Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Ohař nalezl zraněné káně

12.1.2012
ROKYCANY [ČSOP Rokycany]

Rokycanští ochránci přírody jsou známi nejen svými aktivitami při výchově mladé generace či provozem akreditovaného ekocentra, ale velkou část svého úsilí věnují i záchraně volně žijících živočichů na Berounsku, Hořovicku a Rokycansku. Na tomto území působí od roku 1997 v rámci ojedinělého projektu s názvem „Národní síť záchranných stanic“. Známá je však i spolupráce s myslivci při zvelebování okolní krajiny výsadbou stromů a keřů či pořádání nejrůznějších akcí pro nejširší veřejnost, které jsou zaměřeny na ochranu přírody a krajiny.

I přesto, že je letošní zima pro obyvatele přírody celkem příznivá, na nedostatek práce si rokycanští ochránci přírody rozhodně stěžovat nemohou. Kromě administrativy se věnují především záchranářské činnosti, neboť i v tomto období se do nesnází dostává celá řada volně žijících živočichů.

Kromě běžných případů se řeší v terénu i ty kuriózní. Patří k nim i případ zraněné káně lesní, které srazilo rychle projíždějící auto na dálnici v blízkosti obce Cerhovice ve Středočeském kraji. Na tom by jistě nebylo nic zajímavého, kdyby evidentně zraněné káně neodběhlo do suché staré trávy poměrně velké rozlohy. Takto nám byla podána informace dálniční policií, kterou vyrozuměl spěchající řidič. Ještě stačil zhruba popsat místo a již uháněl ke krajské metropoli Plzni. Vzhledem k tomu, že okolí dálnice důvěrně známe, bylo nám předem jasné, že najít zraněné káně nebude vůbec jednoduché. Naštěstí máme v naší nelehké práci účinného čtyřnohého pomocníka. Je jím německý krátkosrstý ohař Nord z Českého lesa, který svým „vynikajícím„ nosem již nalezl nejednoho zraněného živočicha, který by byl za normálních okolností odkázán k úhynu hladem či by se stal kořistí predátora. A nezklamal ani nyní. Po půl hodině pátrání bezchybně označil zraněné káně, které jsme poté pomocí podběráku odchytili a převezli k veterinárnímu ošetření a následně do našeho záchranného centra ve Švermově ulici v Rokycanech. I přes počáteční obavy o život káněte se vše jeví velice dobře. Káně zřejmě bylo pouze otřesené bez vážnějších zranění, nicméně si ještě několik dní pobude v našem zařízení a bude-li to jen trochu možně vrátí se v brzké době zpět do volné přírody.

Rokycanští ochránci přírody tak mají při své zajímavé a náročné činnosti neocenitelného pomocníka, který je schopen vyhledat zraněné živočichy. I v oblasti lovecké kynologie se tedy nabízí další možnost spolupráce mezi myslivci a ochránci přírody, neboť lovecký pes je účinným pomocníkem člověka již hezkou řádku let. Už v nejstarších dobách pes člověka doprovázel. Nejprve to byly různě početné skupiny psů, ze kterých se různým křížením dospělo až do dnešní podoby psích krasavců. Díky cílevědomé práci chovatelů vzniklo dnešních několik nejdůležitějších skupin loveckých psů – slídiči, honiči, barváři, norníci a ohaři, kteří dnes patří k nejpočetnější skupině loveckých psů. Tito nepostradatelní pomocníci člověka jsou nejvyšší mezi loveckými psy, krátce obdélníkového až čtvercového těla. Hlava je přiměřeně dlouhá. Dělíme na dvě velké skupiny – ohaře kontinentální – vyskytují se v krátkosrsté, dlouhosrsté a hrubosrsté formě a ohaře anglické vyskytující se v krátkosrsté a dlouhosrsté formě. Ohaře můžeme používat na všechny běžné práce, tj. při hledání a vystavování v polích, vyhánění z houštin či rákosí, při přinášení či stopování – práci při sledování zraněného živočicha. Díky svým vynikajícím kvalitám, které jsou dány nejen výcvikem, ale především vrozenými vlastnostmi si právem získal označení všestranný pes, který si získal i nás.

Zaujal Vás tento příběh? Staňte se adoptivními rodiči zraněných živočichů odkázaných na doživotní péči člověka v rokycanské záchranné stanici živočichů nebo přispějte na činnost záchranného centra. Stačí odešlete-li dárcovskou sms zprávu ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI ROKYCANY na telefonní číslo 87777 / jednorázová 30,- Kč podpora /. Chcete-li přispívat celoročně, odešlete na stejné číslo sms ve tvaru DMS ROK ZVIREVNOUZI ROKYCANY . V tomto případě Vám automaticky do dobu 12 měsíců bude strhávána částka 30,- Kč. Zachováte-li přesný tvar DMS zprávy přijde Vám poděkování. Odesláním dárcovské sms zprávy se finančně podílíte na záchraně volně žijících živočichů. Tento ojedinělý projekt – veřejná sbírka „ Zvíře v nouzi „ je projektem Českého svazu ochránců přírody, který nemá na světě obdoby. Jeho hlavním cílem je nejen oslovit širokou veřejnost, ale především pomoci maximálnímu množství zraněných či jinak handicapovaných živočichů tak, aby po vyléčení mohli být úspěšně navráceni do přírody nebo z důvodu těžkého zranění mohli být drženi v zajetí. Většina přijímaných zvířat se právě do péče záchranných stanic dostává z důvodu poranění vinou člověka. Proto je jeho morální povinností pomoci. Pokud však máte zájem významněji podpořit rokycanskou záchrannou stanici nebo se stát adoptivním rodičem některého z chovaných živočichů kontaktujte nás na adrese: ZO ČSOP Rokycany, Švermova 748/II, 337 01 Rokycany, tel. 371722686 nebo 603239922. Bližší informace o našich aktivitách lze také nalézt na www.csop.erc.cz . Pokud však chcete pouze finančně přispět, lze zaslat jakýkoli finanční dar přímo na účet stanice – viz webové stránky nebo na číslo účtu 33553322/0800 s uvedením variabilního symbolu 2901. Děkujeme. Snažíme se pomáhat zvířatům v nouzi. Pomozte nám, prosím, i Vy!

Pavel MOULIS, předseda ZO ČSOP Rokycany

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz