Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Řecko staví největší fotovoltaickou elektrárnu na světě

13.6.1997
ATHENY/PRAHA [Greenpeace]

S dnešním ránem se svět probudil do nové éry - věku solární energie: Řecká vláda totiž včera odpoledne oznámila své rozhodnutí začít na ostrově Kréta s výstavbou největší solární fotovoltaické elektrárny na světě. Výstavba této elektrárny je součástí dva roky trvající kampaně Greenpeace, která má změnit Krétu v ostrov solární energie.

Řecký ministr energetiky Vasso Papandreu vyjádřil souhlas s financováním první 5 mega-wattové části solární fotovoltaické elektrárny na Krétě, jejíž celek má dosáhnout 50 MW instalovaného výkonu. Tuto elektrárnu vybuduje americká společnost ENRON SOLAR. Evropská unie a řecká vláda budou financovat 55 % investičních nákladů, jež činí celkem 17,75 miliónu US dolarů. Společnost Enron Solar navrhuje pokračovat ve výstavbě tempem 9 MW ročně, čímž bude v roce 2003 dosaženo výkonu 50 MW. Doposud největší solární elektrárna na světě, která se nachází v Itálii, má výkon pouhých 3,3 megawattu.

“Dneškem padly všechny konvenční představy o možnostech a ceně solární energie. Solární věk už není snem budoucnosti, ale realitou dneška,” prohlásil v souvislosti s oznámením řecké vlády Thilo Bode, výkonný ředitel Greenpeace International.

Se svými 50 MW instalovaného výkonu bude solární elektrárna na Krétě 15krát větší než jakékoli jiné solární fotovoltaické zařízení na světě a bude 4krát levnější než dosavadní průměrné náklady na fotovoltaiku. Bude zásobovat elektřinou 100 000 lidí, což je celá osmina krétské populace. Cena vyráběné elektřiny, jak ji udává společnost ENRON SOLAR pro prvních 5 MW z plánovaných 50, nedosahuje ani 8,5 centu/kWh - a je nižší než celá třetina krétské energie produkované elektrárnami spalujícími fosilní paliva. Průměrná cena elektrické energie produkované doposud na Krétě je 8,15 centů/kWh. Solární fotovoltaické panely mají však oproti ostatním zdrojům energie mnohé výhody a nulová environmentální rizika.

Greenpeace dnes publikovalo zprávu nazvanou  »Připojení ke slunci - Start solárního věku na Krétě«, v níž dokládá, že 50 MW krétská solární elektrárna se může stát katalyzátorem, který způsobí globální převrat na komerčních trzích.

“Kdyby svět vybudoval ekvivalent osmi takových elektráren, vytvořili bychom pro solární fotovoltaiku trh ve výši 27 miliard dolarů a vzniklo by několik set tisíc nových pracovních míst. Tohle je přesně ten typ investice do energetiky, jaké nyní vlády musí zavádět, pokud se chceme vyhnout nebezpečným klimatickým změnám a pokud jednotlivé země mají dostát svým vlastním závazkům na snížení emisí skleníkových plynů,” prohlašuje Thilo Bode.

Jednání o právně závazných redukcích skleníkových plynů budou završena na prosincové schůzce Konference o klimatických změnách, která se bude konat v japonském Kjótu. Greenpeace požaduje minimálně 20% snížení emisí CO2 ve srovnání s rokem 1990, a to do roku 2005. Dále požaduje, aby začala jednání, která by měla skoncovat s využíváním fosilních paliv a zastavit otevírání nových ropných nalezišť.

“Je ostudné, jak je v České republice opomíjena výroba elektřiny ze slunce,” říká ing. Tomáš Nenička - koordinátor klimatické kampaně Greenpeace v ČR. “Ačkoliv zde máme výrobce fotovoltaických panelů i desetitisíce střech, do nichž se opírají sluneční paprsky, neexistuje žádná vládní podpora rozvoji trhu s fotovoltaikou. Namísto toho jsou daňoví poplatnící každoročně nuceni zaplatit miliardy korun dotací na podporu průmyslu fosilních paliv.”

Bezprostředně poté, co řecká vláda oznámila svůj příklon k solární energetice, odebral se řecký ministr pro energetiku na loď Greenpeace MV Sirius. Zde se včera odpoledne konala i tisková konference, na níž ministr spolu s Greenpeace diskutoval další možnosti využití solární energie v Řecku. Cílem plavby lodi MV Sirius po Středozemním moři je propagovat solární technologie v zemích, kde jsou pro využití sluneční energie ty nejlepší podmínky. Sirius na své cestě tento a příští měsíc navštíví Turecko, Libanon, Kypr, Izrael, Maltu a Tunis.

Václav Vašků
tiskový mluvčí Greenpeace ČR

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz