Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Obce se vyslovily proti větrným elektrárnám

4.10.2004
DAVLE [OS Meluzína a Ekologická tolerance]
Autor: JUDr. Jitka Mothejzíková; Mgr. Jaromír Němec

Dne 23.9.2004 se konala v budově Krajského úřadu Ústeckého kraje schůzka ke studii "Umístění větrných elektráren v Krušných horách". Setkání bylo určeno představitelům obcí v rámci kraje, na jejichž území jsou vytipovány lokality pro výstavbu větrných elektráren. Studii lokalizace zpracovala na objednávku krajského úřadu firma Terén Design, s.r.o. z Teplic a je k dispozici na www.kr-ustecky.cz.

Ze schůzky lze jednoznačně udělat závěr, že drtivá většina přítomných zástupců obcí (vyjma dvou) prohlásila, že na svých spravovaných územích "větrníky" nechtějí. Některé obce si to v zastupitelstvech již odhlasovali, nebo to v nejbližší době plánují.

Na schůzce byl vznesen požadavek na zástupce krajského úřadu, aby s těmito závěry seznámili poslance kraje, kteří by měli respektovat přání a zájmy většiny obcí a jejích občanů. Zároveň by měli hájit tyto zájmy v parlamentu. Především by se měli pokusit snížit výkupní cenu energie z "větrníků" na úroveň srovnatelnou s ostatními primárními zdroji. Invaze investorů větrných elektráren nastala teprve tehdy, když byla státem stanovena příznivá výkupní cena. Firmami, které mají zájem stavět v Krušných horách větrné elektrárny, jsou výhradně společnosti s ručením omezeným, založené sice podle českého práva, ale s německou majetkovou účastí. Motivací pro německé větrníkáře je bezpochyby redukce počtu větrných elektráren v Německu a přísný výběr lokalit, kde lze větrné elektrárny stavět. Kromě toho vidí ve značném procentu případů příležitost pro přemístění dosluhujících větrníků z Německa do Čech.

Obce dále upozornily na skutečnost, že schválená koncepce energetické politiky Ústeckého kraje upřednostňuje biomasu a s "větrníky" původně nepočítala.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz