Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Zajímavá zjištění z výzkumu lokalit nové divočiny na jihovýchodě Prahy

28. 11. 2016 - PRAHA [Econnect/Usnea, o.s.]

V průběhu let 2015 a 2016 proběhly terénní biologické a ekologické průzkumy lokalit nové divočiny na jihovýchodě Prahy. Konkrétně na protihlukovém valu na pravé straně dálnice D1 směr Praha na území MČ Prahy 11 a Prahy – Újezd, GPS: 50°1'19.555"N, 14°30'39.867"E a na Milíčovském vrchu, na jižním okraji Jižního Města v katastru městské části Praha – Újezd, GPS: N 50°1'25.867", E 14°31'51.960".

Na protihlukovém valu bylo zjištěno 83 druhů cévnatých rostlin, 20 druhů bezobratlých a 4 druhy ptáků, z nichž ani jeden není chráněn podle vyhlášky MŽP č. 395/1992 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů.

Na Milíčovském vrchu pak bylo zjištěno 137 druhů cévnatých rostlin, 23 druhů bezobratlých, 9 druhů ptáků a 3 druhy savců.
Zde byl zjištěn 1 druh cévnaté rostliny, chráněný podle zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny a vyhlášky MŽP č. 395/1992 Sb., konkrétně kalina tušalaj (Viburnum lantana).

Přesto, že jsou na obou lokalitách v podstatě dobré podmínky, nebyl zde při průzkumech konaných v průběhu projektu zaznamenán žádný zástupce plazů.

Kromě jiného byl naplněn i další z očekávaných přínosů projektu Výzkum lokalit „nové divočiny“ na jihovýchodě Prahy - zmapování výskytu invazních druhů planě rostoucích rostlin a volně žijících živočichů. Celkem bylo na obou lokalitách zjištěno 34 invazních druhů cévnatých rostlin.

Z nichž je pro další vývoj lokalit nežádoucí přítomnost zejména následujících druhů, které mají tendence k významnému šíření: topol kanadský (Populus x canadensis), křídlatka japonská (Reynoutria japonica), škumpa orobincová (Rhus hirta), trnovník akát (Robinia pseudoacacia) a tavolník van Houtteův (Spiraea x vanhouttei).

Tato zjištění budou využitelná pro další management a rozhodování o využití těchto lokalit.


Projekt „Výzkum lokalit „nové divočiny“ na jihovýchodě Prahy“ realizuje Usnea, o.s., trvá od září 2014 do prosince 2016 a je financován z grantových prostředků Hlavního města Prahy.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Informační partner oblasti Životní prostředí

Ekolist
Deník o životním prostředí

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz