Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Ochrana národních parků: Krok dobrým směrem, ale do cíle ještě kus cesty. Novela zákona o ochraně přírody a krajiny prošla Sněmovnou v prvním čtení

20.1.2016
PRAHA [Hnutí DUHA]
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279

Poslanci a poslankyně právě v prvním čtení podpořili vládní návrh novely zákona o ochraně přírody a krajiny, která zpřesňuje a v mnoha ohledech zlepšuje pravidla ochrany pro naši nejcennější přírodu - národní parky. Zvětšuje a víc návštěvníkům zpřístupňuje území pro divočinu bez zásahů člověka, lépe chrání krajinu před nevhodnou zástavbou a stanovuje přísnější podmínky pro prodej pozemků v národních parcích. Zároveň však novela obsahuje i problematická ustanovení, která umožňují zbytečné škodlivé zásahy i v nejcennějších zónách a také velkoplošné kácení na zbývajícím území národních parků.

Hnutí DUHA a další ekologické organizace proto opět osloví poslance během dalšího schvalování zákona. Požádají je, aby v něm udělali důležité změny tak, aby poslání NP, kterým je "zajistit nerušený průběh přírodních dějů na jejich převažující rozloze" (citace novely), bylo skutečně naplněno.

Jaromír Bláha, expert na ochranu přírody z Hnutí DUHA, řekl:
"Je dobře, že novela prošla prvním čtením. Snad konečně zpřesní pravidla pro národní parky tak, aby z nich žádný ministr či jejich ředitel nemohl dělat lunaparky. K tomu by teď ovšem měli poslanci navrhnout pozměňovací návrhy, které dají vládním proklamacím konkrétní obsah a odstraní vážné hrozby pro ochranu nejcennějších částí naší divoké přírody. Třeba její rozšíření na polovinu plochy národních parků a tedy i nabídka nových míst divočiny turistům je v současném návrhu jen prázdným slibem. Neříká totiž vůbec, do kdy se to u jednotlivých národních parků má stát"

"Ministr Brabec předložil zákon, který konečně potvrzuje, že národní parky jsou vyhlašovány kvůli ochraně nerušeného vývoje přírody na alespoň polovině jejich rozlohy, tak jako u jiných NP v Evropě. Současně ale slibuje šumavským starostům, že tamější chráněnou divočinu zmenší na pouhých 23%, jak o to usiloval už jeho předchůdce Tomáš Chalupa z ODS [1]. Dnes při jednání ve sněmovně dokonce prohlásil, že prostor pro divokou přírodu na Šumavě podle jeho návrhu by měl být vytvořen za 50 až 100 let. Zpochybňuje a tuneluje tím svůj vlastní návrh zákona i slib, že nabídne turistům přístupnou divočinu. Prostě si z milovníků Šumavy dělá legraci."


Kontakty:
Jaromír Bláha, expert na ochranu přírody a lesů, 731 463 929, jaromir.blaha@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/ministr-brabec-rezignoval-na-lepsi-ochranu-sumavske-divociny-reakce-hnuti-duha

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz