Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Děti Země nesouhlasí s logistickým areálem u Žďárku

15. 1. 2013 - ÚSTÍ NAD LABEM [Econnect/Děti Země]

Děti Země dne 3. 1. 2013 podaly odvolání proti rozhodnutí krajského úřadu v Ústí nad Labem, který povolil výjimku ze zákona ke škodlivému zásahu do biotopů dvanácti chráněných druhů živočichů stavbou logistického areálu CPI Park Ždárek nedaleko dálnice D8.

Důvodem bylo nedoložení veřejného zájmu a ani jeho převahy na zničení těchto biotopů. Krajský úřad se navíc podle Dětí Země nezabýval jejich kritickými námitkami. O odvolání bude rozhodovat Ministerstvo životního prostředí.

„Rozhodnutí krajského úřadu považujeme za politické, neboť se vůbec nezabývalo našimi námitkami, nebyla doložena převaha veřejného zájmu tohoto soukromého podnikání a navíc alibisticky odkázalo na územní plány, ačkoliv ty žádnou stavbu nepovolují, ale jen vymezují určité plochy k jejich využití,“ vysvětluje hlavní důvody odvolání Miroslav Patrik z Dětí Země.

Firma CPI Park Žďárek, a. s., nejméně čtyři roky plánuje u obce Žďárek mezi dálnicí D8 a Ústím nad Labem na 53,5 hektarech vybudovat logistický areál s obrovskými skladovacími halami na 22,5 hektarech a s parkovišti pro 635 aut, takže zastavěná plocha zaujme asi 33 hektarů zemědělské půdy. Denně zde má údajně přijíždět kolem 1.500 nákladních aut a skladování zboží má zaměstnat asi 3.300 osob.

„Zdá se nám také podezřelé, jak tento fantasktní podnikatelský plán lehce proplouvá schvalovacím procesem, neboť investor má prý povolení ke kácení dřevin a již za dva měsíce je povolena výjimka, přičemž podrobné hodnocení vlivů na životní prostředí vůbec neproběhlo, ačkoliv ho veřejnost v roce 2008 požadovala s obavami, že se zbytečně zabetonuje půda a znehodnotí se i krajinný ráz,“ upozorňuje dále Patrik.

Podle něho totiž neznamená, že když v územních plánech obcí Libouchec a Velkého Chvojna je dotčené pole schválené jako „polyfunkční území s přípustnými výstavbami charakteru VP – výroba příměstského typu“, takže je zde možné povolit cokoliv, co si kdo vymyslí, třeba zastavět 33 hektarů půdy. Podle názoru Dětí Země stavět tak obrovský areál je nereálné. A pokud by měl na Ústecku být, tak spíše na zdevastovaném území.

Řízení o povolení výjimky k zásahu do biotopů 18 chráněných druhů živočichů stavbou „Logistický areál CPI Park Žďárek“ na 53,5 hektarech:
1) 08. 10. 2012 = žádost firmy CPI Park Žďárek, a. s., k povolení výjimky pro 18 druhů živočichů
2) 13. 12. 2012 = řízení o výjimce pro 4 druhy živočichů zastaveno, neboť výjimka již byla krajským úřadem a Správou CHKO Labské pískovce povolena dříve
3) 14. 12. 2012 = výjimka povolena pro 12 druhů živočichů a nepovolena pro 2 druhy (chřástal polní a střevlík zlatitý)
4) 03. 01. 2013 = odvolání Dětí Země proti povolení výjimky


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz