Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Olympic Watch žádá propuštění „olympijských vězňů“ a svobodu pro čínská média

12. 2. 2008
-red-Petr Kutílek [Olympic Watch] -


-Foto Burma Confidential- Šest měsíců před OH Peking 2008 žádá Olympic Watch ukončení porušování lidských práv v Číně. Konkrétně volá po propuštění „olympijských vězňů“ a připomíná Mezinárodnímu olympijskému výboru, že plná svoboda médií musí být v Číně zaručena, jak bylo garantováno v roce 2001. V oblasti svobody tisku nesmí MOV rozlišovat mezi zahraničními a čínskými médii, protože to by bylo proti olympijskému ideálu nediskriminace, říká Olympic Watch.

„Mlčení MOV je ohromující,“ dodal k tomu Jan Ruml, předseda Olympic Watch. „Porušování lidských práv v Číně pokračuje, ne-li se zhoršuje, dokonce přímo v souvislosti s olympiádou. Mezinárodní olympijské hnutí musí jednat.“

„Zatímco Peking začíná odpočítávat šest měsíců do olympijských her 2008 a lidé vítají čínský nový rok s novými nadějemi, svět si připomíná pokračující porušování lidských práv spojené s olympiádou. Perzekuce čínských občanů, kteří naplňují svou svobodu projevu, musí skončit, aby svět mohl oslavit olympijské ideály „lidské důstojnosti“ a „universálních etických principů“.

1. „Plná svoboda médií“ musí být zavedena pro čínské i pro zahraniční novináře, jak bylo slíbeno v roce 2001. Jakkoli čínská vláda formálně uvolnila omezení pro zahraniční novináře, musí mít podle olympijského ideálu nediskriminace i čínští novináři svobodu shromažďovat informace a šířit je stejně jako jejich mezinárodní kolegové. To se musí projevit nejen v zákoně, ale i v praxi pro zahraniční i pro čínská média. Plná svoboda médií musí být garantována na celém území Čínské lidové republiky, včetně Tibetu a Východního Turkistánu (Sin-ťiangu), kde se odehrává mnoho z nejhorších případů porušování lidských práv.

2. Olympijští vězni Chu Ťia (Hu Jia), Jang Čchun-lin (Yang Chunlin) a Jie Kuo-ču (Ye Guozhu) musí být propuštěni. Jie Kuo-ču byl uvězněn za to, že podle zákona organizoval demonstraci lidí vyhnaných z domovů kvůli předolympijské přestavbě Pekingu. Jang Čchun-lin je ve vězení za to, že sepsal petici, která srovnávala důležitost lidských práv a olympiády. Chu Ťia byl nedávno uvězněn za to, že veřejně upozornil na propojení mezi pořadateli olympiády a porušovateli lidských práv z řad čínských bezpečnostních služeb. To všechno byly pokojné projevy chráněné mezinárodně uznanými standardy lidských práv.

Mezinárodní olympijský výbor a olympijští sponzoři musí vést Pekingský organizační výbor k zodpovědnosti za dodržování jeho slibů ohledně zlepšení lidských práv. Pokud by nebyla zrušena cenzura čínských médií a nebyli propuštění čínští olympijští vězni, byla by vážně narušena důvěra, kterou lidé na celém světě mají v olympijské hnutí.“

-red-Petr Kutílek

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-
Informační partneři oblasti Lidská práva
Infoservis společnosti Člověk v tísni
Infoservis
MOST PRO LIDSKÁ PRÁVA
Související odkazy
  • Olympic Watch
  • O Autorech

    -red-

    (Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

    -

    Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
    Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
    Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz