Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Vědci na prodej! Klimaskeptici pracují za peníze šejků a uhlobaronů

9. 12. 2015 - WASHINGTON/PRAHA [Econnect/Greenpeace ČR]

Tajné vyšetřování Greenpeace odhalilo, jak si mohou ropné a uhelné společnosti najmout klimaskeptické akademiky z předních amerických univerzit, kteří za jejich peníze zpochybní změnu klimatu a podpoří jejich obchodní zájmy. Figuranti z britské pobočky Greenpeace, kteří vystupovali jako zástupci ropných a uhelných společností, oslovili akademiky z prestižních univerzit Princeton a Penn State, aby napsali vědecké články vychvalující pálení uhlí v rozvojových zemích a popírající nebezpečnost emisí CO2. Konverzace si přitom aktivisté Greenpeace nahrávali. První z vědců, známý klimaskeptický profesor William Happer, souhlasil, že napíše pro ropnou společnost z Blízkého východu požadovaný článek, přičemž utají původ pěnez, které za to dostane. V akademické sféře věc nevídaná a neobhajitelná. Podobně se zachoval i druhý oslovený profesor, Frank Clemente z Penn State. Ten navíc přiznal, že průmyslem sponzorované články se běžně citují jak při státních slyšeních, tak v novinách. Doslova řekl: „V žádném z podobných případů není sponzor článků identifikován. Všechna moje práce je publikována jako práce nezávislého vědce.” Vyšetřování Greenpeace dále odhalilo: * Americký uhelný gigant Peabody Energy platil desítky tisíc dolarů akademikům, kteří vydávali výzkumy „přátelské k uhlí“ a svědčili při státních a federálních slyšeních ke klimatu. * Zástupce The Donors Trust, organizace popisované jako „bankomat“ pro americké konzervativní hnutí, potvrdil při nahraném rozhovoru, že může anonymně přesměrovat peníze od blízkovýchodních ropných společností ke klimaskeptickým organizacím v USA. * Princetonský profesor William Happer odhalil detaily neoficiálního „peer review“ procesu vědeckých článků, který provádí britský klimaskeptický think-tank The Global Warming Policy Foundation (GWPF). Studie za ropné peníze by podle něj mohal projít stejným porcesem, protože ve skutečných akademických časopisech by měla značné obtíže. Koordinátor kampaní Greenpeace Jan Freidinger k tomu dodal: “Toto odhalení je dalším v sérií důkazů, které ukazují, že klimaskepse nemá se skutečnou vědou nic společného a je do značné míry uměle vybudovaná a placená z peněz fosilního průmyslu – tedy hlavních viníků změny klimatu. Odhalení má velký význam zvláště v době probíhající klimatické konference v Paříži, která řeší, jak celosvětově snížit emise skleníkových plynů. V některých státech, k nimž tradičně patří i USA, však čelí plány státníků hlasité kritice ze strany silné fosilní lobby. Včera tak například mohl jeden ze zkorumpovaných vědců - profesor William Happer - promluvit v americkém senátu na slyšení, kterému předsedal republikánský kandidát na prezidenta Ted Cruz. Vystoupení vědce, který během vyšetřování přislíbil pomoci fiktivní ropné společnosti z Blízkého východu, však narušil aktivista Greenpeace Jesse Coleman. Celý příběh v angličtině včetně všech detailů a odposlechu je zde: http://energydesk.greenpeace.org/2015/12/08/exposed-academics-for-hire.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz