Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Průvodci představují multikulturní historii Prahy

13. 5. 2015 - PRAHA [Econnect]

V rámci připomenutí ukončení 2. světové války pořádá Multikulturní centrum ve spolupráci s různými odborníky coby průvodci komentované vycházky po stopách historických událostí. Ve středu 13. května provázel po Holešovicích dokumentarista Pavel Štingl. Z těchto míst bylo za protektorátu posláno na smrt osmdesát tisíc českých Židů. Z nádraží Bubny, odkud transporty vlakem odjížděly, vzniká památník šoa a kulturně vzdělávací centrum.

Bezmála padesátka zájemců se sešla před Park hotelem, kde je pamětní deska vytvořená Helgou Hoškovou Weissovou. Tato umělkyně prošla jako dítě koncentračním táborem v Terezíně. Na tomto místě býval pavilon Radiotrhu - tehdy supermoderní prodejny elektrospotřebičů, kde otec Oty Pavla pan Popper prodával vysavače. Zde také bylo shromaždiště a prováděly se soupisy lidí určených k transportu. Vždy tisícovka osob odsud odcházela s povolenými padesáti kilogramy zavazadel k nádraží Praha Bubny. Odhaduje se, že pouze asi deset procent lidí se dokázalo po osvobození vrátit. Prvních pět tisíc osob putovalo do gheta v Lodži, kde jich hned první zimu polovina zemřela vlivem chladu, nemocí a nedostatku potravy. Další jsou hubeni nelidským pracovním tempem v továrnách.

Na rohu ulic Heřmanovy a Veverkovy č. 25 je rezidenční dům navržený architektem Rudolfem Welsem. Jeho dílo je velmi ceněno a patří mezi například jedna z budov lázní v Karlových Varech. Byl velmi činorodý a věnoval se také zpracování výpravy filmů Voskovce a Wericha. Po okupaci byl jako Žid nejprve vyloučen z profesní organizace architektů, čímž se prakticky ocitl na ulici jako nezaměstnaný. Stal se obětí největší jednorázové vraždy, kdy byl v Osvětimi zlikvidován tzv. rodinný tábor. Přežil však jeden z jeho synů, který létal u RAF a emigroval do Anglie. Ten nalezl zápisky svého otce, které vydal knižně.

Ve vnitrobloku Heřmanovy ulice 25 se nachází objekt bývalé synagogy, současný klub Avion známý z natáčení pořadu České televize Na plovárně. K zániku původního účelu zřejmě došlo vlivem asimilace a částečného nezájmu o věci víry, stejně jako konkurencí honosnější Jeruzalémské synagogy, do níž věřící chodili raději.

Dokladem různosti kultur je také někdejší rozdělení farností. Zatímco čeští katolíci chodily ke Sv. Antonínu na Strossmayerově náměstí, Němci se scházel u Sv. Klimenta. Ve třicátých letech pak přibyla modlitebna Farského Církve československé husitské. Zde bydlela rodina Oty Pavla a zde byl spisovatel jako malý chlapec pokřtěn, abych tak byl zbaven hrozícího stigmatu židovství.

Naproti modlitebně v ulici Farského 4 navrhl židovský architekt Eugen Rosenberg funkcionalistický dům. Tomu se naštěstí podařilo emigrovat do Velké Británie a založil významný ateliér York Rosenberg Madall, v němž začínal také Jan Kaplický.

Díky stavbě Hlávkova mostu došlo k expanzi Němců tradičně usídlených v Petrské čtvrti a dalších místech druhého břehu Vltavy.

Na rohu ulic U Smaltovny a Šternberkovy bydlel německý historik Josef Pfitzner, který se stal neblahým symbolem germanizace. Při mimořádném lidovém soudu byl prvním odsouzeným a 6. září 1945 byl veřejně popraven. Paradoxně v jeho bytě i s původním psacím stolem bydlel také Miloš Pojar - první český velvyslanec v Izraeli.

Moderní blok domů v ulici u Smaltovny dostavěný v roce 1937 se nazýval Malý Berlín. Byl osídlen směsí německých a židovských obyvatel.

Vycházka končí na místě již zmíněného nádraží Praha Bubny. První transport byl odsud vypraven 16. října 1941 za mlčení tehdejšího tisku. Jedinou dohledatelnou zprávou toho dne v souvislosti s tímto nádražím je informace o vagonování cirkusu Krone. Z nádraží Bubny také probíhaly první divoké odsuny Němců po skončení války. Ti sem byli sváženi z různých sběrných míst, jedním z nich bylo kino Oko.

V současnosti se připravuje využití nádraží pro důstojné uctění obětí. Byl tu položen základní kámen pro budoucí památník šoa, k němuž 9. března letošního roku přibyl objekt výtvarníka Aleše Veselého v podobě vztyčených kolejí s názvem Brána nenávratna. 36 pražců má symbolizovat legendu o třiceti šesti spravedlivých, kteří nesou tíhu světa. O své spravedlivosti však nevědí a tak jim pokora pomáhá nést tíhu dál.

Okolo nádraží má vzniknout nová výstavba, nová tramvajová trať spojující Veletržní a Vltavskou a také zastávka rychlodráhy. Historická budova nádraží by však měla být zachována pro účely památníku. Počítá se s výtvarnými prezentacemi, vzdělávacím centrem či dokumentací příběhů. Již nyní je v odbavovací hale umístěna výstava představující studii přeměny objektu pro centrum diskuse. Jedním z hesel je "Šoa v nás jako stigma současnosti".


Michal Štingl

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz