Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Nová výuková laboratoř se bude zabývat technologií CCS

16.6.2016
Brno [Masarykova univerzita]
Autor: Ema Wiesnerová, tel: 725316753

Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity vybudovala výukovou laboratoř zaměřenou na shromažďování a předávání informací o technologii zachycování a ukládání CO2. Laboratoř vznikla díky projektu hrazenému z Norských fondů, na kterém se podíleli také odborníci z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Informace o technologii zachycování a ukládání oxidu uhličitého neboli CCS bude nově dokumentovat výuková laboratoř na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity (MU). Shromážděné materiály a znalosti budou odborníci předávat studentům základních, středních a vysokých škol a dalším zájemcům. Laboratoř je výsledkem projektu hrazeného z Norských fondů, do kterého se zapojili i odborníci z Fakulty sociálních studií MU.
V nové laboratoři jsou k dispozici modely úložiště, postery vysvětlující cyklus uhlíku v přírodě, vývoj klimatu a podrobnosti k technologii zachycování a ukládání CO2, která může přispět k omezení rostoucích emisí skleníkových plynů, a také knihovna věnující se této problematice.
„Jde o navazující aktivitu, které předcházelo na osmdesát přednášek pro studenty a žáky středních škol, přednášky pro veřejnost, zástupce krajských samospráv, pro představitele ministerstva průmyslu a obchodu, ministerstva životního prostředí a ministerstva financí a také pro poslance a senátory,“ přiblížil náplň projektu děkan Přírodovědecké fakulty MU Jaromír Leichmann.
„Častým problémem u nových technologií je nedostatek informací, které by laické i odborné veřejnosti pomohly zorientovat se v jejich výhodách i nevýhodách. Naším záměrem proto bylo tyto informace poskytnout,“ doplnil Filip Černoch z Fakulty sociálních studií MU.
Technologie zachycování a ukládání CO2, anglicky Carbon Capture & Storage (CCS), spočívá v tom, že se emise u velkých zdrojů znečištění, jako jsou elektrárny, zachytí a před vypuštěním do ovzduší se z nich oddělí oxid uhličitý. Plyn je následně zchlazen a stlačen do kapalné formy. Pak je přepraven na vybrané úložiště, kde se vtlačí hluboko pod zem.
Zájemci se mohli s problematikou seznámit také na dvou výstavách, jedné putovní a jedné stálé, která byla k vidění v zábavním vědeckém centru VIDA! v Brně. Díky projektu vzniklo i video ukazující vývoj klimatu v historii planety Země, koloběh uhlíku v přírodě a to, jak jej ovlivňuje člověk. Představuje způsoby omezování emisí oxidu uhličitého a zájemci jej mohou vidět na webových stránkách projektu shake.sci.muni.cz.
Projekt s názvem „Zachycování a ukládání CO2 – sdílení znalostí a zkušeností“ byl financován grantem z Norských fondů 2009-14.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz