Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Zákon o úřednících - Priorita vlády nebo veřejný nepřítel č. 1?

28. 2. 2013 - PRAHA [Oživení/Econnect]

Dnes má Ministerstvo vnitra podle protikorupční strategie předložit návrh zákona o úřednících. Jde ale o mnohem více než jen protikorupční strategii. „V sázce je více než 500 miliard korun z evropských fondů. Přijetí zákona upravujícího postavení úředníků je jednou z podmínek Evropské komise pro čerpání evropských peněz v novém programovacím období od roku 2014. Česká republika je dnes jedinou zemí EU, která tento zákona nemá,“ říká Lenka Petráková z Oživení.

Ministerstvo vnitra ale termín nestihne, jako už 4x předtím a bude se nejspíš opět prodlužovat. V pořadí již třetí přepracovaný návrh zákona o úřednících byl sice předložen do mezirezortního připomínkového řízení, připomínky ale nejsou vypořádány. Navíc se zásadních připomínek sešlo velké množství a některé úřady žádají opět o stažení a přepracování návrhu. „Úřady návrhu především vytýkají, že neplní cíle stanovené vládou. Jinými slovy navržená právní úprava nedává žádné podmínky k tomu, aby náš stát fungoval lépe a úředníci pracovali efektivněji. Podivné také je, že i když se zákon připravuje, vláda s ním nepočítá ve svém plánu legislativy na rok 2013 (Usnesení vlády ČR ze dne 6. února 2013 č. 84),“ dodává Petráková.

Evropská komise doporučila ČR urychlené přijetí legislativní úpravy pro úředníky, jinak bude ohrožen přísun peněz z eurofondů od roku 2014. Přijetí této legislativy bylo také přístupovou podmínkou při vstupu do ČR do EU, kterou ČR splnila vpravdě švejkovsky. Parlament přijal v roce 2002 služební zákon, který ale dodnes není účinný. Účinnost zákona byla v posledních deseti letech již šestkrát odložena. Vše nasvědčuje tomu, že přijetí právní úpravy pro silně zpolitizovanou českou státní správu není cílem, ale nepřítelem české vlády.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost v EU - návod k použití

http://obcan.ecn.cz/eu
Občanská společnost
Praktické informace jak využít občanská práva v Evropské unii Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz