Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Další světová organizace žádá změny na Šumavě

2.4.2003
PRAHA [Hnutí Duha]
Autor: Jaromír Bláha, tel: 602-440508

Necelý měsíc po vydání závěrečné zprávy mise expertů Světového svazu ochrany přírody IUCN, která doporučila razantní změny na Šumavě, bylo dnes zveřejněno ostře kritické stanovisko další významné mezinárodní organizace k největšímu českému národnímu parku.

Ministerstvo životního prostředí publikovalo hodnocení Světového fondu pro ochranu přírody (WWF). "Všeobecný dojem WWF je, že v péči o park nyní převažuje konzervativní lesní hospodaření nad moderními přístupy k ochraně přírody", hodnotí mezinárodní organizace situaci. Mimo jiné doporučuje:

* Ukončit kácení v prvních zónách a během 3-5 let je rozšířit na 30-40 % plochy národního parku. "Založit kompaktní jádrovou [první] zónu, kde bude dodržován princip bezzásahovosti. Urychlit proces přeměny částí druhé zóny na jádrovou [první] zónu tak, aby během 3 až 5 let pokrývala 30 až 40 % plochy NP. Spojit nově vytvořené části jádrové [první] zóny s jejími nyní existujícími 135 fragmenty s cílem vytvořit několik kompaktních území. Vytvořit nárazníkovou zónu kolem jádrových [prvních] zón, kde by byly prováděny šetrné zásahy s cílem bránit šíření kůrovce a zajišťovat lokální obnovu [lesa]."

* Řídit národní park jako národní park, nikoli komerční lesní hospodaření, protože jinak místní obyvatelé nemohou pochopit, co je účelem ochrany přírody. "Zároveň musí [místní obyvatelé] porozumět účelu některých opatření prováděných v parku. Například takzvané ozdravné zásahy, jež v řadě případů představují poměrně intenzivní lesnické hospodaření spojené s komerčním prodejem dřeva, u lidí vyvolávají vážné pochybnosti o způsobu, kterým Správa NP realizuje koncepci parku."

* Zajistit, aby národní park podporoval prosperitu obcí. "Musí být podniknuty kroky nezbytné k tomu, aby místní obyvatelé z NP profitovali, m.j. získali příjem z šetrné turistiky."

* Zajistit šumavským obcím účast na rozhodování o národním parku: "Místní lidé a další relevantní zúčastnění, jako jsou vědci a nevládní organizace, by měli dostat příležitost podílet se na procesu rozhodování o revizi zonace [národního parku] a plánu péče [o národní park]. Účast by měla zajišťovat formální procedura, platná i pro další rozhodování v budoucnosti."

* Zachovat Šumavu v kategorii národní park: "WWF podporuje názor expertů WCPA [oddělení IUCN, jež vyslalo misi], že dlouhodobý cíl NP Šumava ospravedlňuje jeho zařazení do kategorie II chráněných území podle IUCN. K dosažení kritérií kategorie II IUCN je však klíčové umožnit - v dlouhodobé perspektivě - přírodní procesy na většině území NP Šumava. Musí zahrnovat nezasahování proti kůrovcovým gradacím v jádrové [první] zóně. Další slavné lesní národní parky ve střední a východní Evropě ukazují, že informačními a vzdělávacími programy lze získat podporu místních obyvatel a návštěvníků pro tyto přírodní procesy."

WWF je globální organizace, která se zabývá ochranou nejohroženějších světových ekosystémů a živočišných či rostlinných druhů. Na Šumavě pracovala už od založení národního parku Zaměřuje se při tom na rozvoj spolupráce mezi národním parkem a obcemi. Vyslala rovněž pozorovatele, který se účastnil mise IUCN.

"NP Šumava - součást největší souvislé lesní oblasti ve střední Evropě - je mimořádně významný pro ochranu středoevropských lesů. Územím mimořádného ekologického významu pro celou Evropu jej činí jeho rašeliniště a podmáčené smrkové lesy, zbytky pralesů a řada klíčových druhů, jako jsou rys, tetřev hlušec, tetřívek obecný a puštík bělavý, i endemická [nikde jinde na světě se nevyskytující] fauna", konstatuje dnes zveřejněné hodnocení.

Jaromír Bláha z Hnutí DUHA řekl:
“WWF je během několika týdnů už druhá prestižní mezinárodní organizace, která doporučila razantní změny v národním parku. WWF u nás nemá pobočku a fakt, že se přesto sám od sebe začal Šumavou zabývat, ukazuje, za jak závažný se tento případ v mezinárodních odborných kruzích považuje. Největší český národní park potřebuje razantní změny, které zajistí kompetentní řízení, ochranu krásné horské přírody včetně postupných proměn lesního ekosystému, dobrou spolupráci s místními obcemi a prosperitu regionu."

Kontakt:
Jaromír Bláha, tel. 602-440508, jaromir.blaha@hnutiduha.cz

Poznámky:

[1] Tisková zpráva shrnující hlavní závěry expertní zprávy: www.hnutiduha.cz/toolkit02.shtml?x=123251. Kompletní znění zprávy na stránkách ministerstva životního prostředí (velký soubor: 3,9 MB): www.env.cz/env.nsf/7e4b966e44de12f4c1256a030045c24c/f2c9861cbeb82533c1256ce10033e40e?OpenDocument



DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz