Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Iniciativa za rozumný okruh Prahy k blokádě Spořilovské: Tranzit jako horká brambora

14. 9. 2016 - PRAHA [Iniciativa za rozumný okruh Prahy]


Spořilovští se ocitli díky kamionům v nezáviděníhodné situaci. Jejich protesty jsou zcela oprávněné. Problém je ovšem v navrženém řešení, které na principu horké brambory přehazuje dopravní zátěž z jedné čtvrti na druhou. Požadujeme okruh, který ochrání všechny Pražany.
Oceňujeme velice, že jako první pan náměstek Dolínek pochopil nutnost vyvedení tranzitní nákladní dopravy z celé Prahy a věnuje se zákazu kamionů na území města. Děkujeme rovněž paní primátorce Krnáčové za účinnou podporu tomuto chvályhodnému záměru.

Naprosto souhlasíme s občany Spořilova, že jejich situace je v důsledku chybného dopravního plánování neúnosná. Z chyb minulosti bychom se však měli poučit, ne je ještě ve větším měřítku opakovat! Např. nesmyslné řešení severojižní magistrály se již začalo přehodnocovat, zatímco v případě pražského okruhu se houževnatě držíme projektů z 60. let minulého století. Tímto postihneme mezinárodním tranzitem desetisíce Pražanů v trase Silniční okruhu „KOLEM“ Prahy vedené Běchovicemi, Černým Mostem, Horními Počernicemi atd. a vytlučeme tak klín klínem ještě mohutnějším.

Racionální řešení přitom existuje. ŘSD nechalo v minulých letech z podnětu ministerstva dopravy zpracovat studie okruhu v tzv. Regionální variantě umístěné ve Středočeském kraji jako skutečný OBCHVAT Prahy. Nyní je však vedení rezortu uložilo hluboko do šuplíku.

Jak je veřejně známo, stále prosazovaná, v 60. letech min. století naplánovaná, trasa 511 do Běchovic má propadlé posouzení vlivů na životní prosředí (tzv. EIA) a bude se, na žádost EK, posuzovat nyní znovu. Také toto nové hodnocení EIA se má v rozporu s logikou a zdravým rozumem provádět pouze na jednu trasu, což úplně neguje jeho smysl a účel.

„Navíc není pravda, že projekt 511 byl zásadním způsobem upraven a jeho vlivy na Běchovice a okolí minimalizovány“, uvádí k problému Petra Šubrtová, členka zastupitelstva v MČ Praha - Běchovice.

„Současné silové protlačování jedné jediné trasy nás trápí, neboť jsou opakovaně a veřejně zlehčovány nejen české a evropské předpisy na ochranu životního prostředí a trasování dálnic, ale i zcela logický a oprávněný postoj Evropské komise k této problematické stavbě“ dodává Ilona Picková, zastupitelka v MČ Praha 14 (Černý Most).

Dle našeho názoru je třeba konstruktivně řešit vyvedení tranzitní dopravy z celé Prahy, nejen ze Spořilova, ale ze všech obytných pražských čtvrtí. Doufáme, že zodpovědní politici a odborníci na ministerstvu a ŘSD najdou odvahu a nechají konečně v procesu EIA posoudit i Regionální variantu SOKP, aby k realizaci mohla být vybrána trasa nejvhodnější. Ignorování a veřejné dehonestování názoru řady samospráv a občanských iniciativ, které se věcí dlouhodobě zaobírají, nepovede k rychlému vyřešení obtížné situace, ale pouze k dalším soudním sporům a prodlužování agónie stavby 511.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz