Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Baterie a akumulátory končí stále více na recyklaci než v popelnici. Češi v jejich sběru překonávají hranici 45 %

20.9.2016
Praha [BatteryShop.cz]
Autor: Markéta Kohoutková

Ve sběru vysloužilých baterií a akumulátorů Česko v letošním roce míří k překonání legislativních požadavků Evropské unie. Ty stanoví minimální hranici pro zpětný odběr na 45 %. Podle statistik skupiny REMA však již do konce srpna na recyklaci zamířilo dokonce více použitých baterií než určuje tento limit.

Podle pravidel stanovených Evropskou unií musejí členské země letos vybrat minimálně 45 % použitých přenosných baterií a akumulátorů. „Vzhledem k aktivní práci v terénu jsme se v polovině roku pohybovali na 60% míře sběru. Naším cílem však není jen plnit cíle EU, ale maximalizovat míru sběru za účelem efektivní ochrany životního prostředí. I proto v druhé části roku předpokládáme obdobný vývoj. Pro zajímavost čtyřicet procent celkového množství vysloužilých baterií připadá na veřejnost, šedesát procent odevzdávají firmy,“ uvedl David Vandrovec, ředitel skupiny REMA, která se zabývá zpětným odběrem baterií a elektroodpadu.
Ve splnění unijních kvót věří i ministerstvo životního prostředí. „Dostupná data ukazují meziroční růst účinnosti sběru, což je určitě dobrá zpráva. I když jsme na začátku roku byli v našich odhadech zdrženliví, nyní se již neobáváme pozitivních odhadů. Měli bychom si ale uvědomit, že tu samozřejmě nejde jen o splnění evropského cíle, ale na prvním místě by vždy mělo být zodpovědné chování vůči životnímu prostředí a budoucnosti naší a především našich dětí,“ řekla mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.
Právě dopady na životní prostředí v případě nulové nebo nízké recyklace jsou důvodem, proč se na zpětný odběr baterií a akumulátorů klade takový důraz. „Baterie a akumulátory na jednu stranu obsahují mnoho recyklovatelných kovů, jako je zinek, železo, mangan, nikl, kadmium nebo olovo. Některé z těchto látek jsou však zároveň velmi nebezpečné pro životní prostředí a zdraví člověka,“ vysvětlil Radim Tlapák, ředitel předního tuzemského obchodu s bateriemi BatteryShop.cz.
Produkce elektrozařízení a tedy i baterií a akumulátorů v posledních letech neustále roste. Dle statistik skupiny REMA bylo na trh v loňském roce uvedeno o 5 % více baterií a akumulátorů než v roce 2014. „Nejvíce se setkáváme s nabíjecími bateriemi, které jsou vestavěné v drobném elektru, jako jsou notebooky, mobilní telefony, tablety nebo přehrávače. Takové baterie tvoří podíl asi 80 % všech baterií na trhu,“ přiblížil David Vandrovec s tím, že naplnění kvót proto bude v následujících letech výzvou.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz