Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Tiskové zprávy NNO

Vybrat29.4.2020 - Praha [Mgr. Lubomír Bartoš]
Jarní terénní monitoring nové divočiny na pomezí Chodova, Kunratic a Šeberova byl zahájen

Podle harmonogramu projektu Výzkum nové divočiny na pomezí Chodova, Kunratic a Šeberova byl koncem dubna zahájen jarní terénní monitoring nové divočiny v zájmovém území. Konkrétně na protihlukovém valu na levé straně dálnice D1 směr Praha. Lokalita je přibližně ohraničena: dálnicí D1, ulicí Roztylská a ulicí Na Jelenách a má rozlohu přibližně 15 hektarů. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat29.4.2020 - Strnady [Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.]
Perspektivy a rizika pěstování trnovníku akátu

V České republice se s běžným lesnickým použitím akátu pro jeho značná ekologická rizika zatím nepočítá, ale existují situace, kdy může tato dřevina i u nás nalézt uplatnění, ať už se jedná o energetické kultury, lignikultury nebo o městskou zeleň. V Evropské unii jsou přitom země, např. Maďarsko a Rumunsko, kde je akát významnou součástí hospodářských lesů. V řadě situací je naopak třeba proti akátu nekompromisně zasahovat a mít k dispozici informace o postupech jeho likvidace. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat27.4.2020 - Praha [Společná tisková zpráva České společnosti pro ochranu netopýrů a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR ]
Našich netopýrů se kvůli koronaviru obávat netřeba

Vědecké výzkumy potvrzují, že netopýři nejsou o nic více nebezpeční než jiné druhy zvířat v naší přírodě a nešíří nemoc COVID-19. Výskyt kolonií netopýrů na půdách či v podstřeší domů tedy nepřináší zvýšené zdravotní riziko. Česká společnost pro ochranu netopýrů (ČESON) ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) proto apeluje na veřejnost, aby nedocházelo k pronásledování netopýrů či likvidaci jejich úkrytů. V případě jakýchkoliv pochybností je možné obrátit se na odborníky, kteří pomohou vyřešit konkrétní situaci. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat27.4.2020 - PRAHA [Hnutí DUHA]
Poslanci ODS, KSČM a ČSSD chtějí připravit stát o miliardy z uhlí. Část by tekla do daňových rájů

Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny ve středu projedná vládní novelu horního zákona, jež má mj. zrušit nesystémové a pro stát krajně nevýhodné moratorium na zvyšování těžebních poplatků a zavést povinnost těžařů uložit peníze na sanace a rekultivace po těžbě na svůj speciální vázaný účet. Poslanci za ODS, KSČM a ČSSD však chtějí novelu změnit a stát připravit o peníze z vytěženého hnědého uhlí (1 miliarda ročně) a navíc uvést do rizika, že bude platit účty (3,8 miliard) za rekultivace místo těžařů. Dvě analýzy, které zadalo Hnutí DUHA, však ukazují, že hnědouhelné firmy zvládnou jak odvádět spravedlivý, 3x vyšší poplatek z vytěženého uhlí, tak převést dlužné částky na vázané účty na sanace a rekultivace. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat24.4.2020 - Liberec [Stav Agency s.r.o.]
Proč zateplit dům?

Úspora za energie, tepelná pohoda v zimně i v létě a zdravější bydlení bez plísní – to jsou základní důvody, proč se lidé rozhodnou pro zateplení domu. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat23.4.2020 - LIBEREC [Liberecký kraj]
Žáby migrují k vodě přes rušné silnice, dobrovolníci jich tisíce zachraňují

Přišlo jaro a po zimním útlumu se probudili obojživelníci. Protože migrují ze svých zimovišť k vodě, kde se rozmnožují, je potřeba jim pomoci, aby při své pouti, která mnohdy vede přes rušné silnice, neskončili pod koly automobilů. Tisíce žabích životů už tak zachránili dobrovolníci, kteří je přenášejí. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat22.4.2020 - BRNO [Hnutí Brontosaurus]
Nejen na Den Země Na přírodu nekašlu

U příležitosti Dne Země Hnutí Brontosaurus nabídlo nové náměty, jak každý z nás může udělat svou drobnou akci pro přírodu. “Na přírodu nekašlu” je výzva pro všechny, kteří si nejen uvědomují hodnotu přírody pro člověka, ale rádi by i za současné situace přispěli k její ochraně. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat22.4.2020 - STRNADY [Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.]
I větrolamy vyžadují péči, aby dobře chránily před půdu erozí

Větrolamy mají na území České republiky dlouholetou tradici. Ne vždy ale dostávají péči, jakou si zaslouží. Přitom mají řadu důležitých funkcí. Hlavním účelem je ochrana zemědělské půdy proti větrné erozi. Mohou sloužit též jako štít proti navátí sněhu nebo jako biotopy pro volně žijící zvířata. Kromě původní půdoochranné funkce větrolamů je v současnosti stále více zdůrazňována jejich funkce krajinotvorná. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat22.4.2020 - PRAHA [Společnost pro zvířata]
Planeta-Zvířata-Ahimsa

Naše planeta ukazuje lidem svoji sílu. Lidstvo neplní funkci dobrého správce a ochránce života a živých tvorů na Zemi. Chová se násilně, bezohledně vůči planetě i zvířatům.
Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat22.4.2020 - PRAHA [Česká společnost ornitologická]
Ornitologové chtějí zařadit zdravé životní prostředí mezi lidská práva. Píší kvůli tomu dopis OSN a pořádají petici

Právě dnes, u příležitosti 50. výročí Dne Země, vyzývá BirdLife International, přední společenství ochranářských organizací, otevřeným dopisem generálního tajemníka Organizace spojených národů (OSN) Antónia Guterrese k odvážnému kroku: zařadit zdravé životní prostředí mezi základní lidská práva. Česká společnost ornitologická se jako partnerská organizace BirdLife International k výzvě připojuje. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat21.4.2020 - VSETÍN [meneodpadu.cz]
Valašská Bystřice výrazně ušetřila díky proměně odpadového hospodářství

Valašská Bystřice zavedla podstatné novinky do odpadového hospodářství. To je nyní efektivnější a přineslo významné úspory – došlo k výraznému snížení svozů odpadů. Zatímco dříve obec, která patří rozlohou k největším v České republice, svážela měsíčně kolem 1300 popelnic, nyní, po zavedení systému je to jen něco přes 700 nádob. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat20.4.2020 - Brno [Ukliďme Česko z.s.]
Připojte se ke Dni Země! Třeba digitálním úklidem

Den Země slaví padesáté výročí. Letos bude zaměřen na digitální úklid. I ve virtuálním světě totiž existuje znečištění, které ovlivňuje reálné prostředí. Zapojit se může každý, celosvětovou úsporu zjistíme po akci na webu www.worldcleanupday.org. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat20.4.2020 - JIČÍN [Česká společnost ornitologická]
Další luňák červený se stal obětí travičů. Počet zabitých dravců rychle narůstá

Ani období celostátní karantény nezastavilo traviče volně žijících zvířat. Ornitologové letos zaznamenali už 25 případů otrávených, zastřelených nebo jinak nelegálně zabitých ptáků. Většinou jde o dravce. Nejčastějšími obětmi jsou káně lesní a také vzácný luňák červený. Na vině je ve většině případů jed karbofuran, jehož držení je v celé Evropské unii už od roku 2008 zakázané, dříve se používal jako pesticid. Karbofuran je smrtelný i při malé dávce a život může zachránit pouze okamžité podání protijedu atropinu. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat20.4.2020 - web Jednoho světa na školách a Člověka v tísni, o.p.s. [Jeden svět na školách / Člověk v tísni]
Zapojte se do environmentální kampaně Umění odpadu i z vašeho domova

Ovládáte umění odpadu, či potřebujete inspiraci? Oslavte s žáky či svými dětmi Den Země zapojením do online kampaně zaměřené na předcházení vzniku odpadu. Zavření škol bylo impulsem kampaň vhodně připravit, aby vyhovovala distančnímu vzdělávání, tedy z domova – individuálně nebo s rodinou. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat18.4.2020 - Praha [Česká krajina]
Do záchrany divokých koní z milovické rezervace se zapojilo Německo, dnes tam odjely dvě klisny

Dvě klisny divokých koní z rezervace velkých kopytníků ve středočeských Milovicích dnes odjely do německého zooparku v Sababurgu. Ten již řadu let provozuje nejznámější německý chov divokých koní z Exmooru. Zvířata tam mají velký, prostorný výběh, který využívají společně se zubry. Milovické klisny se k nim připojí dnes odpoledne. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat17.4.2020 - Praha [Česká krajina]
Patnáct hodin práce denně, žádný volný víkend, roky téměř bez dovolené. Záchrana divokých koní přináší extrémní nasazení

Když se ochranáři ze společnosti Česká krajina rozhodli před několika lety zachránit ohrožené druhy motýlů, květin a dalších vzácných organismů s pomocí pastvy divokých koní, netušili, co je čeká. Administrativní zátěž a opakované posunování termínů dokončení rezervace velkých kopytníků ve středočeských Milovicích prodloužili na několik let období extrémního nasazení, se kterým původně počítali jen na několik měsíců. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat16.4.2020 - Strnady [Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.]
Lípa může být plnohodnotnou lesní dřevinou. I díky genetickým testům.

Lípa srdčitá, náš národní strom, patří k druhům, jejichž rozšíření by mohlo přispět k obohacení a zvýšení stability lesních ekosystémů. Současná situace kalamitního úhynu smrku a borovice vyžaduje obnovu lesních porostů výběrem druhů dřevin, které se v lesních ekosystémech dříve přirozeně vyskytovaly. Pro výběr těch geneticky rozmanitých a proto odolnějších jedinců slouží velmi spolehlivá metoda – analýza DNA. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat15.4.2020 - Brno [Hnutí Brontosaurus]
Na přírodu nekašlu

Na přírodu nekašlu - je výzva od Hnutí Brontosaurus pro všechny, kteří si nejen uvědomují hodnotu přírody pro člověka, ale rádi by i za současné situace přispěli k její ochraně. Nabízí sérii návodů na drobné či větší akce. Jak postavit pítko pro ptáky, vysadit motýlý záhon, vyrobit domek pro včelky samotářky. A také, jak se na výlet do přírody, vypravit s respektem a pokorou. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat15.4.2020 - PRAHA [Hnutí DUHA a Greenpeace ČR]
Počerady a Chvaletice loni vypustily stejně CO2 jako čtyři miliony osobních aut. Nová statistika: Česko je v rámci EU třetí největší znečišťovatel spalováním uhlí pro výrobu energie

Přes 4,7 milionu tun oxidu uhličitého - hlavního skleníkového plynu, který mění globální klima - vypustila minulý rok do atmosféry uhelná elektrárna firmy Počerady, a opět se tak stala jeho největším tuzemským zdrojem. Elektrárnu provozuje ČEZ, ale od roku 2024 ji má převzít nový vlastník, skupina Sev.en Energy Pavla Tykače. Ukazují to nejnovější data ze systému obchodování s emisními povolenkami, která ověřila a aktuálně zveřejnila Evropská komise [1]. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat9.4.2020 - Ostrava [Prosíme, přemýšlejme, z.s.]
Ostrava v době nouzového stavu znovu předložila dokumentaci EIA ke kontroverznímu tramvajovému projektu v Porubě

Město Ostrava už po třetí předložilo přepracovanou dokumentaci EIA ke kontroverznímu projektu výstavby nových tramvajových tratí v obvodech Poruba a Pustkovec. Krajský úřad Moravskoslezského kraje zveřejnil dokumentaci ohledně posouzení vlivu projektu na životní prostředí (EIA) na své úřední desce 1. dubna a občané se k ní mohou vyjádřit do začátku května. Některé spolky a právníci už upozornili na nesrovnalosti a chyby, které se vyskytují i v nové verzi dokumentace, již Ostrava připravovala od loňského dubna. Poukázali rovněž na to, že vzhledem k nouzovému stavu a karanténním opatřením v době koronavirové pandemie budou mít lidé cestu ke vznášení případných námitek značně ztíženou. Celý text ::životní prostředí::
 

stránka   Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 816 | Další

Nenašli jste tiskovou zprávu? Vyhledejte jí v archívu tiskových zpráv!

ZPRÁVY Z EkoListu (www.ekolist.cz)
26. 5. 01:00 [Ekolist] - Srovnávací studie z Leedsu vybírá nejefektivnější přístupy, jak snížit emise jednotlivce a domácností
26. 5. 00:29 [ČTK] - Brabec podepsal vyhlášku o novém vymezení zón v KRNAP
26. 5. 00:23 [ČTK] - Havlíček: ČR by měla zůstat u původního cíle na snížení emisí CO2
26. 5. 00:20 [ČTK] - Volkswagen: Německý rozsudek o odškodnění v dieselgate se na ČR nevztahuje
26. 5. 00:18 [ČTK] - Hnízdění labutě zpěvné v Chropyni bylo letos znovu neúspěšné

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Zpravodajství Econnectu

EU finančně podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah odpovídá občanské sdružení Econnect.

Tipy Econnectu pro oblast ŽP:

EkoLink: Katalog odkazů o životním prostředí (součást katalogu Kormidlo.cz)
Zelená seznamka s ekologickými organizacemi na
KOMU? KAM? PROČ?: Adresář NNO působících v oblasti životního prostředí
Zelený kruh: Servisní organizace pro NNO působící v ŽP a jejich Platformu.
Ekolist - deník o životním prostředí
EnviWeb - Server o životním prostředí
EcoMonitor: Databáze článků o ŽP
Hra o Zemi: Chcete něco udělat pro ŽP a nevíte jak? Víte, jaká je vaše Ekologická stopa?

Diskuse o životním prostředí a regionálním rozvoji

- E-mailové konference (pro další informace a přihlášení piště správci):
na serveru Zdravá města: Životní prostředí & Ekologie, Udržitelný rozvoj, Místní Agenda 21, Doprava, Energie, Zemědělství, EIA,...
Ekodům - diskusní konference
Regionální rozvoj - spravuje Econnect
Evropská unie a životní prostředí - spravuje Zelený kruh
Rozvojová a humanitární pomoc - spravuje Econnect

- Názory a komentáře:
Fórum EkoListu

vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz