy. Senátorský návrh umožňuje jejich převedení do nejméně chráněné zóny, kde by stačila už jen změna územního plánu, a tyto zemědělské pozemky by se změnily na stavební parcely.

Na poslankyně a poslance Parlamentu ČR se obrátil proděkan a vedoucí Katedry práva životního prostředí Právnické fakulty Univerzity Karlovy – prof. JUDr. Milan Damohorský, DrSc. s odborným právním stanoviskem k různým verzím novely zákona o ochraně přírody a krajiny, která mění pravidla pro fungování národních parků.

Sněmovna bude v nejbližších dnech (pravděpodobně již v příštím týdnu) rozhodovat o konečné podobě novely zákona o ochraně přírody a krajiny, která mění pravidla fungování všech národních parků v České republice. Ke schválení jsou nyní předloženy dvě verze – poslanecká ze začátku prosince 2016 a senátní z poloviny ledna 2017.

Prof. JUDr. Milan Damohorský, DrSc. v závěru odborného právního stanoviska uvádí: „Je třeba zdůraznit, že ačkoliv ani návrh Poslanecké sněmovny není zcela ideální, je rozhodně krokem správným směrem k účinnější ochraně národních parků. Senátní pozměňovací návrh je třeba odmítnout pro závažné právní, systémové a věcné chyby. Z výše uvedených důvodů jsme přesvědčeni, že setrvání Poslanecké sněmovny PČR na jí schváleném textu návrhu novely zákona č.114/1992 Sb. je jedinou přijatelnou alternativou. Senátní návrh neposkytuje lepší ochranu přírody ani NP Šumava a ostatní národní parky pak jednoznačně ve svých důsledcích poškozuje. Jako takový by měl být Poslaneckou sněmovnou PČR jednoznačně odmítnut.“

Prof. JUDr. Milan Damohorský, DrSc. také vyvrací snad nejčastější tvrzení obhájců senátního návrhu: „Senátní návrh na změny v § 20 postavení obcí nemění, resp. žádné pravomoci obcím nepřidávají ani neposilují.“
Závěrem připomínáme, že nadcházející neděli 19. února 2017 uběhne přesně 25 let, kdy bylo přijato původní znění zákona o ochraně přírody a krajiny, který dodnes představuje jednu z nejkomplexnějších a nejfunkčnějších norem na ochranu životního prostředí v České republice.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz