Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Tajné popravy v Íránu: Exekuce za údajné drogové delikty dramaticky vzrůstají

14. 12. 2011 - PRAHA [AI/Econnect]

V letošním roce došlo v Íránu k nárůstu poprav lidí, kteří byli obviněni z údajné drogové trestné činnosti. Situaci zdokumentovala Amnesty International (AI) ve své nové zprávě. AI ve zprávě s názvem Závislí na smrti: popravy za drogové trestné činy v Íránu uvádí, že v roce 2011 bylo zatím popraveno nejméně 488 lidí za údajné drogové trestné činy. To je téměř trojnásobek poprav za stejné trestné činy v roce 2009. Tehdy AI zdokumentovala za podobné trestné činy nejméně 166 poprav.

Celkově AI v letošním roce zaznamenala více než 600 poprav. Drogové delikty pak představují přibližně 81 % z celkového počtu poprav. AI vyzývá íránské úřady, aby ukončily používání trestu smrti proti obviněným z drogových trestných činů.

„Ve snaze zvládnout velký problém týkající se drog se íránské úřady dopouští vražedného řádění obrovských rozměrů. Přitom neexistují žádné důkazy o tom, že by popravy nějak bránily dalšímu pašování drog,“ řekla Ann Harrison, zástupkyně ředitele AI pro Blízký východ a severní Afriku.

Mohammed Džangali, 38letý řidič kamionu z minoritní skupiny Kouresunni (malé společenství Sunnitů z převážně ázerbájdžánské menšiny Šía) byl popraven dne 10. října 2011 poté, co v roce 2008 poblíž města Orumieh byly nalezeny drogy ve voze, který řídil. Údajně byl – poté, co byl mučen – donucen podepsat „doznání“, které připravilo Ministerstvo zpravodajských služeb.

Jeho rodina nedostala o jeho případu žádné informace. V den, kdy měl být popraven, byla kontaktována, aby přišla do věznice, pokud ho chce vidět. Odsouzený až do smrti tvrdil, že nevěděl, že ve voze jsou ukryty drogy.

Čísla za rok 2010

AI uvedla, že v polovině roku 2010 dostala věrohodné zprávy o tom, že se konala nová vlna poprav za drogové trestné činy. Šlo o tajné masové popravy ve věznici Vakilabád ve městě Mašád. Jedna zpráva informuje, že dne 4. srpna 2010 bylo popraveno více než 89 osob. Íránské orgány oficiálně uvedly 253 poprav v roce 2010, z toho 172 za drogové trestné činy – téměř 68 % z celkového počtu. AI však obdržela informace o dalších 300 popravách, z nichž byla drtivá většina za drogové trestné činy.

Téměř ve všech případech popravy následovaly po zinscenovaných soudních procesech a obviněným, jejich rodinám a právníkům obviněných nebyli ani varováni, že se popravy mají konat. Popravami za drogové delikty jsou nejvíce ohroženi příslušníci skupin na okraji společnosti – včetně chudých, příslušníků národnostních menšin, kteří trpí diskriminací, a cizích státních příslušníků, zejména Afghánců.

AI uvedla, že celkový počet Afghánců odsouzených k smrti za drogové delikty se může blížit 4000. Tito lidé pravděpodobně trpěli špatným zacházením během zatčení a soudního procesu.

AI též obdržela informace o Afgháncích, kteří byli popraveni, aniž by vůbec byli postaveni před soud. O popravě se dozvěděli až ve vězení. Organizace též disponuje údaji o popravách mladistvých pachatelů za údajné drogové trestné činy. Představitelé Íránu však tvrdí, že takové procesy v zemi už neprobíhají.

Doplňující informace

V roce 2009 bylo uskutečněno nejméně 389 poprav. Téměř 43 % bylo za trestné činy související s drogami.
V roce 2010 bylo uskutečněno více než 550 poprav. Oficiální zdroje přiznaly 253 poprav, ale Amnesty International obdržela věrohodné zprávy o více než 300 popravách, z nichž drtivá většina byla pravděpodobně za drogové trestné činy.
V roce 2011 (do konce listopadu) bylo s největší pravděpodobností provedeno nejméně 600 poprav. Kolem 81 % bylo za drogové trestné činy.
Írán je v pořadí čtvrtým státem na světě s nejvyšší mírou úmrtí souvisejících s drogami – 91 lidí na 1 milion lidí ve věku 15–64 let – a je hlavní mezinárodní tranzitní trasou pro pašování drog. V posledních letech Írán získal mezinárodní podporu i z několika evropských zemí a OSN, aby pomohl zastavit tranzit drog.

Evropská unie poskytla Íránu v průběhu tří let 9,5 milionů eur na základě projektu na posílení regionální spolupráce v protidrogových aktivitách. Projekt zapojuje i německou federální policii, která zařizuje soudní laboratoře v regionu.

Úřad OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) od roku 2005 poskytl prostředky až do výše 22 000 000 dolarů na podporu vzdělávacích projektů pro iránské protidrogové aktivity.

Belgie, Francie, Irsko a Japonsko již dříve přispěly UNODC na program pro výcvik psů, kteří dokážou identifikovat drogy. UNODC rovněž poskytla Íránu soupravy pro detekci drog.

Norsko, Dánsko a Německo se zavázaly poskytnout UNODC finanční prostředky v letech 2011 až 2014 na podporu programu technické spolupráce pro drogy a kriminalitu v Íránu.

Program OSN zahrnuje projekt na podporu reforem v íránské justici tak, aby byla v souladu s mezinárodními standardy. Nicméně v červenci 2011 výkonný ředitel UNODC při návštěvě Iránu chválil íránské protidrogové aktivity bez zmínky o zvýšení používání trestu smrti v případě drogových deliktů.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost v EU - návod k použití

http://obcan.ecn.cz/eu
Občanská společnost
Praktické informace jak využít občanská práva v Evropské unii Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz